Archiv zpráv z let 2001-2007

8. září 2007
Ve dnech 3.-8. října 2007 se chystá v Praze festival islandské kultury Islandský průvan s bohatým programem filmů, hudby, fotografií a videoartu. Pokud se nechcete jen dívat, máte možnost i vypomoci: organizátoři spěšně shánějí pomocníky, kteří by ve dnech 4.-7.10. měli dost času, nejlépe i automobil k dispozici, aby pomohli s dopravou hostů a případně jim ukázali i město - pochopitelně je třeba dobrá znalost angličtiny, nejlépe i islandštiny ;-)

13. červenec 2007
Islanďané opět zaútočili na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a tentokrát si odnesli hned hlavní cenu. Přinášíme krátkou zprávu o atmosféře a islandských novinkách.

18. červen 2007
Atmosféru Islandského dne si můžete znovu připomenout krátkou fotoreportáží. A také si můžete naším prostřednictvím objednávat první českou obrazovou publikaci o Islandu (a na rozdíl od některých jiných místních výtvorů opravdu na úrovni) Island - země neznámá: nejen, že ji dostanete třeba i o více než čtvrtinu levněji a o několik měsíců dříve než v knihkupectvích, ale navíc tak můžete ještě podpořit další činnost klubu.

3. červen 2007
K Islandskému dni: Mám velkou radost, že přijala naše pozvaní islandská spisovatelka a dramatička Ingibjörg Hjartardóttir. Do rozpravy s ní se zapojí také umělci z projektu Islandia. Proběhne autorské čtení její nejnovější knížky, diskutovat se bude nejen o umění. Nenechte si proto tuto část ujít, máte jedinečnou příležitost si poslechnout islandštinu na živo a klást otázky nejen na téma divadlo a islandská literatura.

20. května 2007
Islandský den má už připraven program. Mimo něj máte ovšem letos v létě také jedinečnou šanci seznámit se se současným audiovizuálním a performativním islandským uměním v galerii Školská 28 a klubu Roxy/NoD. Již tento pátek se také chystá druhá poslechová diskotéka současné islandské hudby.

23. dubna 2007
Přinášíme první informace o programu letošního Islandského dne, druhou zprávu o stavbě tunelu do Siglufjordu, speciální nabídku zvýhodněných letenek [PDF] pro členy našeho klubu a jako tradičně před létem záplavu inzerátů a výkřiků všeho druhu v našem bazaru... Aktualizovány byly též některé již poněkud prehistorické informace ve všelikých zákoutích našich stránek, které se snad už letos během léta dočkají zásadní celkové rekonstrukce a modernizace.

15. března 2007
Vše o současné islandské hudební scéně se můžete dovědět na nejbližších dvou poslechových diskotékách islandské hudby. Před tou březnovou se uskuteční i krátké setkání klubu. | A je tu i jedna další výstava fotografií.

4. března 2007
Cestovatelé si často z cizích zemí přivážejí spousty zjednodušených dojmů a romantických iluzí. Až při hlubším zájmu zjistí, že každá mince má dvě strany. Kontroverzní pohled Pavly Koucké na islandskou ekologii se ovšem nezaměřuje ani tak na snadno viditelná politická rozhodnutí nedávných let, jako spíše na pradávnou tradici chovu ovcí na Islandu. | Ve Skandinávském domě zítra proběhne uzávěrka amatérské soutěže fotografií z Norska. Pokud jste tuto zemi cestou z Islandu navštívili, možná jste i zde ulovili něco zajímavého a pak se neváhejte se svým fotoúlovkem také pochlubit.

12. února 2007
Chystá se další, jarní Setkání cestovatelů, které se koná ve dnech 24.-25. března v KD Ládví. Opět dojde i na Island.

7. února 2007
Máme tu další termíny setkání KIF (13.2.) a Islandské poslechové diskotéky (23.2.) ve Skandinávském domě. | Výstava Doteky severu byla prodloužena do 11.2. | Do sbírky čerstvých islandských blogů nám přibyl Kurýr z Kouřové zátoky.

14. ledna 2007
Se zpožděním a omluvou přinášíme pozvánku na výstavu "Doteky Severu" a křest stejnojmenné knihy, stejně jako řadu dalších akcí, včetně pokračování poslechových diskoték islandské hudby! | Lednové číslo časopisu Země světa je věnované Islandu! | V bazaru se objevil jeden trochu netradiční přírodovědný dotaz (a také jeden trochu netradiční spam ;-))...

3. prosince 2006
Metrostav staví na severním Islandu nový tunel z městečka Siglufjörður do Akureyri. Dostali jsme první ze slíbených zpráv o postupu stavby. | S Islandem souvisí i nejedna akce pořádaná v rámci Mezinárodního polárního roku - viz. stránky Kouzlo polárního světa.

27. listopadu 2006
Aneta Čižmáriková se rozhodla podělit o své postřehy z Islandu ve svém blogu. | Příští Islandský den je už předběžně naplánován na 9.6.2007.

8. listopadu 2006
Schůzka KIF se přesouvá ze středy na čtvrtek 16.11.! Také se můžete chystat na Setkání cestovatelů, které se koná ve dnech 10.-12. listopadu v KD Ládví. Na programu je i přednáška o Islandu.

1. listopadu 2006
ZMĚNA!!! Ve čtvrtek 16/11 v 18 hodin v Café Nordica ve Skandinávském domě ve Zlatnické ulici se sejdou fanatici a přátelé Islandu na nezávazném popovídání si o Islandu, letošním cestování po něm, budoucnosti klubu, spolupráci se Skandinávským domem apod. Vyprávění o studiu na Islandu (a nejen o něm) nám přislíbila Lenka Kovářová.

23. října 2006
Pokud sledujete dění na Islandu, patrně jste si již dávno všimli ambiciózního projektu islandské vlády zatopit obrovskou oblast vnitrozemí na východě přehradou a ze získané elektřiny napájet novou americkou hliníkárnu s povolením produkovat dvanáctinásobek škodlivých látek oproti zákonným normám a Kjótskému protokolu. Přehrada už stojí, napouští se, a pod stoupající hladinou v těchto týdnech mizí největší islandský kaňon a část unikátní krajiny. Projekt ovlivní i populární vodopád Dettifoss. Navzdory mohutným místním i mezinárodním protestům, vědeckým průzkumům i zjevné skutečnosti ukazující na nevýhodnost a nejistotu celého projektu nejen ekologicky, ale už i ekonomicky, jej vláda zjevně hodlá dotáhnout do konce za každou cenu. Celý vývoj událostí přehledně shrnuje nedávný článek Guardianu. Pokud by někdo z fanatiků článek chtěl přeložit do češtiny, nebo o celé věci napsat vlastní pojednání, bude pochopitelně vítán.

23. října 2006
Zajímavou fotoreportáž z Islandu na serveru HedvábnáStezka.cz uveřejnil náš člen Marek Kubínek. A najdete tam toho i víc. | Pokud sháníte větší množství islandských korun, mrkněte do bazaru.

28. července 2006
"V srpnu letošního roku se Pavel Blažek chystá uskutečnit traverz ledovce Vatnajökull na Islandu. Sólo a bez jakékoliv podpory zvenčí. Zhruba třísetkilometrovou vzdálenost chce Pavel, v závislosti na počasí a podmínkách, překonat ve dvou až třech týdnech. K přechodu bude používat tzv. backcountry lyže a za sebou vléct speciální saně naložené veškerou výbavou a jídlem na 25 dnů.  Naprostá izolovanost od okolního světa, neúprosné povětrnostní podmínky či enormní fyzická i psychická zátěž, staví tuto expedici na vrchol extrémního sportu." - více najdete na stránkách Pavla Blažka, kde také budete moci "on-line" sledovat průběh expedice.

29. června 2006
Jak jsme byli správně upozorněni v bazaru, na Islandu už občané nových zemí EU nepotřebují pracovní povolení. Nyní stačí získat běžné povolení k pobytu při pobytu delším 3 měsíců - nakolik bude automaticky přidělováno a nakolik bude třeba ho zdůvodnit je otázka praxe. Více přesných informací o pracovních podmínkách na Islandu najdete např. na portálu EURES Ministerstva práce a soc. věcí.

25. června 2006
A jsou tu výsledky soutěží 5. Islandského dne, včetně fotoreportáže. A navíc speciální zvýhodněná nabídka letenek (pozor- dokument MS Word!) pro členy KIF od Icelandair! Před létem se nám také plní bazar kontakty zajímavými pro všechny, kdo se v létě chystají na Island, ale ještě pořád nevědí jak a s kým...

7. června 2006
Islandský den je téměř tu a na poslední chvíli i další překvapení: islandské jednohubky s marinovanými sledi! (Kdo může pomoci s dopravou, ať se ozve na tel. 728 476 972) | V rámci Skandinávského koutku na rádiu Akropolis (každý pátek 20-21h) můžete 16.6. slyšet pořad věnovaný islandské alternativní scéně (Múm, Sigur Rós, Stafraen Håkon, Jóhann Johannsson, Hilmar Hilmarsson).

30. května 2006
Program 5. Islandského dne je konečně znám!

21. května 2006
Nejbližší poslechová diskotéka islandské hudby se koná tento čtvrtek, 25.5.2006. Tématem je islandská folk-rocková scéna 70.let. Viz kalendář akcí.

16. května 2006
Všichni příznivci Islandu jsou srdečně zváni na 5. Islandský den! Přesný program by měl být znám během příštího týdne, ale už teď si můžete přečíst, co vás letos čeká. Pochopitelně opět mimo jiné i tradiční fotosoutěž. Jedinečná příležitost dovědět se něco nového o Islandu, podělit se o své zážitky a fotografické úlovky. - A jako předkrm můžete navštívit minivýstavu fotografií Michala Hejny Islandský podzim v minigalerii Centra Fotoškoda.

6. května 2006
Nový cestopis s názvem Nemaluj trolla na zeď můžete získat se slevou za 150 Kč u Jany Jakšové, nebo přímo na 5. islandském dni, kam možná přijdou sami aktéři vyprávět, jak se huntuje škodovka v islandských ledovcových řekách. | Ve Skandinávském domě si (mimo jiné) ve středu 10.5. můžete poslechnout vyprávění (s promítáním) Miroslava Jakeše o jeho podzimní běžkařské výpravě na Island, a dovíte se i něco o Grónsku.

23. dubna 2006
K dispozici je podrobný program další řady poslechových diskoték islandské hudby. Čeká vás Stafræn Hákon, folková hudba 60. a 70. let a populární hudba od 50. let do počátku beatové éry v 60. letech. Viz kalendář akcí. Nejbližší se koná již tento čtvrtek, 27.4.

23. dubna 2006
Pokud se zajímáte o ostrovy obecně, mohla by vás zaujmout nově vydaná skripta Geografie ostrovů, katedry geografie ZČU v Plzni. Část regionáních příkladů je zpracována přímo na základě expediční cesty na Island v roce 1997.

