3. ISLANDSKÝ DEN (2004)

setkání všech milovníků severu, islandských fanatiků a jejich přátel

Kdy: sobota 12.6.2004, od 9 do 20 hodin

Kde: Kulturní centrum Zahrada, Malenická 1784, Praha 4 – Chodov (odkaz na mapu)

VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE

Výsledky dle odborné poroty:

 
	1.místo	č.41 Eldfell (Pavel Řehák)

	2.místo	č.33 Velryba a lední medvěd (Marian Lechnýř)
	3.místo	č.54 Polární záře v Njardvíku

Výsledky dle laické poroty:

	1.místo	č.33 Velryba a lední medvěd (Marian Lechnýř)
	2.místo	č.47 Thórsmörk (Pavel Řehák)
	3.místo	č.58 Dettifoss na řece Jökulsá i Fjöllum

Soutěž v poznávání vodopádů:
Nejúspěšnější byl Vlaďa Kalous - 4 spravné názvy vodopádů z 5

FOTOREPORTÁŽ

REPORTÁŽ

Letošní islandský den nabídl i rybí polévku

12. června, u příležitosti oslavy 60. výročí osamostatnění Islandu, uspořádal Klub islandských fanatiků svůj velký sjezd. Tzv. 3. islandský den se konal v Kulturním centru Zahrada na pražském Chodově a podle organizátrů se ho zúčastnilo přes dvě stě fanatiků a obdivovatelů.

Hlavní částí celodenního programu bylo devět za sebou jdoucích přednášek, které byly povětšinou doprovozeny projekcí videa či fotografií. Například Veronika Válková, zeměpisářka z pražského gymnázia Na Pražačce, fanatiky stručně provedla islandskými dějinami. Ludmila Němcová představila činnost Severské společnosti a její Islandské sekce, a Hynek Adámek hovořil o složitostech ostrovního zemědělství. Marta Bartošková (dříve Jeřábková), naděje české islandologie, fundovaně představila významné moderní islandské spisovatele. Překvapivě bohatou ostrovní hudební scénu prezentoval skalní fanatik a bibliofil Vladimír Zelenka. Již tradicí se staly jazykové přednášky brněnského polyglota Lubomíra Ďurošky, který letos návštěvníky seznámil se systémem tvorby islandských novotvarů a s přejatými slovy v mluveném jazyce.

Jedním z vrcholů programu byla návštěva Börkura Gunnarssona, režiséra a scénáristy nového islandsko-českého filmu Silný kafe. Po několika vybraných ukázkách z filmu, kterými fanatiky režisér zjevně oslovil, s ním následovala živá beseda o češtině, jeho vztahu k Česku a jeho dalších plánech. Družné rozhovory pokračovaly posléze ve vstupní hale, kde byly - kromě knížek, Severských listů a kalendářů Jana Suchardy - prodávány i soundtracky k filmu.

Vítanou novinkou na letošním islandském dni byly ukázky národní kuchyně. Honorární konzul Þórir Gunnarsson a jeho Restaurace Reykjavík dodala - jako sponzorský dar - 30 litrů krémové rybí polévky a Kavárna Nordica společně s islandskou firmou SS pylsur poskytla část surovin pro výrobu typických islandských hotdogů (pylsur með öllu). Obě jídla byla mezi návštěvníky velmi oblíbená. Vedoucího tamějšího bufetu Ivana Stránského neobvyklé hotdogy, které vynikají smaženou cibulkou a speciální remuládou, zaujaly natolik, že je plánuje zavést do své běžné nabídky. Dosud jediným místem, kde se prodávaly hotdogy v islandském stylu, byla kavárna Nordica při Skandinávském domě. Součástí každého islandského dne je i fotosoutěž, kterou letos na základě rozhodnutí odborné poroty vyhrál Pavel Řehák se svým snímkem Ohnivé hory "Eldfell". Velmi se však také líbila vtipná fotografie Mariana Lechnýře medvědích a velrybích tvarů ledovce, která u odborné poroty obsadila druhé místo a u laiků dokonce vyhrála. Ceny do soutěže věnovala firma Foto Škoda, tradiční sponzor "kifáckých" soutěží. Kromě velké fotosoutěže uspořádal KIF speciální islandský rébus pro skutečné fanatiky. K pěti velmi nejasným fotografiím různých vodopádů měl soutěžící vybrat jejich správné názvy. Jako nejlepší znalec islandské krajiny se ukázal Vladimír Kalous, který poznal (či uhodl) čtyři z nich.

