Nejbližší události [+]

žádné události

>> ukaž všechny

Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Þjóðhátíðardagur Íslands, 17. Júní

Státní svátek Islandu, 17. června

Islandský národní den se každoročně slaví 17. června, v běžné řeči se mu obvykle říká právě jen 17. červen, což byly narozeniny Jóna Sigurðssona, bojovníka za nezávislost Islandu na Dánech.

Poprvé byly připomenuty na veřejných shromážděních v roce 1907, ale první národní vzpomínkový den se konal na sté výročí Jóna Sigurðssona 17. června 1911. Tehdy byla založena první Islandská univerzita. Poté až do vzniku Islandské republiky tento den slavily pouze sportovní svazy. V roce 1944 byl za den založení republiky zvolen 17. červen. Od té doby je oficiálním státním svátkem Islandským národním dnem a oficiálním Dnem islandské vlajky.

Jón Sigurðsson
Jón Sigurðsson byl islandský politik liberální orientace, vůdce islandského hnutí za nezávislost v 19. století, otec moderního islandského národa.
Datum narození: 17. června 1811, Arnarfjörður, Island
Úmrtí: 7. prosince 1879, Kodaň, Dánsko

17.6.