23. dubna 2006
Hned čtyři islandští spisovatelé se představí v rámci letošního veletrhu Svět knihy 2006, který se koná na pražském Výstavišti od čtvrtka 4.5. do neděle 7.5.2006 a jeho ústředním tématem je literatura severských zemí. Více v kalendáři akcí. Bude zde (a též ve Skandinávském domě) také prezentována nová kniha autorů M. Humpála, H. Kadečkové a V. Parente-Čapkové Moderní skandinávské literatury 1870-2000, obsahující oddíl věnovaný zvláště islandské literatuře.

23. dubna 2006
I letos se nám podařilo sestavit přehled zájezdů cestovních kanceláří na Island. Tabulky MSExcel: 1. část, 2. část.

23. dubna 2006
Výsledkem bakalářské práce Aleše Chejna (mj. autora internetového islandsko-českého slovníku) je program Hvalur - multimediální kurz na výuku islandského jazyka pro začátečníky a pro mírně pokročilé. Program je zdarma ke stažení.

23. dubna 2006
Minulý týden v Praze tragicky zemřel Pavel Koutecký, významný filmový dokumentarista, spoluautor dokumentu Islandská paměť.

23. března 2006
V následující měsíci vás čeká bohatý Islandský program: výstavy, promítání, přednášky... Vše najdete v našem kalendáři. Stejně tak i předběžné informace o letošním Islandském dni.

22. března 2006
V naklatelství JOTA vyšel český překlad průvodce Island z řady Rough Guide. Cena včetně DVD je 588 Kč, nakladatelství ho ovšem nabízí se slevou 20% za 470 Kč a členům KIF nabízí slevu ještě o 10% vyšší (do konce května).

13. března 2006
Dnes večer, v pondělí 13.3, se koná od 18h do 20h první letošní schůzka KIF v malé klubovně Skandinávského domu. | Islandské poslechové diskotéky pokračují v klubu V podkroví ve čtvrtek 16.3.2006 v 19:30. | 5. islandský den je rezervován na sobotu 10.6. v KC Zahrada. Pokud se chcete aktivně zapojit do programu nebo máte nějaké nápady či návrhy, zašlete mail na adresu jjaksova@quick.cz.

20. února 2006
Recenzi na film Outsider, nový film Daga Káriho (Nói Albinói), nám z Karlových Varů posílá Klára Pániková. Recenze vyšla už na Severských listech a pokud máte rádi filmová překvapení a pointy, možná s přečtením raději počkáte až po shlédnutí filmu. | Severská společnost pořádá přednášku politologa doc. Dr. Vlastimila Krinese, CSc. nazvanou SUMMIT V REYKJAVÍKU 1986.

4. února 2006
Poslechové diskotéky Vládi Zelenky opět pokračují! Máte opět možnost poznat islandskou hudbu všech žánrů a všech období. Tentokrát se hudební seance koná v mini klubu V podkroví v Husově ulici. | Mimochodem, pokud máte někdo zájem o práci na islandském statku, máte jedinečnou příležitost - ale je třeba si pospíšit - viz bazar.

9. ledna 2006
Počet obyvatel Islandu dnes dosáhl 300 tisíc. Těžko určit, kdo je onou jubilejní osobou, nicméně v posledním roce se prý narodilo v průměru každou druhou hodinu jedno dítě a pět lidí denně zemřelo, což je doposavad nevídaný poměr. V součtu jsou ovšem zahrnuti i přistěhovalci a "odstěhovalci".

9. ledna 2006
Severská společnost nás zve na besedu s náčelnicí České obce sokolské Jarinou Žitnou, na téma Island před 36 lety a dnes (středa 11.1./17:00 v Klubu Lávka v Praze).

12. prosince 2005
Dnes večer, v pondělí 12.12.2005, se koná od 18h do 20h poslední letošní - vánoční - setkání v malé klubovně Skandinávského domu. Na programu je islandská hudba, povídání očité svědkyně o tom, co je nového na Islandu, podávat se bude konkurenční švédské svařené víno; vánoční cukroví či jiné dobroty jsou vítány.

12. prosince 2005
Islandský film Nói Albinói vyšel na DVD v Levných knihách, tradičně za 99,-Kč - překvapení snad ještě nečekanější než celá řada slavných filmů Ingmara Bergmana. První a zároveň velmi dobrý film mladého islandského režiséra Daga Káriho z roku 2003 získal celou řadu ocenění na mezinárodních festivalech po celém světě. Vychází v plné kvalitě s originálním zvukem i s českým dabingem či s možností českých titulků a s bonusy - filmem o filmu, vynechanými scénami, rozhovorem s režisérem a fotogalerií.

29. listopadu 2005
Miroslav Jakeš zve všechny své příznivce a účastníky svých výprav na výroční setkání. Pokud jste se jeho výprav nezůčastnili, máte možnost se podívat na diapozitivy a videozáznamy, mimo jiné i z níže zmíněného přechodu Islandu na lyžích, nebo se seznámit s plány na příští rok. Více v pozvánce (MS Word).

18. listopadu 2005
Od 27. října konečně běží dlouho očekávaný (až zapomenutý) internetový kurz islandštiny. | V Neratovicích otevře výstavu panoramatických fotografií z Islandu Jiří Havlice.

2. listopadu 2005
Pokud se stále nevyznáte v systému islandských vlastních jmen anebo si nevíte rady, jak s islandskými jmény, názvy a písmenky zacházet v češtině (a už jste zjistili, že ani Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český na tom není o moc lépe), snad vám pomůže nový obsáhlý příspěvek na toto téma.

1. listopadu 2005
Známý dobrodruh Miroslav Jakeš se hodlá ve dnech 10.-21.listopadu vydat na lyžařský přechod islandského vnitrozemí v oblasti ledovců Langjökull a Hofsjökull v počtu 3-4 lidí. Vzhledem k délce dní (7-8h) se půjde částečně i za šera či pod světlem polární záře. Pokud máte zájem se přidat, volejte 731347579, 272744158, 261262370 nebo pište na adresu polar.jakes@volny.cz. Výprava bude stát 18900,- Kč včetně dopravy a zapůjčení výstroje.

1. listopadu 2005
Dne 24.října proběhla na Islandu další stávka desetitisíců žen proti nerovným mzdovým podmínkám. I když od té poslední se situace zlepšila, ženy na Islandu dodnes dostávají platy o 14% nižší než muži. Ke stávce se připojila i Reykjavická starostka. (zkráceno, dle ČTK)

24. října 2005
Podzimní série promítání a cestovatelských vyprávění se letos nakupily na přelom října a listopadu. Kromě Prahy a brněnského planetária si na své přijdou i obyvatelé z okolí Znojma. Více najdete v Severských listech. V Hradci Králové bude o svých cestách s CK Kudrna a Periscope vyprávět Zdeněk Vrága.

23. října 2005
Islandská sekce Severské společnosti si dovoluje nás pozvat na pořad "R. MARCOLOVÁ, F. JANOVSKÝ: ISLANDSKÉ PRÁZDNINY - prezentace nového cestopisu za účasti autorů a nakladatele Ing. J. Švejdy" ve čtvrtek dne 3. listopadu 2005 od 17 hodin v Klubu Lávka - Praha 1, Novotného lávka 1. Možnost zakoupit knihu na místě - vstup volný. Tolik alespoň z pozvánky - pokud tedy ještě nemáte islandských cestopisů plné zuby, přijďte se podívat, zda u nás konečně zase po letech nevyšlo něco o Islandu s prozměnu vyšší informační a/nebo alespoň nějakou literární hodnotou.

18. října 2005
První poprázdninová schůzka KIF se koná 2. listopadu v 18 hodin v kavárně Nordica ve Zlatnické ulici 10. Kdo má chuť si popovidat o Islandu, ukázat fotografie, sdělit novinky, na něco se zeptat, koupit Kameny ...ať přijde.

28. srpna 2005
Máte-li zájem podívat se na prodloužený víkend na Island, máte jedinečnou příležitost ve dnech 16.-19.9., a stačí vám k tomu méně než 10 tisíc korun (v ceně je letenka a ubytování v hotelu na dvě noci). Možné je koupit pouze letenku za 4900 Kč (+poplatky). Blížší podrobnosti na plakátku (PDF).

17. července 2005
K nahlédnutí je vítězná fotografie z fotosoutěže "Barvy Islandu" Islandského dne, spolu s výsledky soutěží.

15. června 2005
Aktuálně: Ruší se červnová schůzka KIF (20.6.). | Ve dnech 20.-23.6. můžete na vlnách ČRo3 - Vltava (105MHz) poslouchat pořad Islandská klasická hudba 20. století v rámci pořadu Musica Moderna - uvádí Markéta Cibulková, pořad vznikl ve spolupráci s KIF. | Intercontact Praha nabízí členům KIF 5% slevu na již tak značně zlevněné lodní lístky po celé Evropě - informace u Jany Jakšové.

5. června 2005
Sobotní Islandský den opět zpestří nabídka islandských jídel z restaurace Reykjavík - kromě oblíbené rybí polévky to letos bude marinovaný islandský sleď. (Hledá se dobrovolník na převoz jídla v sobotu ráno! Ozvěte se Janě Jakšové.) K prodeji budou také speciální odznáčky pro přátele Islandu. Do fotosoutěže se tentokrát přihlásilo jen několik kandidátů, takže máte ještě poslední šanci, ceny za to stojí!

29. května 2005
Byl aktualizován program pro Islandský den. Přednáška o architektuře bohužel byla zrušena.

22. května 2005
Letošní Islandský den už má připraven kompletní program - raději ale sledujte stránky kvůli možným změnám. Opět máte možnost dovědět se o ostrově (a nejen o něm!) něco nového. Máte také poslední šanci poslat své fofografie do soutěže! | Výuku islandštiny vám letos nabízí Ingvar Jón Bates-Gíslason (iigracek@hotmail.com).

8. května 2005
Májový poslechový večer islandské hudby v klubu Ryba naruby se koná 24.5. a poznáte na něm dvě tváře skladatele Hilmara Örna Hilmarssona, autora slavné hudby k filmu Děti přírody, ale také člena rockové avantgardy. Červnový večer (21.6. - poslední před prázdninami) bude údajně určen těm, kdo si ještě neužili dostatek Björk a chtějí slyšet to, co se běžně v prodejnách sehnat nedá. Viz aktuální události. P.S.: Na příští schůzce KIF (16.5./18h v CK Adventura) vás čeká prozměnu neislandské promítání Vládi Kalouse o Patagonii.

1. května 2005
Ve dnech 24.-29.5. nám kino Aero nachystalo přehlídku filmů severní Evropy "Severák". Mezi chystanými filmy jsou i dva islandské: 101 Reykjavík (aneb S milenkou mé matky) a Andělé všehomíra.

