Nabídka knih na 15. Islandském dni

Stejně jako v loňském roce bude pro návštěvníky 15. Islandského dne připraven stánek s nabídkou knih s islandskou tématikou za klubové ceny.

Malá kniha o Islanďanech (Alda Sigmundsdóttir) NOVINKA
Útlá kniha od rodilé Islanďanky, která strávila velkou část svého života v zahraničí, odkrývá značný počet specifik tohoto severského národa. Proč jsou Islanďané špatní řidiči? Jak se staví k cizincům? Co si představují pod pojmem svoboda a jak se seznamují? Odpovědi najdete v padesáti „miniaturních esejích“ psaných s humorem, ironií i pochopením.

Indián (Jón Gnarr) NOVINKA
Indián je zábavnou, hořkosladkou literární vzpomínkou světově proslulého islandského komika a bývalého primátora Reykjavíku Jóna Gnarra, který se v ní ohlíží zpět do svého problémového dětství a naturalisticky popisuje svou zkušenost s dospíváním s poruchami učení a chování v době, než se o těchto poruchách začala dozvídat laická veřejnost.

Island autem 4 x 4 (Jan Sucharda) NOVINKA
Kniha obsahuje podrobný a přehledně uspořádaný popis vnitrozemských cest, které je možné absolvovat výhradně auty s pohonem všech čtyřech kol s velkým množství fotografií, které poskytují přesnou představu o popisovaných místech a jednotlivých cestách. Knížka reflektuje všechny změny, k nimž na Islandu v posledních letech došlo.

Island - Nejkrásnější turistické trasy po horách a po pobřeží (55 tras) NOVINKA
Průvodce Rother (Kletr) od nakladatelství Freytag a Berndt pro pěší turistiku. Průvodce obsahuje 55 doporučených turistických tras různých obtížností. Každá trasa je vybavena mapkou, časovým rozvrhem, převýšením, návrhy na ubytování apod. Nechybí rovněž celková charakteristika dané oblasti a rejstřík.

Islandská konverzace se slovníkem a gramatikou NOVINKA
Konverzace může být užitečným společníkem, ať už se vydáte za poznáváním ledovců, bublajících bahenních sopek, kolosálních vodopádů nebo horkých gejzírů. Obsahuje 2 600 vět a frází, 1 600 slovíček v tématech, 6 000 hesel ve slovníku islandsko-českém a česko-islandském doporučení a upozornění, přepis výslovnosti všech frází, 21 stran gramatiky, 15 stran praktických informací o zemi.

Lživé ságy starého Severu NOVINKA
Ságy označované jako „lživé“ začaly vznikat na Islandu na počátku dvanáctého století. Otevřeně a bez ostychu se prohlašují za literaturu, jejímž hlavním cílem je bavit, a neváhají proto často sahat po tématech, jež bychom v klasické staroseverské literatuře našli jen okrajově či vůbec: sexu, magii či brutalitě. Autory lživých ság lákalo všechno neobvyklé, exotické, nepřirozené a excesivní; jsou to díla plná podivných zápletek, překvapivých zvratů, neobvyklých odhalení a odvážných literárních postupů.

Staroislandské ságy NOVINKA
Nové, doplněné a upravené vydání základního pramene poznání světa starých Seveřanů – knihy Staroislandské ságy – obsahuje pět nejznámějších islandských ság v redigovaném překladu Ladislava Hegera. Ságy realisticky líčí každodenní život na Islandu v 10. – 11. století, jehož součástí byly rodové pře i vztahová dramata, ale také vyprávějí o objevitelských cestách Islanďanů, při nichž se Vikingové dostali až do Severní Ameriky.

Křesťanství pod ledovcem (Halldór Kiljan Laxness)
Román o biskupském emisaři, který přijede na inspekční cestu do odlehlé islandské farnosti, spravované farářem, o němž kolují zvěsti, že se odchýlil od pravé cesty a o své ovečky se nestará.

Ráj a peklo (Jón Kalman Stefánsson)
První díl románové trilogie. Příběh o moři a lidech žijících u moře, odehrávající se v islandské rybářské osadě asi před sto lety v místech, kde drsné počasí a nevyzpytatelné moře jsou hlavními hybateli lidských osudů.

