Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
15. Islandský den

Městská knihovna v Praze 1 se stane v sobotu 9. dubna dějištěm již patnáctého ročníku Islandského dne. Devítihodinový maratón přednášek, promítání fotografií a vyprávění zážitků z cest určený především pro milovníky Severu a Islandu zvláště.

15. Islandský den bude na rozdíl od předešlého roku zaměřen především na cestovatele. Po trase oblíbených i méně známých treků budeme šlapat pěšky s batohem na zádech, pak si vyzkoušíme řidičské umění za volantem terénního auta. Ba co víc, vypravíme se na okružní cestu kolem ostrova v legendárním "Brouku", a to dokonce v březnu, po cestách plných sněhu. Letní výprava čtyř tříkolek značky Velorex by nám mohla připadat snadná, ale i ta měla svá úskalí, o čemž nám přijdou vyprávět účastníci loňské expedice Velorex klubu.

Ani milovníci historie a literatury nebudou ochuzeni. Od přednášky věnované islandskému fenoménu – ságám, se přeneseme rovnou k současné islandské literatuře, kterou nám představí nejnovější číslo časopisu Plav. Nebude chybět ani mini stánek s nabídkou knih od islandských autorů, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele. Dokonce se bude křtít nová knížka.
Hlavní svátek čtenáře severské literatury ale čeká až v květnu, neboť Severské země budou čestným hostem veletrhu Svět knihy 2016. Sledujte Skandinávský dům.

Třešničkou na dortu by mohla být slideshow sestavená ze starých černobílých fotografii Islandu z dvacátých až třicátých let minulého století s průvodním slovem islandského majitele alba, které za podklad pro prezentaci sloužilo.

Maratón 15. Islandského dne doplní přehlídka Islandských TOP míst a závěr bude patřit výběru ukázek z islandské metalové hudby.

Dostatek času bude i na individuální rady a porady :-)

Stánek s prezentací a prodejem Islandsko-českého výukového slovníku a isl-cz pexesa bude k dispozici od 10 do 14 hodin

Dopolední blok
10:00 - 10:50 Island pěšky - Kamila Hnyková
11:00 - 11:50 VW Broukem na Islandu - Michal Kolařík
12:00 - 12:30 Ságy nejen o Islanďanech - David Šimeček
12:40 - 13:00 Současná islandská literatura: PLAV - Anna Jirásková
13:00 - 13:30 To nejlepší z Islandu - Miljo Milev

Odpolední blok
14:00 - 14:50 Islandské pěší výlety - Vladislav Kalous
15:00 - 15:20 Island na fotografiích ze starých časů - Vilhjálmur Birgisson
15:30 - 16:10 Na skok do islandského vnitrozemí - Jan Sucharda
16:10 - 16:20 křest nové knihy Island autem 4x4
16:30 - 17:20 Velorexy na Islandu - Ladislav Šustr
17:30 - 18:30 Island v metalové hudbě - Vladimír Zelenka

Vstupenky: 60 Kč dopolední blok, 60 Kč odpoledni blok, 100 Kč celodenní vstupné

Z chystaného programu

VW Broukem na Islandu - Michal Kolařík

V dubnu v roce 2013 jsem se vydal na cestu na Island s Volkswagenem Broukem. Výlet jsem absolvoval trajektem z Dánska, přes Faerské ostrovy až na vysněný Island. Navštívil jsem města od Seyðisfjordu přes Akureyri, Reykjavík, až po Höfn. Byla to parádní cesta, při které jsem poznal nespočet zajímavých míst a výjimečných lidi. Nerad jsem se loučil s tak nádherným a charismatickým ostrovem a budu rád, když na něj s vámi společně opět zavzpomínám

Islandské pěší výlety (Hornstrandir, Kerlingarfjöll a jiné) - Vladislav Kalous

Je hezké jezdit po Islandu autem, ale ostrov nabízí i mnoho krásných pěších výletů. K některým z nich jezdí autobus, k některým se ale po silnici nedostanete. Oblast Hornstrandir v Západních fjordech je přístupná jenom lodí. Nabízí ale nádhernou krajinu pro pěší výlety – skalnaté útesy, vysoká sedla, široké zátoky, bystré potoky a říčky a samozřejmě i pravé islandské počasí. Pohoří Kerlingarfjöll v centrální části Islandu nemá pobřeží a s Hornstrandir má společné jen to islandské počasí. Dohromady je to krásná ukázka islandské rozmanitosti, kterou doplní několik dalších míst, kam se auto nehodí.