11. dubna 2005
Letošní (4.) Islandský den se bude konat v sobotu 11. června. Téma fotosoutěže je "Barvy Islandu" a termín pro odevzdání fotografií do 5. června. Do soutěže B můžete letos poslat až 5 vybraných fotografií. | Další poslechový večer islandské hudby v klubu Ryba naruby se koná 19.4. - tématem je tentokrát výhradně hudba 60. a 70. let (pokud si to dobře pamatuji).

11. dubna 2005
Další poslechový večer islandské hudby v klubu Ryba naruby se koná 19.4. - tématem je tentokrát výhradně hudba 60. a 70. let (pokud si to dobře pamatuji). | Severská společnost nás srdečně zve na literární večer o islandských novinkách na našem knižním trhu. Viz aktuální události.

28. března 2005
Podle aktuální "šuškandy" se koncert (údajně celé turné) Sigur Rós odkládá kvůli natáčení desky. Lepší zpráva je, že v prodejnách Levných knih se objevil časopis Živel 22/2002 s CD přílohou "reykjavik sound" - věhlasnou hudební kompilací Jirky Hroníka. Na desce se podepsali: daníel ágúst, blake, ddd a gus gus.

28. března 2005
Jsme opět zvání na Setkání cestovatelů, probíhající ve dnech 1.-3. dubna.

14. března 2005
Tentokrát prozměnu v dosahu brňáků: výstava fotografií s názvem Chceš píseň severu znát - byť nejen z Islandu, ale i Skandinávie a Aljašky, v Kudrnovské hospůdce Na cestě.

6. března 2005
Dobrý den, rád bych informoval všechny Islandské fanatiky o výstavě fotografií, které by je doufám mohly zajímat a mohly by jim zase připomenout ten kousek Islandu, který si po návštěvě všichni pořád nosíme v srdci. Srdečně zdraví, Emil Hauptmann.

14. února 2005
Děkujeme paní Heleně Prokopové, která našemu klubu věnovala asi 30 knih islandských autorů. Jejich seznam zveřejníme, abyste si je mohli půjčovat. Kromě toho je tu i nabídka na odprodej asi 200 diarámečků se zásobníky (a starou promítačkou - bez záruky) za symbolickou cenu 350 Kč. Viz bazar.

13. února 2005
KODAŇ 8. února (ČTK) - Šest námořníků je pohřešováno po havárii islandské nákladní lodi Jökulfell v severní Atlantiku. Oznámili to dnes příslušné dánské úřady. Naděje na záchranu pohřešovaných podle nich prakticky neexistuje. Islandské plavidlo s nákladem 2000 tun oceli na palubě se z dosud neznámých důvodů potopilo asi 100 kilometrů severovýchodně od Faerských ostrovů. Pět členů jeho posádky se podařilo zachránit, ale dalších šest zmizelo pod hladinou. Oběti pocházejí podle předběžných údajů z Ruska, Lotyšska a Estonska. P.S.: Mimochodem, mořem severo-severozápadně od F.o. nedávno otřásalo středně silné zemětřesení - že by možná souvislost? (pozn.red.)

1. února 2005
Naše kniha Thórbergur Thórdarson: Kameny mluví konečně po několika letech snažení vychází! Můžete si jí koupit v knihkupectvích, nebo přímo od našeho klubu (se slevou). Několik exemplářů bude k dispozici i na oficiálním křtu knihy v rámci Islandského večera Jana Buriana dne 17.2. v Městské knihovně, kde můžete shlédnout také dokumentární film Islandská paměť. | P.S.: Máme tu zase jeden nový, netradiční deníček s fotkami ze zimního islandského statku!

1. února 2005
Koncert vynikající islandské skupiny Sigur Rós se chystá na 23.4.2005 v Paláci Akropolis v Praze (viz též zpráva Freemusic.cz nebo náš medajlonek k minulému koncertu). Děkujeme kolegyni za upozornění! Pokud se nemůžete dočkat, na stránkách skupiny si můžete stáhnout hromadu jejich písniček nebo se dokonce zapojit do jejich oficiálního DC++ systému na výměnu nahrávek mezi fanoušky (ano, jedná se o jeden ze systémů, proti němuž tzv. "hudební průmysl" pořádá ve jménu autorských práv (sic!) novodobé křížové výpravy).

16. prosince 2004
Po oceněné detektivce Severní blata vyšel v nakladatelství MOBA druhý kriminální příběh islandského spisovatele Arnalda Idriðasona: Dech smrti: Ve stavební jámě na předměstí Reykjavíku vykopou lidské kosti. Kdo je mrtvý, který tu byl pohřben za živa? Detektiv Erlendur a jeho kolegové odkrývají kousek po kousku okolnosti dávného surového zločinu a vnášejí světlo do lidské tragédie, která zasahuje až do přítomnosti. A zatímco se Erlendur zabývá hrůzami nenávratně minulých časů, jeho dcera Eva Lind bojuje na jednotce intenzivní péče o život.

11. ledna 2005
Islandské diskotéky pokračují i letos - máte opět možnost poznat Islandskou hudbu všech žánrů a všech období. Čeká vás ještě alespoň jedna "přehledová" a pak už budou jednotlivé večery zaměřeny monotematicky. Budou se konat pravidelně každé čtvrté úterý v měsíci, ovšem s výjimkou února, na tradičním místě.

28. prosince 2004
Sděluji, že v neděli 19. 12. 2004 byla vernisáž mé výstavy fotografií z Islandu (tam jsem byl letos v létě). Výstava je pro návštěvníky k dispozici od 19. 12. 2004 do 15. 2. 2005 v Bílém domě ve Svitavách. Celkem vystavuji 50 fotografií rozměru 30x40 cm. Dr. Milan Báča, Svitavy

6. prosince 2004
V patek 26.11 se konalo setkani Cechu prebyvajicich na Islandu. Bylo tam cca 25 lidi ruzneho veku, nekteri na Islandu na par mesicu nebo let, ale i lide, kteri tady uz bydli. Osobne se ucastnil i konzul Jón Ólafsson i velvyslanec CR pro Norsko a Island Jaroslav Horak. "Zaminkou" pro usporadani setkani byla oslava dvou statnich svatku (28.10, 17.11), ale v zasade slo o to, aby se Cesi na Islandu setkali navzajem a take se svym velvyslancem.Tolik strucna zprava pro pripad, ze byste v KIF o teto udalosti nevedeli. Preju hezky den, Jirka.

3. listopadu 2004
Voda v řece Skeiðará nakonec dosáhla průtoku jen 2600 m3/s a během noci i dne postupně klesala. Silnice byla opět otevřena. Uklidňuje se pochopitelně i sopečná činnost.

2. listopadu 2004
Silnice přes Skeiðarársandur byla dnes přes den dočasně otevřena, ale v podvečer opět znovu uzavřena. Erupce začala totiž už přesahovat velikostí tu poslední z roku 1998. Její centrum se tentokrát nachází o dva kilometry západněji, vedle jezera Grímsvötn, kde už k erupci došlo v letech 1934 a 1983. Během noci nebo zítřejšího rána se očekává nárůst průtoku v řece na maximum (5-7 tisíc m3/s), oblak nad ledovcem dosahuje výšky až 14 kilometrů a musela kvůli němu být zrušena letecká doprava do Východních fjordů a severního Norska (dnešní náhradní autobusovou dopravu z letiště v Akureyri do Egilsstaðir patrně vystřídají zase přímé lety z Reykjavíku, ale oklikou kolem jižních svahů ledovce, které budou o 15 minut delší). Očekává se, že erupce bude patřit k těm kratším a bude trvat 7-10 dní. Zcela nezávisle byla pozorována mírná aktivita už dříve i pod ledovcem Mýrdalsjökull, kde Islanďané už delší dobu očekávají daleko nebezpečnější a mnohem obávanější, pravidelnou "erupci století" sopky Katla, která by ohrozila nemálo obydlených oblastí na jihu Islandu, městečko Vík nevyjímaje. Současná erupce pod velkým ledovcem ovšem s Katlou nijak nesouvisí a nemůže tedy ani nijak snížit riziko výbuchu Katly.

2. listopadu 2004
Severská společnost všechny srdečně zve na přednášku doc. Ing. Jaroslava Macháčka, CSc. Island: Biosférická harmonie, která se koná ve středu 15. prosince 2004 od 16.30 hod. v budově ČSAV, Praha 1, Národní tř. 3, místnost č. 206. V následujících dnech navíc máte možnost v rámci filmového festivalu Skandinávský podzim shlédnout v Kině Světozor islandské filmy 101 Reykjavík (S milenkou mé matky) (5.11./21:30), Andělé všehomíra (6.11./13:30) a Albín jménem Nói (7.11./17:30).

2. listopadu 2004
Dnes o půlnoci byla uzavřena okružní silnice v úseku přetínajícím Skeiðarársandur, tedy konkrétně mezi Skaftafellem a Núpsstaður, neboť po desáté hodině večerní byla opět zaznamenána sopečná aktivita v jezeře Grímsvötn pod ledovcem Vatnajökull. Pokud si vzpomínáte na rok 1998 nebo jste v písčinách cestou kolem Skaftafellu viděli zbytky zohýbaných nosníků starých mostů, možná už tušíte, co se může dít. Nejedná se o žádné náhlé překvapení, neboť voda v řece Skeiðará už v posledních dnech velmi povážlivě stoupala.

2. listopadu 2004
Na tradiční "dia-festival" Setkání cestovatelů, probíhající ve dnech 12.-14. listopadu, nás opět zvou kolegové z Klubu cestovatelů Karla Wolfa. Island sice ani tentokrát není přímo na programu, přesto se tu nepochybně dovíte mnoho zajímavého a potkáte spoustu spřízněných duší.

30. října 2004
Dnes ráno proběhl vysíláním ČT islandský film Íkingut, na který mnozí fanatici nejednou marně stáli frontu na lístek během různých filmových festivalů. Bude vysílán ještě jednou, v pondělí 1.11. ve 14:00 na ČT2. Pokud zrovna nemáte video v opravně a můžete ho nahrát, uděláte radost (vzhledem k "inteligentním" vysílacím časům) nepochybně nejednomu fanatikovi :-)

14. října 2004
Severská společnost chystá promítání TV dokumentu o islandské prezidentce Vigdís Finnbogadóttir (bohužel v miniaturním sále kina MAT) a Skandinávský dům prozměnu rozsáhlou akci pod názvem Skandinávský podzim, v rámci níž se budou konat i dvě události islandské: divadelní představení a přednáška o proměnách bydlení na Islandu. Více najdete v přehledu událostí.

7. října 2004
PRVNÍ ISLANDSKÁ POSLECHOVÁ DISKOTÉKA proběhne 26.10. 2004 od 20:00 v klubu RYBA NA RUBY, Mánesova 1645/87, Praha 2. Další se koná tamtéž 30.11. Vstup pro členy KIF zdarma!