Smutek andělů (Jón Kalman Stefánsson)
Druhý díl románové trilogie. Pokračování příběhu, v němž se hrdinové románu vydávají na cesty s cílem doručit poštovní zásilky do nejodlehlejších cípů Islandu a bojují o život za věčného střídání běsnících živlů, bouřek, vánic a mrznutí.

Měsíční kámen (Sjón)
Příběh šestnáctiletého chlapce, citově vyprahlého sirotka, který si vydělává obsluhou místních homosexuálů a žije filmy promítanými ve dvou reykjavických biografech, odehrávající se na podzim roku 1918 v hlavním městě Islandu, patnáctitisícovém Reykjavíku.

Dvacet let s Islandem (Jan Burian)
Kniha obsahuje v první části text napsaný v polovině devadesátých let „Sága o cestě na Island“ a v druhé části výběr z fejetonů z let 2006 – 2014 popisujících dojmy a zážitky z každoročních cest na Island.

Mezi stromy (Gyrðir Elíasson)
V drobných a téměř minimalistických textech povídkového souboru Mezi stromy nahlíží autor do lidského nitra, formovaného životem v osobitém islandském prostředí, dávnými vzpomínkami, subtilními mezilidskými vztahy i osamělostí.
Kniha od řeky Sandá (Gyrðir Elíasson), 130 Kč/člen 110 Kč
Vypravěčem novely současného islandského prozaika je malíř, který odešel z města do lesa a zabydluje se v karavanu. Z něj vychází na procházky lesem a pokouší se malovat přírodu. Je posedlý stromy a zdá se, že po vyprahlých „písečných“ letech opět nachází zálibu v malování. Dokáže ho nakonec uspokojit a vymanit z chmurné samoty a prožitých zklamání?

Sága o Hervaře + komentáře (Jan Kozák)
Mytická sága patřící mezi klasická díla literatury starého Severu. Komentované bilingvní staroseversko-české vydání s doprovodnou studií připravil Jan Kozák jr. Komentář k Sáze o Hervaře nabízí v rámci pětice tematických studií osvětlení a výklad stěžejních témat, které textem ságy pronikají a určují tak její kulturní význam.

Eddica Minora (Jiří Starý)
Soubor staroseverských básní doby vikinské a období skandinávského středověku, dochovaných roztroušeně na pergamenech. Obsaženy jsou zejména ságy o dávnověku, které popisují život a slavné činy dávných severských hrdinů, najdete zde ale také další básně a zlomky, texty právní, magické a jiné, jež dokazují, jaké role poesie u starých Seveřanů hrála.

Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky (Jiří Starý)
Kniha je věnována historii staroseverského práva od pohanských počátků v době vikinské po období 13.–14. století, kdy se Skandinávie přijetím královských zemských zákoníků zařadila do proudu středověké křesťanské právní kultury. Kniha poutavě popisuje a mnoha citáty ilustruje formy, jichž zákonodárství v různých dobách nabývalo, a zabývá se rovněž otázkou pojetí pravdy či spravedlnosti v chápání starých Seveřanů z časů ság a hrdinských či mytologických písní Starší Eddy.

Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku (Jón Gnarr)
Jón Gnarr nikdy nedokončil školu, pracoval jako dělník, taxikář a později komik. Přesto se stal starostou hlavního města Islandu. V knize nás ve vzpomínkách zavede do svého dětství, podělí se o radikální volební program své Nejlepší strany a povypráví o zákulisních intrikách městské rady.

Island 111 nej - Kapesní obrazový průvodce po Islandu (Jan Sucharda)
Knížka určena nejenom pro lidi, kteří ještě na islandu nebyli, ale i pro ty, kteří se sem vracejí. Obsahuje nejenom místa na Islandu známá a hojně navštěvovaná, ale také ta místa, kam zavítá málokdo. Je rozdělena do čtyř oddílů - jihozápad, severozápad, severovýchod a jihovýchod, doplněna orientačními mapkami a rejstříkem.

Island země včera zrozená (Jan Sucharda)
Kniha fotografií profesionálního fotografa. Celostránkové snímky přibližují fantastickou přírodu Islandu, pro kterou jsou typické vodopády, ledovce, lávová pole, barevná půda, gejzíry a sopky. Zvláštnost krajiny ještě dokreslují jednoduché dřevěné kostelíky, opuštěné farmy i pasoucí se stáda koní.