Na skok do islandského vnitrozemí - Jan Sucharda

Ve své prezentaci představí fotograf Jan Sucharda tři zajímavá místa, kam se lze dostat pouze autem 4x4. Projedeme se po pobřeží na Západních fjordech, kudy neradno jezdit za přílivu a příboje, zajedeme k lávovému poli, které vytvořila půlroku trvající erupce v samotném srdci Islandu, a nakonec navštívíme oblast splazu ledovce Kverkfjöll, kde si připomeneme již zaniklou ledovou jeskyni Íshellir, ale kde si budeme připadat jako na jiné planetě…


Holuhraun


Svalvogavegur


Oblast Kverkfjöll

Křest nové knihy Jana Suchardy: Island autem 4x4

Kniha Island autem 4×4 je průvodce po vnitrozemí Islandu, která bude nezbytnou pomůcku pro každého, kdo se vypraví do odlehlých neobydlených končin ostrova. Obsahuje přehledný a logicky uspořádaný popis vnitrozemských cest s jejich záludnostmi a nebezpečími a postihuje prakticky všechna zajímavá místa, která by návštěvník neměl minout. Obsahuje více než 130 fotografií, které čtenáři poskytnou dokonalou představu o jednotlivých místech a cestách. Kniha je výsledkem mnohaletého putování autora po islandském vnitrozemí. Je zcela přepracovanou verzí dřívějších průvodců téhož autora - Island autem (2009) a Průvodce islandským vnitrozemím (2011), které již zmizely z trhu, a reflektuje všechny změny, k nimž na Islandu v posledních letech došlo.

Formát 119×163 mm, počet stran 144, papír - matná křída, vázaná v měkkých laminovaných deskách. http://www.jas-hrotovice.com/island/island-autem-4x4

Velorexy na Islandu - Ladislav Šustr - vedoucí expedice, členové výpravy Emil Pospíšil, Štěpán Kubíček a Robert Němec

Členové Velorex clubu v AČR s historickými tříkolkami Velorex podnikají od roku 1992 expedice na sever. Po zdolání Severního polárního kruhu, mysu Nordkapp, projetí Lofot, Shetlandských a Orknejských ostrovů, Skotska a Anglie byl Island logickou metou, kterou účastníci expedice v loňském roce důstojně oslavili 25 let existence klubu. Poslechněte si vyprávění o tom, jak se čtyřem plátěným tříkolkám dařilo zvládat nástrahy prašných cest a islandského proměnlivého počasí.

Island na fotografiích ze starých časů - Vilhjálmur Birgisson

Patnáctiminutová slideshow fotografií představí Island a zejména jeho hlavní město tak, jak vypadaly v prvních třech dekádách minulého století. Autorem snímků je jeden z nejvýznamnějších islandských fotografů Magnús Ólafsson (1862-1937).

A jak jsme se k fotografiím dostali? Úplně náhodným setkáním na festivalu Obzory na podzim loňského roku, kdy naše Islandské odpoledne navštívil Vilhjálmur a přinesl nám ukázat album fotografií, které sestavil Gunnar Mellström – strýc Vilhjálmova osmdesáti osmiletého dědečka.

Díky Pavlu Řehákovi za vytvoření slideshow a Janu Suchardovi za naskenování všech fotografií a jejich zpracování.

Ságy (nejen) o Islanďanech - David Šimeček

Středověké ságy jsou islandský literární klenot a dodnes důležitá součást islandské kultury. O čem vlastně vypravují? Jací byli jejich hrdinové? Jaké to je ságy překládat? Přednáška se pokusí přiblížit publiku jeden z nejpozoruhodnějších pozůstatků islandské literární historie.

Současná islandská literatura, prezentace nového čísla Plavu - měsíčníku pro světovou literaturu - Anna Jirásková

Představení aktuálního čísla Plavu, jehož tématem se tentokrát stala moderní islandská literatura. Jedná se o výběr z tvorby za posledních přibližně padesát let, ačkoliv většina děl je již z 21. století. Najdete mezi nimi díla s tematikou lásky, s prvky magie nebo niterné výpovědi. Zastřešujícími a doplňujícími texty jsou odborná esej od renomované islandské profesorky současné literatury Dagný Kristjánsdóttir a rozhovor s neméně renomovanou překladatelkou ze staré i současné islandštiny doc. Helenou Kadečkovou.