5. října 2004
V časopise AutoCar číslo 5 - říjen (časopis pro autoturistiku a cestování, vydavatelství Mise, mediální sponzor 3.Islandského dne), který právě vyšel, začína pětidílný seriál o Islandu - Barvy Islandu aneb Island pro pokročilé, ve kterém se můžete mimo jiné dočíst, jaké bude téma příští fotosoutěže na 4.Islandském dni v červnu 2005. | Na příští pondělní pravidelné schůzce (tj. 18/10 v 18h) vás čeká promítání obrázků z letošního Islandu (Marian).

26. září 2004
Z Islandu nás zdraví ze svého ročního pobytu Jiří Kolena a posílá nám odkaz na svou osobní stránku s fotografiemi a zážitky. | I letos pokračují pravidelná klubová setkání, tentokrát v nových termínech, ale zato na stejném místě.

17. září 2004
Tip na pondělí: 20/9/2004 v Humanistickém centru Narovinu - Vltavská 24,  Praha 5 - Smíchov od 18.30 hod, Petra Civínová: Treking na Islandu, vstupné dobrovolné.

3. července 2004
A máme tu výsledky fotosoutěže z Islandského dne, fotoreportáž, nabídku kalendáře i jednu pravou (necenzurovanou!) fanatickou reportáž.

9. června 2004
Na poslední chvíli nám přibývají další atrakce pro Islandský den! Budou se zde podávat islandské mňamky: v nabídce budou tradiční islandské párky v rohlíku (pylsur með ollu) z Kavárny Nordica a restaurace Reykjavík nabídne islandskou rybí polévku (fiskisúpa). Navíc ve 13:30 představí Börkur Gunnarsson svůj nový česko-islandský film Silný kafe.

6. června 2004
Pokud se nemůžete dočkat letošního Islandského dne, můžete kromě pondělního Islandského večírku Jana Buriana navštívit také čtvrteční promítání diapozitivů o proměnách Islandu během roku.

14. května 2004
K dispozici je konečný program pro letošní Islandský den, včetně aktualizovaných pravidel fotosoutěže.

14. května 2004
Konečně jsme se dočkali knihy Hynka Adámka a Jakuba Havla Island - soulad protikladů, která vyšla v minulých dnech. Pro zájemce z řad členů KIF ji nabizíme s 25% slevou (kontaktujte Janu Jakšovou) Pro ty, na které se nedostane, bude kniha ke koupi na 3. islandském dni, tedy 12.6., a také dalších dvou večerech 7.6. a 16.6. Cena v knihkupectví je 349 Kč. | Za aktualizaci odkazu na stránky o islandských poštovních známkách děkujeme fanatičce Anetě!

30. dubna 2004
Fotosoutěž pro letošní Islandský den, který se bude opět konat v KC Zahrada, nese téma "Island - země skřítků". Fotografie je nutno letos odevzdat do 5. června (jinak jsou pravidla stejná jako loni). Kromě Islandského dne se však v nejbližší době chystá ještě řada dalších akcí: přednáška o Islandu a výstava fotografií v Městské knihovně ve Varnsdorfu, výstava fotografií PhDr. Jana Suchardy v KC Zahrada a Islandský večírek Jana Buriana tamtéž. A nezapoměňte ani na koncert Múm! Bližší informace o všech akcích najdete v přehledu událostí.

16. dubna 2004
Letošní Islandský den (už třetí v pořadí) se chystá na sobotu 12.6. Připravte si tedy fotografie do fotosoutěže (pravidla budou stejná jako loni). Témata letošních přednášek vypadají napohled opět zase o něco profesionálněji než loni - viz přehled událostí.

2. dubna 2004
Všichni jsme už slyšeli o nové Norröně a někteří z nás se s ní už na Island i svezli. Co se však stalo s tou starou? Společnost Smyril Line ji (konečně po roce úporných snah) prodala zpět do Německa společnosti OM Ships International za 27 miliónů faerských (rozuměj: dánských) korun. Stará Norröna byla vyrobena v německém Rendsburgu v roce 1973 a tehdy se prý jmenovala Gustav Wasa. V posledních dvaceti letech (1983-2003) sluožila faerské společnosti Smyril Line jako jediné pravidelné osobní lodní spojení mezi Dánskem, Norskem, Shetlandami, Faerskými ostrovy a Islandem. [dle MBL.is/olivant.fo] | Klub cestovatelů Karla Wolfa nás zve na Setkání cestovatelů - Island sice letos na programu není, přesto je ale nepochybně o co stát.

1. dubna 2004
Na květnový koncert skvělé islandské skupiny Múm nás zve klub Roxy. Na setkání s režisérem doc. Rudolfem Krejčíkem a jeho dokumentárními filmy z Islandu a Skandinávie před 30 lety, nás prozměnu zve Severská společnost. Podrobnosti na stránce aktuálních událostí.

1. dubna 2004
Původní Islandsko-český slovník Aleše Chejna se pomalu rozrůstá a dočkal se i nové podoby s možností interaktivního vyhledávání. ... a v bazaru máme zase spoustu dotazů, cestovatelských kontaktů, ale i jednu nabídku práce pro au-pair...

1. dubna 2004
Pokud jste si nevybrali z našeho seznamu zájezdů na Island a vlastně vás cesta s CK ani tak moc neláká, a přesto nemáte odvahu jet úplně sami, můžete se na dobrodružnou pěší túru napříč panenskou přírodou islandského vnitrozemí vydat také s polokomerční expedicí pana Luboše Závorky - od něj si také můžete vyžádat podrobné informace.

30. března 2004
Islandská detektivka, slovní spojení znějící téměř absurdně (bohužel méně absurdně těm, kdo sledují aspoň letmo islandský tisk v posledních letech), vyjde u nás, v nakladatelství MOBA. Jmenuje se Severní blata a jejím autorem je Arnaldur Indriðason. Tento detektivní román získal cenu za nejlepší severskou detektivku. Nakladatelství MOBA vydává v březnu 2004 celou novou řadu severských detektivek, ve které se objeví nejlepší autoři detektivek nejen z Islandu, ale i z dalších severských států. Knihy bude v případě zájmu možné získat i skrze náš klub.

9. února 2004
Připravili jsme pro vás opět přehled aktuálních tuzemských zájezdů na Island pro tento rok (včetně aktuálního adresáře cestovních kanceláří). Pokud ale spěcháte na Island ještě teď v zimě a počítáte s lodí, pak vězte, že nová Norröna je momentálně mimo provoz a bude jezdit zase až od jara, neboť se ji podařilo poškodit při manipulaci v přístavu. Zato bude ale ušetřena původně plánované dubnové servisní prohlídky.

9. února 2004
Martin Benda fanaticky vzkazuje: "Trička Klubu islandských fanatiků byla již vyprodána. Do budoucna se však můžete těšit na jiné fanatické artefakty. Ve stádiu příprav je například výroba vlajkových česko-islandských odznáčků. V případě Vašeho předběžného zájmu či nápadu týkajícího se propagace česko-islandského fanatismu se obracejte na Martina Bendu" - e-mail: martin.is@centrum.cz

6. ledna 2004
Poslední trička Klubu islandských fanatiků na prodej! Trička jsou výhradně ve velikosti L, stojí 250,- (+30 Kč poštovní poplatek). Pokud máte o exkluzivní tričko zájem, kontaktujte fanatika Martina Bendu na e-mailu: martin.is@centrum.cz nebo na telefonu 721470907. V případě, že chcete trička obdržet poštou, pošlete na adresu Martin Benda, Kafkova 36, Praha 6 - 16000 složenku s příslušnou částkou (1 tričko 280,-, 2 trička 530,- a 3 trička 780,-). Trička vám budou obratem poslána.

2. ledna 2004
A do třetice všeho dobrého i zlého: stručné praktické články o cestování na Island a po Islandu a o studiu a práci na Islandu, byly doplněny posledním článkem s nejzákladnějšími radami, jak na Islandu vůbec přežít, resp. co si vzít na sebe, s sebou a s čím počítat; článkem pro ty, co se na Island chystají poprvé a nemají přitom zatím vůbec ponětí, do čeho se vlastně pouští. Stejně jako předchozí články, bude i tento průběžně rozšiřován a opravován na základě vašich připomínek a zkušeností.

1. ledna 2004
Slibovaná kniha Jiřího Havla, o níž jsme vás zmateni tichou poštou před pár měsíci informovali, sice zatím nevyjde, zato možná konečně vyjde skutečně chystaná kniha Hynka Adámka a Jakuba Havla Island - soulad protikladů, jejiž vydání se, jak už je nedobrým zvykem, z technických důvodů zdrželo. Její cena bude údajně 349 Kč.

15. října 2003
Na Islandskou diaprojekci Hynka Adámka (a nejen tu) nás zvou do KD Ládví v rámci dne Setkání cestovatelů. A kdo už plánuje cestu na příští rok, může se od 1. dubna těšit na zvýšení levných spojů společnosti Iceland Express mezi Keflavíkem a Kodaní/Londýnem na dva denně: po poledni a večer na Island a ráno a odpoledne zpět.

14. října 2003
Islandský večer PhDr. Jana Suchardy se koná v úterý 21.10.2003 v 19h v Klubu Podivný Hamlet v Kounicově ulici v Brně. Čekají vás diapozitivy, etno-hudba a beseda.

23. září 2003
Zatímco pod islandským ledovcem Mýrdalsjökull je opět podezřele živo, Klub islandských fanatiků už se také chystá na další lokální erupci v podobě třetího Islandského dne, který se bude konat 12. června 2004. Ve spolupráci s KC Zahrada se navíc chystá větší program v rámci celého června - "Islandského měsíce". Máte-li sami nápady a přání, co byste rádi viděli, zažili, (případně raději neviděli a nezažili), kontaktujte Janu Jakšovou). U ní navíc můžete získat ještě 3 poslední exempláře nově vydané Eddy se slevou 25%. Dále upozorňujeme, že se opět mění termíny pravidelných setkání klubu!

12. září 2003
Nového vydání se konečně dostalo knize Edda a Sága o Ynglinzích Snorriho Sturlusona, jedné z nejvýznamnějších památek staroislandské literatury a významnému zdroji poznatků o severské mytologii a skaldské poesii, opět v zaručeném překladu paní Heleny Kadečkové. Knihu vydalo nakladatelství Argo a stojí 289,- Kč. Během října se také chystá nové vydání knihy Islandská setkání Jiřího Havla (nakl. Mladá Fronta, cca 300-350 Kč). V případě dostatečného zájmu bude snad možné obě knihy získat s pomocí našeho klubu se slevou (kontaktujte p. Jakšovou). A aby toho nebylo málo, do našich kin přichází nový islandský film Albín jménem Nói.

12. září 2003
Kurzy islandštiny opět začínají. Začátečníci, pokročilí i nenaučitelní nechť se neprodleně hlásí u Auður! Stejně tak pokračují i pravidelné pražské schůzky Klubu islandských fanatiků v prostorách laskavé CK Adventura - jejich náplň je opět jen na vás: nápady, zajímavosti, vlastní zkušenosti a zážitky jsou vítány, stejně jako dotazy a jiné zajímavé podněty. Na tu první (18.9.) si hned můžete přinést své čerstvé zážitky, fotografie a jiné více i méně obvyklé suvenýry ze svých letošních cest na Island. Kdyby vám snad fotografie na čtvrteční schůzce nestačily, můžete ještě navštívit brněnskou výstavu islandských fotografií Jana Suchardy. A chcete-li snad ještě raději vidět Island osobně: ceny letenek opět klesají.