Po slavnostním vyhlášení výsledků všech soutěží následoval příjemný koncert písničkáře Jana Zubryckého a v půl deváté již vše skončilo. Další velká akce Klubu islandských fanatiků se chystá na říjen u příležitosti reedice románu Kameny mluví, o nějž se klub zasadil a finančně jej podpořil. Na stejné období se také chystá valná hromada, která rozhodne o dalším fungování tohoto občanského sdružení.

Martin Benda

KALENDÁŘ

Kalendář "Vodopády Islandu 2005" od PhDr. Jana Suchardy si můžete objednat u Jany Jakšové. Kontakt: jana.jaksova@renault.cz nebo jjaksova@quick.cz, či tel. 222 128 362 nebo 728 476 972.


Program:

 • 09:30 - Čtyřkolkou islandským vnitrozemím (J.Lhota)
 • 10:30 - Islandština pro pokročilé, dějiny jazykového purizmu (L. Ďuroška)
 • 11:30 - SZ fjordy na mořském kajaku, S rybáři na moři uprostřed prosince (J. Havel)
 • 12:30 - Vyprávění o vztahu k Islandu vč. rodinných tradic, Informace o islandské sekci Severské společnosti (L.Němcová)
 • 13:00 - Islandští zemědělci – perspektiva? (H.Adámek)
 • 13:30 - Börkur Gunnarsson představí svůj nový česko-islandský film Silný kafe
 • 14:00 - Procházka islandskou historií (V. Válková)
 • 15:00 - Víkend na Islandu aneb hledali jsme místo expedice ČSAV z r.1948 (P. Burian)
 • 16:00 - Stručný přehled islandské literatury 20. století (M. Bartošková)
 • 17:00 - Rarity isl. populární, rockové, filmové a lidové hudby (Vl. Zelenka)
 • 18:00 - Vyhlášení výsledků fotosoutěže a diváckých soutěží
 • 19:00 - Koncert písničkáře Jana Zubryckého

Součástí tohoto dne bude i výstava fotografií na téma Island - země skřítků, spojená se soutěží o ceny, které věnovalo Centrum FotoŠkoda. Pravidla viz níže.

Dále se na letošním Islandském dni budou podávat islandské mňamky: v nabídce budou tradiční islandské párky v rohlíku (pylsur með ollu) z Kavárny Nordica a restaurace Reykjavík nabídne islandskou rybí polévku (fiskisúpa).

Navíc jsou pro vás letos připraveny dva večery:

 • 7.6.2004 po 18.30 - ISLANDSKÝ VEČÍREK JANA BURIANA: projekce snímku Islandská paměť (Pavla Kouteckého a Jana Buriana ) beseda o ostrově, čtení ukázek z literatury
 • 16.6.2004 st 20.00 - S MILENKOU MÉ MATKY islandský film s původním názvem "101 Reykjavík", režie a scénář Baltasar Kormákur, kamera: Peter Steuger; Island, Dánsko, Francie, Norsko

Po celý červen můžete dále v KC Zahrada v malém sále shlédnout výstavu fotografií PhDr. Jana Suchardy ISLAND – ZEMĚ NEZNÁMÁ

SPONZOŘI ISLANDSKÉHO DNE


FOTOSOUTĚŽ NA TÉMA: ISLAND - ZEMĚ SKŘÍTKŮ

V tento den bude probíhat i výstava uspořádaná z vašich fotografií, spojená se soutěží o ceny. Chcete-li se aktivně zúčastnit, stačí si vybrat ze dvou možností a předat fotografie organizátorům. Ceny do soutěže věnuje Centrum FotoŠkoda, Vodičkova 37, Praha 1.