Island pěšky - Kamila Hnykovová

Na rozdíl od většiny turistů, kteří přijedou na Island bez CK, jezdí svým nebo pronajatým autem a vyjdou si jen na krátké výlety od parkovišť, jsme díky velice dobře fungující hromadné dopravě mohli absolvovat i několik vícedenních treků, viděli jsme zákoutí, která "autoturistům" většinou zůstávají skryta. Tři dny jsme strávili v nádherném kaňonu řeky Jökulsá á Fjöllum, který jsme prošli celý od severu k jihu. V oblasti jezera Mývatn jsme se procházeli po lávových proudech mezi sirnými prameny a bublajícími bahenními jezírky. Na východě Islandu jsme si půjčili jízdní kola a objeli jezero Lagarfljót k třetímu nejvyššímu vodopádu Islandu Hengifoss, ale také k vodopádům Litlanesfoss, kde voda padá přes úžasné čedičové sloupy a Fardagafoss, kde můžete vlézt do jeskyňky schované přímo za mohutným proudem vody a prožít si ohromující hukot a dunění padajících vod. Typickou islandskou proměnu počasí jsme zažili u nejkrásnějšího ledovcového jezera Jökulsárlón. Impozantní ledové věže se tu začaly vynořovat jako přeludy z nízké mlhy, zářily nejdříve v duze a po chvíli už v plném oslnivém slunci. Zlatým hřebem naší cesty byl asi nejkrásnější islandský trek v duhových horách Landmannalaugar přes Þórsmörk a sedlo hory Eyjafjallajökull k vodopádu Skógafoss. Kvůli erupcím "Eyjafjalla" v roce 2010 několik dní nelétala v Evropě letadla. Dnes si můžete přímo na kráter viníka vylézt. Na treku jsme měli doslova aprílové počasí. Ostré slunce střídaly temné mraky divokých dešťových přeháněk. Chvílemi jsme na svatého Petra nadávali, abychom o několik minut později žhavili své foťáky nad divokou islandskou přírodou…

Island v metalové hudbě - Vladimír Zelenka

Islandská metalová scéna není ve srovnání s některými aktuálně módními hudebními žánry na Islandu tak početná (Encyclopaedia Metallum uvádí 106 jmen islandských metalových skupin), ale i tak některé metalové kapely zaujmou svou osobitou hudbou. Islandský metal se objevuje v 80. letech (Drýsill), později se objevují další skupiny, z nichž prosluli Bootlegs a později Sororicide. K dalším jménům reprezentujícím islandský metal náleží mimo jiné Beneath, Curse, Dysthymnia, Forgarður helvítis, Fortíð, Kontinuum, Potentiam a řada dalších. Stylově převažují kapely black- a death-metalové.

V poslední době se objevují skupiny zahrnující do metalové tvorby prvky známé z post rockové scény (Dynfari, Auðn). Největší mezinárodní proslulosti dosáhli Sólstafir, kteří v devadesátých letech natočili první EP v Čechách a dnes představují tu nejzajímavější fúzi progresivního black metalu a post metalu. Folk metal reprezentuje populární skupina Skálmöld. Islandská metalová scéna není ve srovnání s naší zdaleka tak početná a v některých odvětvích nemá výrazné zastoupení (doom metal), avšak i tak představuje pro zájemce o islandskou hudbu další výrazný prostor pro jejich bádání. Posluchači přednášky uslyší vybraný vzorek islandské metalové scény s obrazovým doprovodem.

Stánek s prezentací a prodejem Islandsko-českého výukového slovníku a isl-cz pexesa

Na 15. Islandském dni (od 10 hod do 14 hod) bude k dostání Islandsko-český studijní slovník a 2 sady obrázkového Pexesa s islandskými a českými slovíčky vhodnými k výuce islandštiny pro začátečníky.

Na každého návštěvníka čeká překvapení a něco dobrého na zub:)!

Informace:

Islandsko-český studijní slovník
Autoři: Aleš Chejn, Ján Zaťko, Jón Gíslason. Pardubice, 2016, vydání první. Barevná publikace, 1012 stran.
Slovník obsahuje přes 30 000 slov, fonetický zápis výslovnosti, kompletní morfologický klíč a více než 600 barevných fotografií.
Navíc je v slovníku zahrnuta Islandská gramatika od Vojtěcha Kupči, která podává ucelený pohled na islandskou gramatiku (aktualizová verze, 2016).
Více ve zvláštním článku.

Pexeso s islandskými slovíčky I. a II
Každá sada obsahuje 64 kartiček s islandskými a českými slovíčky. Obě sady obsahují 64 originálních obrázků. Praha, 2016. Vydání první.

Sponzoři a partneři


Hlavní sponzor: CK Periscope Skandinávie

http://www.periscope.cz


Partneři

http://www.mkp.cz http://www.skandinavskydum.cz http://www.sfklub.cz http://www.hedvabnastezka.cz http://www.prazskyprehled.cz http://www.goout.cz