12. září 2003
Začátkem srpna se uskutečnil první zájezd CK Firotour pod nazvem S Janem Burianem na Island. Fotoreportáž Zdeňka Přečka z této cesty můžete najít na adrese http://precek.cz/island.

26. července 2003
Před měsícem přinesly islandské noviny zprávu o pětileté holčičce z Keflavíku, která si za pomoci své maminky domluvila schůzku se starostou města kvůli rozbitému chodníku, na němž několikráte upadla, když tudy spěchala za svou kamarádkou. Poté, co zhrzená dívka starostovi ukázala svá zranění, prohlásila prý: "A teď zavoláš dělníkům." A starosta ... (ne, nebojte se, jsme na Islandu!) ... zvedl telefon a zavolal dělníkům. (Nabízí se otázka, jak by podobná příhoda dopadla v naší zemi, ale raději se zde vyhneme morbidním teoriím.) Mimochodem: Pokud jste si sami nevšimli, na stránce posledního Islandského dne je k nahlédnutí alespoň několik fotografií z akce a něco z vítězných snímků.

28. června 2003
Rady a tipy na cestu do hlavního města Islandu jsme tentokrát dostali od Cybervikinga.

23. června 2003
Ne vše se vyvíjí jen k lepšímu. Na Islandské univerzitě byly zkráceny doby, kdy jsou budovy otevřené, a získat pracovní povolení už je problém i pro studenta (musí nejdříve udělat nějaké zkoušky a do té doby musí mít prokazatelné finanční zásoby). Snad se situace zlepší s naším vstupem do EU. Zatím byly alespoň poupraveny patřičné pasáže v článku Jak studovat a pracovat na Islandu. Přehled Jak cestovat na Island a po Islandu byl zase nepatrně doplněn o dva opomenuté významné dopravní prostředky: bicykl a koně.

22. června 2003
Dne 6. května 2003 zemřel ve věku nedožitých 89 let pan profesor Emil Hadač, autor pozoruhodného a poučného cestopisu z poválečného Islandu a host našeho prvního Islandského dne.

22. června 2003
Naše vydání knihy Þórberga Þórdarsona Kameny mluví už čeká u vrat tiskárny jen na oficiální souhlas Islanďanů, který se asi cestou někde zdržel. Mezitím se můžete pokochat internetovou prezentací autora, z níž se bohužel v poslední době kamsi vytratila právě stránka, týkající se naší knihy. Pokud (ještě) nevládnete islandštinou, můžete si alespoň prohlédnout obrázky ;-)

30. května 2003
Přinášíme program a podrobné informace o konání 2. Islandského dne, včetně informací o fotosoutěži.

19. května 2003
Již druhý Islandský den, setkání všech přátel Islandu, se bude konat v neděli 15. června 2003 (cca od 10 do 20 hodin) v Kulturním centru Zahrada v Praze (Malenická 1784, Praha 4 - Chodov). Čeká vás zde mimo jiné přednáška o staroislandské literatuře, povídání s meteorologem na téma Island a počasí, a opět něco islandštiny, hudby a spousta obrázků (včetně fotosoutěže). Bližší podrobnosti se dozvíte v následujících týdnech.

2. května 2003

V rámci hlasování o logo klubu jsme dostali nakonec celkem 67 platných hlasů.Deset návrhů s nejvyšším počtem budů pokračuje do druhého kola. Prosíme proto autory, aby nám dodali další podklady podle informací, které jim byly zaslány e-mailem na adresy, z nichž nám své návrhy poslali.

11. dubna 2003

Prodloužení lhůty příliš nepomohlo, pročež se podruhé a naposledy hlasování o logo Klubu islandských fanatiků prodlužuje, tentokrát do neděle 20. dubna. Pokud to nebylo z podmínek původně dostatečně jasné, upozorňujeme znovu, že hlasovat mohou pouze členové K.I.F., vzhledem k tomu, že logo je záležitostí klubu, i když názorů příznivců si také vážíme.

29. března 2003

Vzhledem k nízké účasti v hlasování o logo Klubu islandských fanatiků se hlasování prodlužuje i na následující týden, tedy do pátku 4. dubna. Pokud to nebylo z podmínek původně dostatečně jasné, upozorňujeme, že hlasovat mohou pouze členové K.I.F., vzhledem k tomu, že logo je záležitostí klubu, i když názorů příznivců si také vážíme.

24. března 2003

Do soutěže jsme omylem zapomněli zařadit jedno ze zaslaných log. Autorovi se velice omlouváme. Teď je jich tedy dvacet šest, a ti (asi čtyři), co už hlasovali, mají právo zaslat samozřejmě nový, opravný hlas, pokud mají zájem (připište, prosím, do předmětu zprávy "(oprava)", díky!).

22. března 2003
Hlasování o logo vypuklo!
Do soutěže o logo KIF dorazilo nakonec neuvěřitelných pětadvacet (oprava: šestadvacet) log. V prvním kole rozhodne vaše hlasování o tom, která z nich se objeví v dalším kole. Postupuje deset log s nejvyšším počtem bodů.

Pravidla hlasování jsou jednoduchá:
1. prohlédnout si vystavená loga
2. zvolit tři favority a přidělit jim body podle klíče 1. místo (3 body), 2. místo (2 body), 3. místo (1 bod). Zprávu prosím formulujte podle příkladu uvedeného na stránce soutěže, případné komentáře zařaďte až za hodnocení log.
3. svůj hlas odeslat do pátku 28. března mailem na adresu loga@islandklub.com. Do předmětu zprávy napište "loga - hlasovani". Co člen, to jeden hlas, proto, prosím, e-mail podepište (nebojte, autorům seznam těch, kdo pro ně (ne)hlasovali, poskytovat nebudeme ;-) Hlasovat mohou všichni členové klubu, včetně účastníků soutěže, kteří mohou samozřejmě hlasovat i pro své výtvory.

Další informace, stejně jako loga samotná, najdete na stránce soutěže na vytvoření loga.

4. března 2003
Objevila se nová galerie a cestopis Daniela Karfíka. A opět levné letenky. O novém islandském filmu Fridrika Thóra Fridrikssona Sokoli, který bude brzy uveden do našich kin, se můžete něco málo dočíst v Severských listech. Severská společnost chystá na 13. března také besedu s českými sportovci působícími na Islandu. Podrobnosti opět v Severských listech nebo v našich aktuálních událostech

27. února 2003
CK Periscope pořádá vzhledem k nízkým cenám letenek mimořádný jarní zájezd na Island. A jednotlivci se už sháněji po spolucestujících na léto. | Další velmi pěknou fotogalerii s cestopisem vytvořil Jiří Matoušek. | Do soutěže o logo klubu dorazil první příspěvek. | Společnost Iceland Express bude nabízet členům svého klubu letenky do Londýna či Kodaně už za 9800 ISK. | Zdá se, že Islandské národní muzeum v Reykjavíku bude s počátkem léta 2004 po dlouhé rekonstrukci konečně opět otevřeno. | Nová Norröna vyplula na první zkušební plavbu a 15. května se vydá na svou první cestu i s turisty. | Na Islandské univerzitě se začíná stále vážněji mluvit o zavedení školného. Důvodem je prý nedostatečná úroveň vybavení, a tudíž i konkurence(ne)schopnost univerzity. | Podél západní strany NP Jökulsárgljúfur (Dettifoss, Ásbyrgi, Hljóðaklettar, atd.) se patrně bude stavět nová kvalitní silnice pro turisty. V Reykjavíku se bude naopak muset přestěhovat místní magistrála Hringbraut trochu dále od nemocnice.

24. února 2003
Knihovna byla rozšířena o novou databázi CD k zapůjčení.

20. února 2003
Náš klub stále ještě postrádá vlastní logo, symbol, který by ho ve zkratce stručně a jasně zastupoval. Rádi bychom ho použili například i v naší chystané knize. A tak tedy vy všichni, co máte aspoň kousek výtvarného talentu, zasedněte ke svým stolům, počítačům či čtvrtkám, a zkuste nacpat naše společné ideje na prostor běžné navštívenky. Viz bližší informace o průběhu soutěže.

16. února 2003
Pokud nesledujete pravidelně Cestománii na ČT1, vězte, že Fero Fenič a jeho tým už konečně dorazili také na Island. Co tam nalezli uvidíte sami za týden. >> více v aktuálních událostech | Ukázalo se, že narozdíl od internetové verze novin Morgunblaðið přinesla ta původní, papírová, skutečně vydatný, jedenapůlstránkový článek o naší nové nadějné islandoložce Martě Jeřábkové a dobrodruhu Alešovi Chejnovi. Oba vypráví, co už si na Islandu (a také s islandštinou) prožili. Dva nezávislí a samostatní "fanatici", dva zcela odlišné příběhy. | Jedna z islandských poštovních známek získala titul nejhezčí poštovní známky světa roku 2001.

24. ledna 2003
Na Island lze opět doletět za relativně nevelký peníz. Kdo má zájem, nechť nakoukne do bazaru. Mimochodem: V minulých dnech si Islanďané připomněli 30. výročí erupce na ostrově Heimaey v souostroví Vestmannaeyjar. | Na adrese www.islendingabok.is si může nově každý Islanďan zažádat o přístup do internetové databáze s přehledem islandských rodů zpět až do doby osídlení země. Zde pak může najít informace o sobě a svých příbuzných do třetího kolene, případně všech obyvatelích narozených před rokem 1700. Celkem obsahuje databáze údaje o zhruba 700 tisících jednotlivcích. Zájem o službu projevilo během prvních dvou dní provozu nečekaně asi 20 tisíc Islanďanů, tedy asi 8% populace.

17. ledna 2003
V rámci filmového festivalu Febiofest budou uvedeny mimo jiné i dva islandské filmy: zde už zmiňovaný Smích racků a dokumentární film o bývalé islandské prezidentce Vigdís Finnbogadóttir. Podrobnosti v aktuálních událostech a na stránkách Febiofestu. Mimochodem: na stránkách MBL se nedávno objevila zmínka o Martě Jeřábkové a Alešovi Chejnovi, bohužel to byla skutečně pouhopouhá zmínka ...

4. ledna 2003
Český rozhlas, stanice Praha přináší v rámci cyklu Toulky českou minulostí pořad První Čech na ostrově Ledovém, neb Sněhovém o cestě Daniela Strejce Vettera, který se roku 1613 jako první Čech dostal na Island. Podle oficiálního programu: "schůzku nad knihou Petra Hory-Hořejše připravil Josef Veselý". Pořad bude vysílán už 5. ledna, t.j. zítra, v 8:04 ráno, a repríza pak těsně po středeční půlnoci, tedy už ve čtvrtek 9. ledna v 0:04. S novým rokem také přichází neplánovaná změna našich pravidelných schůzek v klubovně CK Adventura, které se od února budou konat každou třetí středu (místo původních čtvrtků). Bližší podrobnosti najdete nadále na stránce o schůzkách klubu. Dále tu máme pozvánky na dvě nové projekce diapozitivů.