Soutěž A

Každý autor bude mít k dispozici panel o rozměrech 90 x 150 cm, na kterém může vytvořit kompozici ze svých fotografií, je na jeho uvážení kolik fotografií a jakých rozměrů použije k zaplnění prostoru - podmínkou je včlenit do plochy papír rozměru A4, na kterém bude uvedeno autorovo jméno, názvy jednotlivých fotografií, typ fotoaparátu, kterým byly snímky pořízeny, a krátký postřeh, zážitek či příběh z jeho cesty po Islandu, nejlépe spojený s fotografováním. Při předávání fotografií nezapomeňte připojit plánek rozmístění fotografií na plochu.

Soutěž B

Každý autor vybere ze svého alba maximálně 3 nejpovedenější nebo nejoblíbenější fotografie (nezapomene, že větší rozměry zvyšují šanci na úspěch), fotografie zezadu opatří svým jménem a názvem snímku.

Upozornění: Fotografie budou na panely přilepeny oboustranně lepícím čtverečkem, proto abychom se vyhnuli jejich možnému poškození, připevněte je nejlépe na kladívkový papír pomocí fotorůžků.

Předání fotografií (do 5.6.2004):

 • poštou na adresu: Jana Jakšová, Voskovcova 987, 152 00 Praha 5
 • po domluvě (tel. 222 128 362 nebo 728 476 972) donést osobně

Pravidla soutěže: Fotografie doručené do 5.6.2004 budou vystaveny v prostorách konání akce (do naplnění kapacity – k dispozici je 12 oboustranných panelů) a po ukončení vráceny autorům.
Vyhodnocení 3 nejlepších fotografií (bez ohledu na to, zda pocházejí ze soutěže A nebo B) provede nezávisle na sobě jednak profesionální porota a jednak „amatérská“ porota. Autoři 3 vítězných fotografií vyhodnocených profesionální porotou obdrží ceny, stejně tak jako autor nejúspěšnější fotografie vyhodnocené amatérskou porotou.

Profesionální porota:

Porota bude hodnotit fotografie dle svých interních pravidel.

Amatérská porota: Každý návštěvník Islandského dne může vyplněním hlasovacího lístku a jeho vhozením do urny přidělit jeden bod vybrané fotografii (na neúplně vyplněné hlasovací lístky nebude brán zřetel).

Po uzavření soutěže se body přidělené každé fotografii sečtou a sestaví se výsledné pořadí. Pokud získají některé fotografie stejný počet bodů, budou se muset o příslušné místo podělit.

Hlasující návštěvníci, kteří vyplní i číslo fotografie tzv. intrusu, tj. správně označí fotografii, která není pořízená na Islandu, se automaticky zařazují do slosování. Vylosování jednoho šťastlivce, který obdrží odměnu, proběhne ihned po vyhlášení výsledků fotosoutěže na konci Islandského dne.

Pozor: Účastníci soutěže nemohou hodnotit své vlastní fotografie. Takto přidělené body by byly neplatné.

Celkové pořadí bude také zveřejněno na našich stránkách.

Chybí-li vám ještě nějaká informace, využijte uvedené kontakty nebo mail: jana.jaksova@renault.cz nebo jjaksova@quick.cz, či tel. 222 128 362 nebo 728 476 972

Dopravní spojení na místo:

 • autem: Dálnice D1 , Brno - Praha sjezd č.2 Chodov (nejlépe využít záchytná parkoviště vyznačená v mapce P)
 • MHD: Metro C: do stanice Chodov: pěšky cca 7 min, nebo autobusem 118,154,197 do zastávky Jarníkova; do stanice Opatov: autobusem 122,177 do zastávky U Kunratického lesa, nebo Volha
 • Mapa: