Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
8. ISLANDSKÝ DEN

Městská knihovna v Praze sobota 6.6.2009 od 9 do 20 hodin

Další ročník Islandského dne je již za námi, všichni přednášející zaujali diváky svými perfektními výkony. Kdo přišel, rozhodně se nenudil. Fotoreportáž si můžete prohlédnout na http://picasaweb.google.com/Islandklub/8IslandskyDen?feat=directlink

Občanské sdružení KLUB ISLANDSKÝCH FANATIKŮ ve spolupráci se Skandinávským domem o.s. a Městskou knihovnou v Praze, za podpory CK Periscope Skandinávie zvou všechny milovníky severu a Islandu zvláště na již osmý ročník Islandského dne, který se bude konat v sobotu 6. 6. 2009 od 9.30 do 20 hodin v Městské
Na programu jsou přednášky, besedy, promítání diapozitivů a filmů na jediné téma Island, jeho přírodní krásy a kultura.

Pozvání na 8.Islandský den přijala Gunnur Martinsdóttir Schlütter protagonistka filmu Vedramót, který režírovala podle svého scénáře její teta Guðný Halldórsdóttir (dcera Halldóra Laxnesse). Gunnur přispěje do programu scénickým čtením, zapojí se do debat, budete jí moci klást otázky v neformální diskuzi.
Návštěvníci budou mít možnost ochutnat i islandskou kulinářskou specialitu – sleďové jednohubky, zapojit se do soutěže o ceny.

Součástí Islandského dne je výstava fotografií na téma Podoby islandské vody, která bude k vidění ve Skandinávském domě v Praze 1 od 2. 6. 2009 do 31. 7. 2009 a jejíž vernisáž proběhne v pondělí 1. 6. 2009 od 19 hodin.

V blízké návaznosti je i promítání islandských filmů Veðramót a Stella í orflofi v pražském kině Atlas a brněnském kině Art.

Podíváme se na ostrov očima vulkanologa, prodiskutujeme současnou ekonomickou situaci, projedeme další část islandského vnitrozemí a objevíme, jak vypadá Island mimo sezónu. Prožijeme zklamání z neúspěšného sólo přechodu největšího evropského ledovce, seznámíme se s islandským fenoménem – ságou, dozvíme se něco více o vztazích mezi Islanďany a Čechy pracujícími na ostrově. Na závěr si užijeme islandskou multimediální masáž. Podoby islandské vody se nám zobrazí nejen v profesionální slideshow, ale také na snímcích zaslaných do soutěže, jejíž výherce bude na 8. Islandském dni vyhlášen.


Program:

09:25 - 09:30 Zahájení
09:30 - 09:40 Podoby vody islandské (Jiří Stejskal)
09:45 - 10:45 Island otevřená učebnice vulkanologie (Vladislav Rapprich)
10:55 - 11:55 Pokus o přechod ledovce Vatnajökull (Pavel Blažek)
12:05 - 13:00 Finanční krize na Islandu (Pavel Kohout)
13:00 - 13:30 Přestávka (ochutnávka islandských sleďových jednohubek), neformální beseda s Gunnur
13:30 - 14:30 Střípky islandského vnitrozemí (Jan Sucharda)
14:40 - 15:40 Islandské ságy v evoluční biologii (Alexandra Karpenková + Gunnur)
15:50 - 16:50 Island mimo sezónu (Josef Chodur)
17:00 - 17:30 Podoby islandské vody – vyhodnoceni fotosoutěže, slideshow sestavené ze soutěžních fotografií
17:30 - 18:30 Cesta ke slunci v našem srdci (Václav Anděl)
18:40 - 19:50 Nejen filmová hudba Hilmara Örna Hilmarssona (Vladimír Zelenka + Gunnur)


Vybráno z programu

Island – otevřená učebnice vulkanologie (Vladislav Rapprich)

g1

Island vznikl na místě, kde se středo-atlantický hřbet setkal s horkou skvrnou v zemském plášti. Kombinace těchto dvou faktorů má za následek enormní produkci bazaltových láv, které převážnou část ostrova budují. Vulkanicky aktivní oblast s velmi sporadickou vegetací nabízí úžasnou možnost studia projevů a produktů převážně bazické vulkanické aktivity a to i takové, která probíhá pod ledovci. Island je také jedním z mála míst, kde je možné pozorovat vznik nové zemské kůry a rozpínání Atlantického oceánu.


Islandské ságy v evoluční biologii (Alexandra Karpenková)

kun

Zkoumání literatury se věnují literární vědci, bádání na poli dějin historikové, objevování přírody se zabývají přírodovědci. V současné době se však objevuje trend k mezioborové spolupráci. Proto se také islandské rodové ságy staly předmětem zkoumání v evoluční biologii. Podíváme se na to, jak takové evoluční bádání ve středověké literatuře probíhá, jaká jsou jeho úskalí, a také na to, jaké přináší výsledky. Nakolik vypovídají tisíc let staré ságy o vlastnostech dnešních lidí?


Island mimo sezónu (RNDr. Josef Chodur, Periscope Skandinávie, s.r.o., http://www.periscope.cz)

P

Island jak ho neznáte - zasněžené hory a zamrzlé vodopády, neprůjezdné cesty, polární záře, bez turistů a pod nadvládou drsného klimatu


Střípky islandského vnitrozemí (PhDr. Jan Sucharda http://www.jas-hrotovice.com.)

JAS

Přednáška bude volným pokračováním přednášky Terénním autem islandským vnitrozemí aneb Kam cestovky nejezdí z loňského ID a zavede posluchače na severní okraj ledovce Vatnajökull po stezce Gaesavatnaleid ve směru východ - západ, do Kerlingarfjöll tou nejtěžší cestou podél západního břehu řeky Tjorsá a dovnitř Ledové jeskyně.


Návštěvníci 8.Islandského dne budou mit možnost si zakoupit mezi prvními nového průvodce islandským vnitrozemím Jana Suchardy Island autem.
Její podtitul Průvodce islandským vnitrozemím napovídá, že nejde o běžného turistického průvodce, ale o specializovanou pomůcku pro ty cestovatele, kteří se rozhodnou objevovat krásy a tajemství vnitrozemí, které je běžným turistům nedostupné. A kdo chce poznat Island "do morku kostí" ten prostě muzí zvolit auto 4 x 4 a vydat se mimo běžné trasy turistických kanceláří. Bude překonávat kamenité pláně, lávová pole, písečné pouště a brodit řeky. Ty cesty nejsou snadné, ale odměna v pohledu na panenskou přírodu a pocit, "že jsme to dokázali", vynahradí všechny útrapy. Všechny vnitrozemské cesty popsané v průvodci jsem osobně projel, nejsou zde žádné zprostředkované zkušenosti nebo informace opsané z jiných průvodců. Ostatně, i jinak velmi obsáhlé turistické příručky o Islandu, se o vnitrozemí zmiňují jenom na několika málo stranách. To byl i jeden z důvodů, proč jsem tuto příručku napsal.
A protože štěstí přeje připraveným, doufám, že tato příručka pomůže každému, kdo se odhodlá vydat do nehostinného a tajemného islandského vnitrozemi, aby svoji cestu úspěšně absolvoval.

Více informací o publikaci a ukázky naleznete na http://www.jas-hrotovice.com

JASIsland - finanční krize, příčiny a důsledky (Pavel Kohout)

JJ

Island patřil mezi vyspělé země a je překvapující, proč zrovna tam se krize rozvinula v tak nebývalé míře. Existuje několik vysvětlení a těm se bude věnovat přednáška.


Podoby vody islandské (Jiří Stejskal http://www.jiristejskal.cz)

JJ

Pod názvem Podoby vody islandské se skrývá osm minut dlouhé slideshow, pásmo 58 fotografií, které se prolínají s meditativní hudbou.
Název a téma podobné s naší fotografickou soutěží jsou pouhou souhrou náhod.


Pokus o přechod ledovce Vatnajökull (Pavel Blažek)

PB
Vatnajökull Sólo 2006 - vyprávění o pokusu o přechod největšího Islandského ledovce Vatnajökull a o všem, co tomuto pokusu předcházelo a co po něm následovalo. Od prvních plánů, přes trénink, shánění sponzorů až po to, jak to vypadá, když vše nedopadne tak, jak člověk doufá.
PB


Cesta ke slunci v našem srdci - nejen o vztazích mezi Čechy a Islanďany(Václav Anděl)

VA
Chtěl bych povídat o energii jež Islandem proudí,o nádherných místech, o přírodě,lidech a horách. Ale znám Island a vím, kolik krásných míst má. V mých fotkách se těch míst, ač jsou přenádherné,jako například Dettifoss, Godafoss, Mývatn atd. dotknu jen okrajově….Já bych chtěl mluvit o tom, co jsem prožil v horách kolem městečka Siglufjordur, o tom jak mě Slunce odměňovalo při každé cestě za nosem, o lovení polární záře, o cestách zimním Islandem, o cestách přírodou, když se necháme vést svým Srdcem. O tom, jak je krásné jít a umět se radovat z maličkostí a vrátit se do dětských let, pak omládne nejen duše ale i tělo a na Islandu to platí třikrát. Chtěl bych všem lidičkám říct, že otevřou-li na Islandu své Srcde, tak budou cítit moudro přírody, které už zapomínáme. Není důležité kolik dnů nás ještě čeká…ale jak ty dny dokážeme prožít v souznění s Harmonií, s Přírodou….s naší Duší. Island umí otevřít každé srdce, kdo ho jednou otevřel, ten se tam bude pořád vracet, byť
jen skrze své vzpomínky. Když jsem se dozvěděl, že bych měl povídat na Islandských dnech, tak jsem nasbíral a přivezl pár dárečků…kamínky..trolíky..dárky z moře a fotečky. Možná nebude pro každého, ale to nevadí, přinesu pár kamínků, co jsem nasbíral pro potěšení oka, nechám aby si každý vzal kousek energie, která v nich je. Jsou nádherné a kouzelné.
VA


Nejen filmová hudba Hilmara Örna Hilmarssona (Vladimír Zelenka)

Pořad je věnován hudební dráze Hilmara Örna Hilmarssona, hudebníka a skladatele, který se v posledních letech zabývá zejména hudbou k filmu. Méně známé jsou i jeho další hudební aktivity. Vedle filmové hudby bude tudíž přednáška obsahovat i nahrávky z doby působení HÖHa s britskými soubory Current 93, Psychic TV, s islandskými Reptilicus, Frostbite, Grindverk a dalšími. Hudba bude doprovozena obrázky (statickými i pohyblivými) v obdobném duchu, jak je tomu v pořadu Multimediální masáž Islandem

Speciální pokračování úspěšných islandských poslechových diskoték a letošních dvou Multimediálních masáží.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hilmar_%C3%96rn_HilmarssonSponzor 8.ID - CK Periscope Skandinavie, s r.o.:


Periscope


M


IAMediální podpora:


FotoŠkoda

FotoVideo

Adventura

HedvabnaStezka