12. prosince 2002
Knihy Jiřího Zemana, na rozdíl od jiných cestopisných publikací o Islandu na našem trhu, působí na první pohled možná zasvěceným dojmem a slibují velkou informační hodnotu. Realita ovšem možná není až tak růžová, jak by člověk naivně očekával. Čerstvou recenzi jsme dostali od Marty Jeřábkové. P.S.: Přidáváme omluvu za technické problémy s některými novějšími stránkami, které jsme odhalili až včera díky trablím s novým příspěvkem. Teď už by mělo být vše v pořádku. Zaznamenáte-li ještě problémy, obracejte se, prosím, na adresu webmaster@islandklub.com. Děkujeme.

11. prosince 2002
Krátkou, nicméně velmi výstižnou Recenzi po letech na Chválu putovaní, podivuhodnou knihu Zuzany Kočové, která je a možná přece není tak úplně o Islandu (čímž o něm ale paradoxně vypovídá v jistém směru mnohem víc než cestopisy jiné), nám poskytla paní Helena Kadečková. Mimochodem: Pokud jste neviděli výstavu fotografií z Islandu v Novém Městě na Moravě, máte ještě stále šanci - výstava se pro velký úspěch prodlužuje do 5. ledna.

22. listopadu 2002
Konečně se k nám dostaly i poslední dva z vítězných obrázků fotosoutěže na Islandském dni (i když, nezdají se vám ty barvy i na Island poněkud moc drsné?). Mimochodem: Pražského summitu NATO se účastní i islandský ministerský předseda Davíð Oddsson a ministr zahraničních věcí Halldór Ásgrímsson (který je momentálně čestným předsedou rady ministrů zahraničí). | Zítra se na Reykjavické ulici Laugavegur rozsvítí vánoční výzdoba. | V islandské loterii vyhráli hlavní cenu, 52 mil. ISK, dva Norové! Což si taky vsadit ;-)? | A zatím se pod islandskými ledovci zase něco děje - země se třese, ledovce propadají ...

14. listopadu 2002
Chcete-li vidět a slyšet, jaké to je, projet se na kajacích podél pobřeží Hornstrandir, nejdivočejší části Západních fjordů a jednoho z nejlépe střežených přírodních skvostů Islandu, přijďte na jedno ze dvou sobotních promítání diapozitivů a poslechněte si vyprávění dobrodruhů, kteří se na tuto neobvyklou výpravu vydali. Více v aktuálních událostech.

11. listopadu 2002
Vítězné fotografie z Islandského dne máme konečně naskenované - tedy alespoň většinu z nich. ***Nově (12.11.) opraven popis u obrázku č. 5 a přidán obrázek č. 12.

4. listopadu 2002
Další šanci na shlédnutí televizního dokumentu "Posezení s Janem Burianem a doc. Helenou Kadečkovou" vám nabízí Severská společnost. Navíc s osobní účastí obou autorů. Více v aktuálních událostech.

1. listopadu 2002
S výstavami a levnými letenkami na Island se nám začíná pomalu trhat pytel. Více v aktuálních událostech a bazaru.

31. října 2002
Pokud jste si na Islandském dni nestihli pořídit klubové tričko islandských fanatiků, nezoufejte! Trička jsou nadále k dispozici a rádi vám je zašleme. A pokud vás nenasytily ani diaprojekce, počátkem prosince se v Hradci Králové koná další. Více na stránce s aktuálními událostmi.

30. října 2002
Stručně: Na říjen neobvyklé mrazy sužují hlavně sever Islandu, kde teploty u Mývatnu dosahovaly v minulých dnech až 23 stupňů pod nulou. Obrázky zasněženého Mývatnu zdobily i stránky mbl.is. | Herðubreið si vybralo 48% z 3000 Islanďanů, kteří se zůčastnili ankety, jako svou národní horu.V žebříčku následovala Hekla, Snæfellsjökull. Z lokálních hor si svou pozornost získala Esja, Kirkjufell, Keilir, Súlur a Kaldbakur. Ač se jednalo spíše o legraci, podle autorů ankety to vypovídá o vztahu Islanďanů k horám. Hekla jim přeci jen v minulosti přinesla nemalé problémy. | Václav Havel poslal děkovný dopis Islanďance Anně Kristině Magnúsdóttir, která zorganizovala předevčírem koncert na Broadwayi, jehož výtěžek bude věnován na opravu povodněmi zničené školy v Jižních Čechách. Koncertu ze zúčastnili čeští a islandští hudebníci. Islanďané pomohli naší zemi už v roce 1997, kdy podpořili téměř dvěma milióny islandských korun rekonstrukci taktéž povodněmi poškozeného domova důchodců v Tlumačově. | Novou knihu o životě a díle Halldóra Laxnesse chystá na vánoční trh bývalý novinář Ólafur Ragnarsson. Autor se zaměřil na rané období spisovatelova života a jeho drobnou (a méně známou) tvorbu z období dospívání. Významným pramenem jsou mu Laxnessovy dopisy. Autor by rád netradiční formou ukázal souvislosti mezi osobností, životem a dílem Halldóra Laxnesse.

23. října 2002
Od příštího podzimu bude možné studovat islandštinu dálkově pomocí internetu a to navíc zdarma (alespoň napoprvé v rámci vývoje systému). Vývoj tohoto programu v rámci Islandské univerzity sponzoruje Evropská unie 15 milióny ISK. Bude se sice jednat o samostudium, ale s plnohodnotnou možností oprav domácích prací islandskými lektory a získáním kreditů pro započítání do studia na vlastní vysoké škole (pokud ovšem něco takového bude někdy skutečně platit i na našich VŠ). Kurz bude určen pro začátečníky a má pomoci studentům zahraničních vysokých škol, kteří nemají jinou možnost studia islandštiny.(dle MBL, 12.10.2002) Mimochodem: Máme tu první stručnou fotoreportáž z Islandského dne.

21. října 2002
Zatímco my jsme si užívali Islandského dne, měli na Islandu problémy s velkou vodou. Hladina Lagarfljótu u města Egilsstadir stoupla asi o tři metry, částečně zaplavila okružní silnici a změnila místní letiště v malý ostrov. Cestující musel z ranveje od letadla převézt přes dvaceti až třiceticentimetrovou "kaluž" k letištnímu terminálu autobus. Údolí Fljótsdalur se změnilo téměř ve fjord. K sesuvům půdy a poškození silnice došlo v sousedním údolí Fagridalur. Voda poškodila okružní silnici i na dalších místech na jihozápadě země. Islanďané všechny problémy ovšem bleskově řeší a napravují, takže silnice byly během několika dnů opět sjízdné. Kromě poškozených silnic a půdy přinesla řeka Kolgríma ovšem sedlákům na Skálafellu na pozemky také další překvapení - mohutné čiré ledové kry až do výšky člověka. (volně dle MBL, 11. až 15.10.2002)

17. října 2002
K dispozici jsou výsledky soutěží konaných na Islandském dni. Další dokumenty (samotné testy a vítězné obrázky) budou následovat. Bazar nabízí: letenky na Island za 4900 Kč!

15. října 2002
Odkaz na svou úžasnou fotogalerii nám poslal Vláďa Kalous, vítěz fotosoutěže na Islandském dni. Obrázků lačné čtenáře zároveň upozorňujeme i na zajímavou galerii Eda Jacksona.

27. září 2002 - 6. října 2002
Klub islandských fanatiků si vás dovoluje pozvat na Islandský den - setkání všech islandských fanatiků a jejich přátel. Setkání se bude konat v sobotu 12.10. na okraji Prahy. Čeká vás bohatý program od rána do večera, a možná i nějaké překvapení! Dodatečně přidán odkaz na mapu s místem konání! *** Nově přidán program filmů promítaných během Islandského dne. Mimochodem: Třetí a snad poslední oprava Islandské hymny včetně odkazů na originální texty, noty, audio-záznamy, atd.

27. září 2002
Zájemci o výuku islandštiny z řad úplných začátečníků se setkají nakonec patrně v novém bydlišti Auður. Je nutné se předem dohodnout mailem: viz Island - Jazyk.

19. září 2002
Odkaz na svou čerstvou fotogalerii nám zaslal pan Aleš Vaněk. Obrázků není moc, ale jsou pěkné.
Na internetu se nezřídka (nebo spíše povětšinou) objevují věci, které když spatří odborník, prchá, by si nemusel vlasy z hlavy rváti. Pragmatičtěji našteští zareagoval pan Ondřej Melecký, a opravil údajný zápis islandské hymny pro mobilní telefony, který jsme zveřejnili na našich stránkách (ajo!). Děkujeme!

13. září 2002
Podle posledních zpráv z "ústředí" našeho klubu už naše členská základna čítá přes 250 členů. Údaje o počtu aktivních členů bohužel k dispozici nejsou, ale uvedenému číslu se nepochybně neblíží - doufejme, že jen zatím!. Budete-li vyvíjet jakoukoliv lokální aktivitu, rádi o ni uslyšíme! Můžete psát na adresu info@islandklub.com. A nemáte-li kde a s kým, určitě dostanete příležitost na dalších setkáních, která se budou opět pravidelně konat každý měsíc v Praze (a možná i v Brně nebo jinde, když si je zařídíte). První setkání se koná už příští týden. Bližší podrobnosti najdete v sekci klub - schůzky.

3. září 2002
Odkaz na svou malou fotogalerii z letošní návštěvy Islandu nám zaslal náš člen pan Milan Venhoda. Obrázky jsou bez komentáře, ale kdo na Islandu byl, určitě všechny lokality bez problémů pozná. Děkujeme.

31. srpna 2002
Zájemci o výuku islandštiny z řad úplných začátečníků mají opět šanci. Informační setkání se předběžně chystá na večer 8.10. na zatím ještě blíže neurčeném místě. Bližší podrobnosti najdete v sekci Island - Jazyk.

29. srpna 2002
Islandský den se pomalu, ale jistě, blíží a do fotosoutěže se hlásí první nadšenci. Pokud jste se právě vrátili z Islandu, vyberte své nejlepší úlovky a neváhejte se s nimi pochlubit! Aby se nám chystané akce a události neutopily v záplavě novinek a zajímavostí, vyhradili jsme jim v této sekci samostatnou stránku. Najdete ji v menu na levé straně pod odkazem aktuální události.

