Nejbližší události [+]

žádné události

>> ukaž všechny

Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
6. Islandský den

setkání všech milovníků severu, islandských fanatiků a jejich přátel

Kdy: sobota 9.6.2007, od 9 do 20 hodin
Kde: Kulturní centrum Zahrada, Malenická 1784, Praha 4 – Chodov (odkaz na mapu)

Fotoreportáž

Adam a Petr - Recepce Ingibjörg - Lenka - Tereza Ingibjörg Jana - Alena - Marian Jan Šťovíček Jan Šťovíček ml. jednohubky Jiří Hodic Lenka Kovářová Lucie Kovaříková - Michal Jon Martin_Sarbot Metrostav poděkování předsálí projekt Islandia Vláďa Zelenka

Program

 • 09:30 - Island očima vodáka (Jiří Hodic)
 • 10:45 - Na farmě (Martin Šarbort)
 • 12:00 - Islandští hosté 1.část (moderuje Lenka Uhrová)
 • 13:30 - Island očima geologa (Jan Šťovíček)
 • 14:00 - Stavba tunelu na Islandu – Metrostav + křest knihy
 • 14:45 - Ásatrú – víra v severské bohy (Lenka Kovářová)
 • 15:30 - Hilmar Örn Hilmarsson - hudební okénko (Vladimír Zelenka)
 • 16:30 - Na kole ledovými kraji (Lucie Kovaříková, Michal Jon)
 • 17:30 - vyhlášení výsledků divácké soutěže
 • 17:45 - Trek po Islandu (Alena Dvořáková, Marian Lechnýř)
 • 18:30 - Islandští hosté 2.část (moderuje Lenka Uhrová)
 • 19:30 - Toyotou po Islandu (Míla Janáček)

Na co se můžete těšit?

Na Island z trochu jiného pohledu, než jaký prožije běžný návštěvník této kouzelné země.

O své vodácké zážitky se s námi přijede podělit Jirka Hodic, který má zkušenosti ze sjíždění sedmi islandských řek. Své povídání doprovodí diapozitivy, krátkým filmem a ukázkou použitého vybaveni: nafukovacího člunu, pádla, oblečení apod.

Lucka Kovaříková a Michal Jon sice Island do své Cesty okolo světa na kole v letech 2002-2005 nezařadili, avšak na něm strávili při svých dvou cestách v roce 1996 a 1999 77 dnů a ujeli 4 277 km. Stejně jako si připomínají tyto zážitky ve svých knihách a srovnávají s jinými místy světa, tak tomu bude i na Islandském dni. Podíváme se s nimi nejen na Island ale i do Grónska a Antarktidy.

Ásátru – pro některé možná tajemné slovo, ne však pro Lenku Kovářovou, která strávila mezi islandskými ásátru několik měsíců. Poví nám něco o jeho historii, současnosti, slavnostech a dalších zajímavostech.

Nebude ani chybět tradiční hudební okénko Vládi Zelenky, tentokrát věnované Hilmaru Örnu Hilmarssonovi a nejen jeho filmové hudbě.

Martin Šarbort prožil loňské tři měsíce prázdnin na farmě poblíž Flúdiru. Naučil se spoustu nových věcí, pronikl do běžného života farmářů, ve volných chvílích cestoval a fotografoval. Jeho blok bude věnován hlavně práci na farmě, možná dobrá inspirace pro některé z vás.

O tom, že Metrostav staví tunel na severu ostrova v kraji Nordurland mezi městy Siglufjördur a Ólafsfjördur už víte. Určitě bude pro vás zajímavé se dozvědět o práci v těžkých a neznámých podmínkách něco více a já věřím, že se podaří u nás přivítat vedoucího projektu Ing. Davida Cyroně a také českého geologa Jana Šťovíčka a společně s nimi a zástupci Metrostavu pokřtít fotografickou publikaci Jana Suchardy, kterou Metrostav finančně podpořil a na jejíž přípravě se KIF podílel – ISLAND ZEMĚ NEZNÁMÁ. Knihu si budou moci návštěvníci Islandského dne v předpremiéře zakoupit za zvýhodněnou cenu. Do maloobchodního prodeje se dostane až letos na podzim.

V jednání je také návštěva přímo z Islandu. Bryndís a Ekkert manželé z Dalvíku by vám měli přijet zodpovědět vaše dotazy týkající se islandské rodiny, sociálního systému a také prozradit místa, která turisté nenavštěvují, neboť o nich prostě nevědí. A při tom stojí za to je vidět. Vše závisí na tom, zda se nám podaří sehnat sponzora, který by přispěl na letenky.

O výstavu fotografií se tentokrát postará čtveřice členů klubu, kteří v loňském roce společně procestovali kus Ledové země. A nejen to, Alena Dvořáková, Alča, Rob a Marian Lechnýř který se umístil několikrát na předních místech v našich minulých fotosoutěžích, se o své zážitky podělí prostřednictvím povídání a promítnutí dalších fotografii a navíc novým nebo méně zkušeným cestovatelům poradí jak na to.

Motorizovaní zájemci si určitě nenechají ujít krátký film Míly Janáčka, účastníka letošního Dakaru – Hummer na Islandu. Zdarma bude k dispozici časopis Off Road, ve kterém se popisuje průběh této akce.

Nebude chybět ani již tradiční ochutnávka jednohubek se sledi na islandský způsob.

V jednání jsou ještě další chuťovky do programu, ale ty vám zatím neprozradím.

Nalákala jsem vás dostatečně? Tak přijďte – těším se na vás.
Jana

PS: Omlouvám se všem, kteří možná připravovali své fotografie do fotosoutěže v rámci letošního 6ID. Máte-li chuť se se svými snímky pochlubit, ráda je vystavím. Soutěž bude však vyhlášena oficiálně až příští rok pro 7.islandský den a bude na téma: JAK ŽIJÍ, PRACUJÍ A BAVÍ SE ISLANĎANÉ. Jedete-li na Island, fotíte-li připravte se na červen 2008, připravte se na fotosoutěž v rámci 7.Islandského dne, jejíž předkola proběhnou na klubových webových stránkách v roce 2008.

P.P.S. (3.6.): Ráda bych upřesnila třetí bod programu 6.islandského dne. Mám velkou radost, že přijala naše pozvaní islandská spisovatelka a dramatička Ingibjörg Hjartardóttir. Do rozpravy s ní se zapojí také umělci z projektu Islandia. Proběhne autorské čtení její nejnovější knížky, diskutovat se bude nejen o umění. Nenechte si proto tuto část ujít, máte jedinečnou příležitost si poslechnout islandštinu na živo a klást otázky nejen na téma divadlo a islandská literatura.

Dopravní spojení na místo:

 • autem: Dálnice D1 , Brno - Praha sjezd č.2 Chodov (nejlépe využít záchytná parkoviště vyznačená v mapce P)
 • MHD: Metro C: do stanice Chodov: pěšky cca 7 min, nebo autobusem 136 (místo původní 118), 154, 197 do zastávky Jarníkova; do stanice Opatov: autobusem 122, 177 do zastávky U Kunratického lesa, nebo Volha
 • Mapa:

Mapa