Nejbližší události [+]
Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Gyrðir Elíasson: Měděné pole

Novinka letošního léta

Gyrðir Elíasson: Měděné pole. Přeložila Lucie Korecká a Marie Novotná, Dybbuk, Praha, 2018, 128 s.

Měděné pole Novinka letošního léta - sbírka povídek Gyrðiho Elíassona v překladu Lucie Korecké. Vydalo nakladatelství Dybbuk 07/2018

Je lidský život na první pohled plochá, průhledná a uzavřená vodní hladina? Takový je první obraz, který ve svých krátkých textech povídkového souboru představuje islandský autor Gyrðir Elíasson. Samozřejmě ihned zjistíme, že věci se mají jinak. Nehybná realita se vnitřním nebo vnějším vpádem rozruší a rozvíří, změní se vnímání času a prostoru, které se zkracuje či prodlužuje, lidé se zarážejí uprostřed věty a kamení. Vše zůstává nevysvětleno, panuje nejistota ohledně toho, co bylo řečeno, co to znamenalo, a hlavně co zůstalo nesděleno. Věci se bez upozornění stávají něčím jiným, stíny se zabarvují a nevyřčená slova získávají život, z banálního je najednou smrtelně důležité. Lidé bez jakékoli projevené milosti balancují na hraně v očekávání přepadu buď na jednu nebo na druhou stranu. Hladina se však brzy zase uzavře a vše znehybní. Je to však stejný obraz jako na začátku?

Cena – 185 Kč, Cena pro členy Klubu 165 Kč
Běžná cena v kamenném obchodě – 211 Kč
Možnost osobně vyzvednout v Praze po domluvě s Janou Jakšovou, příp. v Liberci (Pavel Vondřička)

Elíasson, Gyrðir - Měděné pole

Na podlaze bytu znenadání leží zahraniční noviny psané v jazyce, jemuž majitel nerozumí. U postele se zjeví neznámá postava. Pravda, nebo mámení? Krátké povídky islandského autora Gyrðiho Elíassona nás nutí přehodnotit nazírání na svět a skrze iracionální momenty nám připomínají, kým jsme a po čem toužíme.

Islandský spisovatel Gyrðir Elíasson (nar. 1961) se českému čtenáři představuje již potřetí. V roce 2013 se na našem trhu objevil poprvé a vyšly mu hned dva texty – novela Kniha od řeky Sandá a sbírka povídek Mezi stromy, za niž získal v roce 2011 prestižní Cenu Severské rady za literaturu. Aktuálně se nám dostává do rukou autorova další povídková kniha, Měděné pole.

Barbora Grečnerová - 3. 8. 2018 - iliteratura.cz

Jak inkoustový sedlák potkal murénu

Island vnímáme z pevninského odstupu jako zemi literatuře zaslíbenou. Fakt, že Gyrðir Elíasson už za svou tvorbu obdržel největší skandinávské literární ocenění, to jen potvrzuje. Není tedy divu, že česky vychází jeho již třetí kniha. Měděné pole je souborem krátkých prozaických textů, v nichž autor předvádí svérázné umění literárního bublifuku.

Ondřej Horák - 14. 7. 2018 - Lidové noviny