29. srpna 2002
Až budete někdy řídit na Islandu auto, ať už vlastní či půjčené, dávejte si dobrý pozor! Nejenže se to tu dopravními nehodami v poslední době jen hemží, ale kromě srážky s jiným účastníkem tu na vás čekají i mnohá jiná překvapení. Z uvízlých a překocených aut si první cenu za spektakulární kaskadérský kousek hodlá odnést řidič, který předevčírem kolem půlnoci údajně na poslední chvíli vyskočil ze svého vozidla, než se nadobro zřítilo ze 130 metrového sesouvajícího se náspu pod útesy na pobřeží. Událost se odehrála poblíž poloostrůvku Vattarnes ve Východních fjordech (mezi Reyðarfjordem a Fáskrúðsfjordem). Podobně nebezpečná sousední proláklina se mimochodem příznačně nazývá Rakev (Líkkista), neboť zde v minulém století smetla lavina výpravu mířící do nedaleké obce. Z automobilu pochopitelně moc nezůstalo (viz obrázek u článku na MBL), zato řidič je zcela nezraněn. Celá jeho historka zní ovšem poněkud neuvěřitelně. Vládu nad svým (velmi cenným) vozidlem značky Audi prý ztratil, když náhle najel na kámen. Policii se zatím nic, co by nasvědčovalo pojišťovacímu podvodu, objevit nepodařilo. Ať už se jedná o mazanou fintu či neuvěřitelné štěstí, islandské silnice skýtají skutečně různá nebezpečí. I na frekventované trase se nečekaně můžete setkat s ovcí (velmi rády olizují slanou látku, zpevňující povrch štěrkových silnic!) či třeba se psem, a často skutečně není kam uhnout. Nebezpečí při brození nepřemostěných řek ve vnitrozemí asi není ani třeba připomínat. (volně dle MBL, 27. a 28.8.2002)

28. srpna 2002
Všichni, kteří mají rádi sopečné krajiny, jsou srdečně zváni na výstavu fotografií Josefa Belana (Island) a Šárky Šafránkové (České středohoří). Výstava se koná od 6.9. do 27.9.2002 v aule Scholy Humanitas v Litvínově a je otevřená od pondělí do pátku v době od 9.00 do 15.00 hodin. Vystavovatelé se těší na Vaší návštěvu!

27. srpna 2002
Po zmatených peripetiích se nám konečně podařilo přestěhovat naše stránky od neustále zvlčujících pejsánků (než si budete zřizovat svou prezentaci, přečtěte si např. tento neuvěřitelný článek) k solidní, perspektivní a duchem mladé firmě Arachne Labs, která nám dokonce laskavě poskytla pro naše zatím stále ještě velmi skromné stránky sponzorované přístřeší, ač sama nevládne ani zdaleka takovým zlatonosným veleútulkem. Přestože mnozí v této zemi stále obrací zrak spíše na Divoký východ (nebo spíš Sicílii?), časem snad i většina pochopí, že se nevyplatí být na lidi jako PES.

25. srpna 2002
Včera byla v německém Lübecku na vodu spuštěna nová Norröna, která bude od příštího léta zprostředkovávat spojení mezi ostrovními zeměmi severní Evropy a kontinentem. Ačkoliv je loď zvenčí již hotova, ještě do února příštího roku se bude dokončovat její interiér. Loď je objemově celkem třikrát větší než její předchůdkyně. Na její délce se to projeví o 35 metrů (celkem 164m) a na šířce o 9 metrů (celkem 30m). Kapacita cestujících se zvýší o necelou polovinu (na 1482) a hlavně se zvýší objem možného nákladu na více než dvouapůlnásobek. Udávaná kapacita 800 automobilů však bude z velké části využita také pro nákladní přepravu. Nutností doby se stává komfortní výbava v podobě plaveckého bazénu, posilovny, trojnásobné plochy s obchody, atd. Bližší informace a obrázky najdete na stránkách Smyril Line.

23. srpna 2002
Ke dni 1. prosince 2001 čítalo islandské obyvatelstvo přesně 286250 osob, z toho 143290 mužů a 142960 žen. Rozhodně ovšem nemají ze svého počtu žádné komplexy. Zatímco Evropská unie hledí teď hlavně na východ, hrdí obyvatelé severního Atlantiku zatím kují pikle pospolu. Faerské ostrovy, Grónsko a Island se o členství v EU rozhodně prát nehodlají, a raději si uspořádají bližší vazby sami mezi sebou. Argumenty mají celkem opodstatněné: regule EU ohledně rybolovu jsou v přímém rozporu s tím, co přináší obyvatelům severního Atlantiku obživu a bohatství. To EU asi zjevně moc nezajímá. Ostatně, na podobné problémy si stěžují i mnohé periferní členské státy EU, zvláště Švédsko a Finsko, a ze stejných důvodů se vstupem už léta otálí i Norsko, které má také mnohé specifické zájmy a problémy. (volně dle MBL, 22.8.2002)

22. srpna 2002
Na stránkách Frettir.IS si můžete číst nejnovější zprávy z Islandu ve verších (islandských). Zdá se, že lidového literárního ducha Islandu nezničí ani moderní doba počítačová ;-). A zatímco u nás globální změny pačasí vyplavují celé kraje, na Islandu zatím potichoučku ukrajují z ledovců. Bystří vědci však vše sledují: z ledovce Snaefellsjökull za posledních sedm let opět výrazně ubylo. V letech 1930-70 ustoupil o 1 km, a během následujících 25 let o dalších 200 metrů. Od roku 1996 se scvrkl o dalších 50 metrů. V nejbližších letech prý lze očekávat výrazný a rychlý ústup. (MBL, 21.8.2002)

20. srpna 2002
Studentská rada Islandské Univerzity se dohodla se Studentským knihkupectvím a serverem kassi.is na založení studentského internetového obchodu s použitými knihami. Na uvedených stránkách mohou od nynějška studenti bezplatně inzerovat prodej použitých knih a učebnic. Máte-li tedy zájem o výhodnou koupi starších knih, nabízí se vám nová, jednodušší možnost. (MBL, 19.8.2002)

20. srpna 2002
V září se cetujícím nabízí jedinečná možnost dopravy mezi Islandem a Dánskem. Loď Herjólfur, spojující ostrovy Vestmannaeyjar s přístavem Thorlákshöfn, totiž musí z technických důvodů navštívit doky v dánském Frederikshavnu. Loď vyplouvá 15. září z Thorlákshöfnu a po noční zastávce na Vestmannaeyjar pokračuje do Dánska. Do Frederikshavnu by měla dorazit ve středu 18. září večer. Vracet se bude (v ideálním případě) ve čtvrtek 26. září na Vestmannaeyjar, kam by v případě příznivého počasí měla dorazit v neděli, 29. září, večer. Další den má podle běžného plavebního plánu plout do Thorlákshöfnu. Během její nepřítomnosti ji nahradí menší kolega Baldur, spojující jinak jižní pobřeží západních fjordů s městem Stykkishólmur. Herjólf nabízí při této příležitosti osobní přepravu (včetně automobilů) v rámci své kapacity za ceny podobné jako Norröna (25-35 tisíc ISK za osobu podle komfortu). Slevy ovšem nenabízí a podstatně dražší je doprava automobilu (60 tis. ISK). Objednávky se přijímají od 26. srpna (můžete zkusit stránky společnosti na www.herjolfur.is). (MBL, 19.8.2002)

2. srpna 2002
Pokud jste někdy uvažovali o studiu na Islandu, ale nemáte tušení, co to může obnášet, třeba vám poradí náš nový příspěvek. Kromě shrnutí všech možných praktických rad ohledně formalit přináší i pár tipů, jak si zde na živobytí vydělat vlastníma rukama. A pokud zrovna netoužíte po studiu, najdete tu i tipy, kde všude hledat v Reykjavíku zábavu a poučení, a jak tu lze trávit volný čas.

1. srpna 2002
Pokud jste snad i včera propásli vysílání dokumentu Pavla Kouteckého a Jana Buriana Islandská paměť, máte ještě šanci ho shlédnout v neděli 4.8. v 10:30 na ČT2. Seznámíte se tu mimo jiné s básnířkou Vilborg Dagbjartsdóttir, jejím manželem Thorgeirem Thorgeirsonem, nahlédnete do staroislandských rukopisů, zjistíte, jak se na Islandu žilo ještě před sedmdesáti lety a jak se tu žije dnes, a možná uslyšíte mluvit i kameny na Hali (Oháňce), v rodišti Thórberga Thórdarsona.

21. července 2002
Pod Islandem se zase něco děje. Pod čapkou ledovce Mýrdalsjökull se třese země, a menší otřesy a obrovské propady na povrchu svědčí patrně o menší erupci pod západní částí ledovce Vatnajökull. Jsou to předzvěsti nových erupcí a nových záplav? To se zatím neví. Na stránkách BBC News naleznete bližší informace v angličtině a obrázky propadů. Krátká zpráva (v islandštině) je i na stránkách MBL, spolu s dalšími novinkami: Poslední výrazné otřesy byly zaznamenány pod mořem, severně od ostrova Grímsey a u Goðabungy.

16. července 2002
Ugla Jóhanna Egilsdóttir, novopečená herečka z Reykjavíku, získala v sobotu, na závěr karlovarského filmového festivalu, cenu za nejlepší ženský herecký výkon v novém islandském filmu Smích racků (Mávahlátur).

9. července 2002
Kameny mluví je název knihy Thórberga Thórdarsona s obsahem navýsost islandským. Před lety u nás vyšel i její český překlad, ale dnes jej budete asi marně shánět i v antikvariátech. KIF se rozhodl ji opět vydat ve spolupráci s nakladatelstvím Galén. Více než polovinu nutných finančních prostředků se nám už podařilo získat. Možná můžete tento kulturní počin podpořit i vy!?

8. července 2002
Kdo se pokusil v posledním roce bez vlastního automobilu dostat do Hanstholmu, odkud vyplouvá na Island loď Norröna, patrně už zjistil, že autobusový spoj do Jutska byl definitivně zrušen. Článek o cestování na Island byl proto opraven.

1. července 2002
Rezervujte si sobotu 12.10.2002 pro Islandský den – setkání všech islandských fanatiků a jejich přátel. Zapojte se do fotosoutěže o ceny na téma: Země ohně, ledu a její obyvatelé.
Současně připomínáme, že činnost a projekty klubu můžete podpořit také finančně, ať už ve formě dobrovolných členských příspěvků, či sponzorských darů: více informací najdete nyní v sekci o klubu.

5. května 2002
Plánujete-li v těchto dnech cestu na Island, může se hodit adresář cestovních kanceláří, které na Island jedou, jakož i přehled zájezdů na Island v roce 2002. Plus malé upřesnění týkající se cestování v reykjavické MHD.

30. dubna 2002
Obsáhlý článek o cestování na Island a po Islandu - plno konkrétních informací a osobních postřehů.

19. dubna 2002
Zasvěcený článek o tom, jak se to má s počasím na Islandu.

18. dubna 2002
Po zimní hibernaci se stránky opět probouzejí k životu. Dobrá zpráva je, že pod povrchem probíhala celá řada změn, na které se v následujících týdnech můžete těšit. Doplněn adresář členstva a bazar (s omluvou za prodlení).

19. prosince 2001
Přibyl článek o Danielu Vetterovi - autorovi cestopisu Islandia (a brzy se můžete těšit i na samotnou Islandii...) A zítra se koná islandský vánoční večírek...

18. prosince 2001
Dějiny Islandu z pera Heleny Kadečkové vydalo nakladatelství Lidové noviny. A v odpovědně se dozvíte, kde si on-line zamluvit jedny z nejlevnějších letenek na Island. Perlička pro výstředníky - nechte svůj mobil vyzvánět islandskou hymnu (alespoň máte-li Siemense).

25. listopadu 2001
Druhý brněnský islandský večírek se koná právě toto pondělí - a dozvíte se leccos o pobytu na Islandu jinak, než turisticky. Studenti islandštiny - opět se změnilo místo konání kursů; tahle adresa snad chvíli vydrží :-)

31. října 2001
Studující islandštiny - pozor! Od příštího týdne se mění místo, kde se kursy konají.

18. října 2001
Přibylo několik kulturních tipů - tentokrát se dozvíte, kam můžete zajít na (nejen) islandské filmy...

16. října 2001
Třetí čtvrtek v měsíci už je skoro tady - v programu říjnové schůzky se dozvíte, proč je lepší vyrazit za fanatiky, než sedět doma :-)

16. října 2001
ZVLÁŠTNÍ VÝZVA - pokud někdo z fanatiků cestuje nejen na sever, ale i na jih, možná by mohl pomoci při hledání tří cestovatelů, po kterých se v Albánii slehla zem.

30. září 2001
Žhavé novinky z klubu: první schůzka kursu islandštiny je v Malostranské Besedě, v Brně vzniklo další centrum KIF. A na stránkách přibyl článek o islandských konících... :-)

19. září 2001
Báječná a dlouho očekávaná novinka: začíná kurs islandštiny! První schůzka s naší islandskou učitelkou se koná již 3. října.

18. září 2001
Pozor - došlo na menší reorganizaci stránek, a tak články z dřívějšího Ostrova pokladů přesídlily do oddílu Island. Aby úpravy nebyly jen kosmetické, přibyly články o ostrově Surtsey, islandském botanikovi A. Löwem a takřka historický dokument z dob, kdy naši předkové objevovali Island...

7. září 2001
Milí fanatici, od dnešního dne si můžete vyměňovat názory a zkušenosti skrze novou e-mailovou konferenci. Formulář k přihlášení a odhlášení je přímo u nás, podstatné informace najdete ve FAQ ke konferenci. Příjemné dopisování! :-)

26. srpna 2001
Literaturymilovní, radujte se! Nejnovějším přírůstkem na stránkách jsou ukázky z románu Frídy Á. Sigurdardóttir "Zatímco plyne noc" s komentářem Heleny Kadečkové. Příjemné čtení!

21. srpna 2001
(Po)prázdninový pel-mel, anebo ode všeho něco: do adresáře přibyla spousta členů (to budou ty cesty ;-), někteří z cestovatelů vám ochotně poskytnou i rady a pokud postrádáte na Islandu české zastupitelství, přečtěte si odpověď ministra zahraničí, zda se ho v Reykjavíku chystá otevřít...

20. července 2001
Váháte-li, jestli si na Island vzít mobil, podívejte se na server Mobil.cz. Dozvíte se například, že vám může být užitečnější místní SIM karta a kterou si vybrat. Nebo třeba to, nakolik vám bude mobilní telefon platný v pustém vnitrozemí...

20. července 2001
Na filmovém festivalu v Karlových Varech bylo letos pro příznivce skandinávské kinematografie ledacos k vidění. Podrobnosti se dočtete v článku a zbývá už jen doufat, že aspoň některé filmy doputují i do kin... Kulturymilovným by neměl uniknout ani rozhovor s Helenou Kadečkovou ve včerejších Lidových novinách.

15. července 2001
Už od doby ság má literatura na Islandu výsostné postavení. Mohou to posoudit i čeští čtenáři, i když třeba nevládnou islandštinou - koneckonců podívejte se na seznam islandské literatury, která se dočkala českého překladu.

13. července 2001
Hekla, Krafla, Askja, gejzíry, sirné prameny... na Islandu to vře a bublá. Pokud chcete nahlédnout pod pokličku a dozvědět se netušené o tom, proč je tento ostrov tak neklidný, nepřehlédněte nový, zajímavý a obsáhlý :-) článek.

5. července 2001
Pro všechny fanatiky, kteří už balí kufry (krosny, kola... :-) a radostně vyhlížejí den, kdy vyrazí na Island, by mohla být užitečná informace o novém vydání Lonely Planet - průvodci (nejen) po Islandu. Koneckonců - tahle inspirace není k zahození ani pro ty z nás, kteří sedíme doma :-)

24. června 2001
"Islandský režisér již poněkolikáté zopakoval, že svůj film považuje za komedii, čeští novináři se již poněkolikáté zeptali, zda se mu nezdá , že jeho filmy jsou čím dál depresivnější. Přesto režisér věří v to, že Češi a Island´ané mají podobný smysl pro humor." O kterém filmu je řeč? Přeci o Andělech všehomíra...

19. června 2001
Fanatici brněnští i z přilehlých oblastí - máte se na co těšit. První brněnská schůzka klubu se bude konat už v září a dalším se meze nekladou. K fanatickému setkávání vám budiž nápomocen Podivný Hamlet :-)

16. června 2001
Islandská hudba, islandský film... to všechno (a mnohé jiné) na vás čeká na příští schůzce KIF. A v adresáři se objevilo zase pár nových jmen :-)

13. června 2001
Nový dotaz v rubrice "Odpovědna" se týká možností brigády na Islandu. Existuje tato možnost? Máte s tím zkušenosti, milí fanatici? Pokud ano, pište, na vaše informace čeká nejen autorka inzerátu, ale i naše rubrika. A aby těch novinek nebylo málo, do adresáře přibyla celá řada nových členů.

10. června 2001
Do rubriky "Odpovědna" přibyl další dotaz - máte-li přehled o dopravě na Island nebo o možnostech ubytování, ozvěte se prosím nám nebo přímo autorovi dotazu.

29. května 2001
Máte-li po ruce kalendář, zakroužkujte si datum 12. června. Jinak byste totiž mohli propást Islandský večírek v kině Aero. A abyste věděli, na co se těšit, podívejte se na pozvánku.

18. května 2001
Kulturní tipy pocházejí tentokrát z nabídky Dobročinného spolku medáků ve Střešovicích:

Darrell Jónsson - hudební badatel a výzkumník, původem z Islandu, je okouzlen propojováním písní, zaklínadel a vyprávěním příběhů. Studoval ve své domovské zemi, Španělsku a Maroku. Své teoretické i praktické objevy ze světa hudby zhmotnil ve specifickém představení, které nazývá "Urban Space Epics". Tyto "Příběhy městských prostor" prokládá hrou na kalimby, marimby a jiné exotické nástroje. Přijďte spatřit zvukové obrazy z dávných časů a dalekých míst... Kdy? Ve čtvrtek 24. května od 20.00 hodin, Starostřešovická 96, Praha 6

Island všemi smysly - cestopisný pořad Kateřiny Kociánové, který nás provede drsnou ostrovní krajinou a seznámí nás s jejími obyvateli. Vyprávění s projekcí diapozitivů, poslechem islandské tradiční hudby, popíjením islandského čaje. Poznejte vzdálenou zemi skrz naskrz. Kdy? V sobotu 9. června od 18.00 hodin, Starostřešovická 96, Praha 6.

11. dubna 2001
I v době e-mailů píší lidé dopisy a lepí na ně známky. Jak vypadají (a vypadaly) ty islandské, se dozvíte v zajímavém článku Pavla Řeháka.

20. března 2001
Zapomeňte na BJÖRK, SIGUR RÓS přicházejí! Máte-li rádi chladně vzrušivou krásu hudby islandské princezny Björk, nastražte ušiska...

9. března 2001
Severská společnost - Islandská sekce (Ing.Jaroslav Tejkal, předseda Společnosti a Doc.Ing.Lidmila Němcová, CSc., vedoucí islandské sekce) si vás dovolují pozvat na:

  1. Promítání nového filmu o Islandu
    S předpokládanou besedou s autory (J.Burian a režisér P.Koutecký), které se bude konat v pátek 16. března 2001 od 16.00 do 17.30 hod. v kině MAT (Praha 2, Karlovo nám. 19, vchod z ulice Odborů).
  2. Besedu s panem Oldřichem Pomklou z Brna o životě českých hudebníků na Islandu, která se bude konat v pátek 23. března 2001 od 16.30 do 18.00 hod. v klubu Lávka (Praha 1, Novotného lávka 1)

6. března 2001
Přibylo mnoho užitečných odkazů, které najdete zde.

22. února 2001
Cestovní deník Josefa Chodura z Islandu můžete najít na www.cestovatele.cz pod názvem Putování po islandské zemi, kde je uveřejňován na pokračování.

19. února 2001
Martin Benda nám poslal článek o severských filmech na MFF v Karlových Varech.

16. února 2001
V adresáři najdete nové odkazy na zajímavé stránky a další adresy členů klubu.

15. února 2001
Máme dva nové příspěvky v odpovědně

12. února 2001
Je dokončována první verze webových stránek Klubu islandských fanatiků. Své příspěvky do jednotlivých rubrik můžete posílat na adresu: burian@mbox.cz nebo poštou na stejné adresy jako přihlášky do klubu.

Pouze pro vážné zájemce (zatím z Prahy) by bylo možno dohodnout soukromé kursy islandštiny (samozřejmě placené). Paní učitelka, rodilá Islanďanka, má tyto podmínky - zájem musí být opravdu vážný, předpokládají se domácí úkoly, zájemci by měli být ve větší skupině (cca 10-12 lidí), neboť určitě někteří časem odpadnou.

Přihlašujte se prosím na naší adrese burian@mbox.cz nebo na známých poštovních adresách Jana Buriana či MUDr. Evy Smržové.

Jan Burian bude letos provádět turisty po Islandu pod hlavičkou cestovní kanceláře FIROTOUR z Chomutova ve dnech 4. - 11.8. 2001. Zájezd je již zpola obsazen, program je pestrý, ceny avšak vysoké (kolem 50 000,-Kč na osobu). Zájemci se mohou hlásit:

  • na telefonním čísle 02-249 90 130 nebo 02-249 90 13
  • e-mail: lastovkova@firotour.cz
  • konzultace jsou též možné s Janem Burianem osobně na jeho uvedených adresách

V pondělí 12. března 2001 na ČT 2 ve 20:00 můžete shlédnout dokumentární film Pavla Kouteckého a Jana Buriana Islandská paměť, který společně se zvukařem Michalem Houdkem natočili loni v březnu a červenci na Islandu. Podrobnosti najdete na webových stránkách České televize.