Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Ledovce a tučnáci

Islandští autoři Andri Snær Magnason a Þórdís Helgadóttir v Praze

Moravsko-slovenský festival Měsíc autorského čtení se během celého července soustředí na islandskou literaturu, kterou letos zastupuje třicítka autorů. Po Hallgrímu Helgasonovi míří další dva z nich také do Prahy.

Během jednoho večera se publiku představí spisovatelé Andri Snær Magnason a Þórdís Helgadóttir. Oběma těmto autorům je vlastní spíše úspornější, přemítavější styl psaní a jejich tvorbu spojuje také téma naléhavého problému klimatické změny a vztah člověka k životnímu prostředí. Se čtenáři se setkají 25. července v 19.30 opět na lodi (A)void.

Magnason

Andri Snær Magnason se narodil v roce 1973 v Reykjavíku. Je básník, prozaik, autor knížek pro děti, držitel Islandské ceny za literaturu – za knihu Draumalandið (2006, Země snů) a dětskou knížku Sagan af bláa hnettinum (1999, Příběh Modré planety). V roce 2016 kandidoval na prezidenta své země, z devíti kandidátů skončil třetí.

„Andri Snær Magnason se angažuje v boji za ochranu klimatu, který tematizuje také ve svých příbězích. Jeho vyprávění dávají smysl lidské roli v historii světa. Česky vyšly v překladu Marty Bartoškové jeho knihy Truhla času (2021) a O času a vodě (2022), v obou se dotýká budoucnosti naší planety právě tváří v tvář probíhající přírodní katastrofě. Jeho poselství je jasné, co nezachráníme my, nezachrání nikdo jiný,“ přibližuje autorovu tvorbu Marek Šík z pořádajícího Skandinávského domu. Sám autor pak v jednom rozhovoru uvedl: „O změně klimatu se často mluví v souvislosti s problémy ledních medvědů, kteří přichází o svá teritoria, píše se o vzdálených ostrovech nebo o něčem, co se stane vážné až v roce 2100. Jedním z našich velkých kulturních selhání je nedostatek dlouhodobého myšlení. Rok 2100 není daleko a my jsme lehkomyslní vůči lidem, kteří v něm budou žít.“ Své téma Andri Snær Magnason zpracovává v mnoha různých uměleckých a literárních formách a žánrech, od dokumentárních filmů pro literaturu pro děti a sci-fi. Do jeho příběhů přirozeně vstupuje mytologie, příběhy o základech, jimiž naše společnost nyní otřásá.


Þórdís

Publiku se v průběhu večera představí také básnířka, prozaička a dramatička Þórdís Helgadóttir . Narodila se v roce 1981 v Reykjavíku, vystudovala filozofii, tvůrčí psaní a redakční práci na Islandské univerzitě a na vysokých školách v New Jersey a Bologni. Spolu se ženskou básnickou skupinou Svikaskáld / Impostor Poets vydala tři sbírky poezie (2017, 2018 a 2019). Její první samostatnou knihou byla sbírka povídek Keisaramörgæsir (2018, Tučňáci císařští), oceňovaná pro mimořádně hravou imaginaci. Velkou inspirací jsou pro ni vlastní děti a jejich dospívání, básnická sbírka Tanntaka (2021, Prořezávání zubů) pojednává o duchovním a duševním zrání člověka. „Þórdís Helgadóttir letos v létě pobývá v Praze na spisovatelské rezidenci projektu Praha město literatury. Pracuje zde na povídce/novele The Objective, která by se v Praze měla částečně odehrávat. Půjde o absurdní drama zabývající se tématy identity, traumatu z opuštění a únikem před skutečností," říká Marek Šík.

Besedu s autory bude moderovat Hana Zahradníková z nakladatelství Argo, které díla Andriho Snæra Magnasona v češtině vydává. Doprovodí ji ukázky z autorských textů v podání herců Libora Stacha a Martina Severýna. Akci pořádají Skandinávský dům, nakladatelství Argo, Měsíc autorského čtení a Praha město literatury za podpory Ministerstva kultury ČR a hl. m. Prahy.

Největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a v průběhu času se rozšířil i do dalších měst. Letos po celý červenec probíhá v Brně, Ostravě, Bratislavě, Košicích, Trenčíně a v Prešově, kde přivítá dalších téměř třicet autorů z Islandu, mezi něž se řadí například Oddný Eir, Sjón, Jón Kalman Stefánsson či Hallgrímur Helgason. Na severském ostrově se vydává kolem dvou tisíc publikací ročně a knihu tam napsal každý desátý obyvatel, po právu se tak Island stal letošním čestným hostem festivalu. Hlavní program denně nabízí dvě autorská čtení: čestného hosta a zástupce domácí literatury. Další informace na https://www.autorskecteni.cz/.

Kde: (A)void Floating Gallery (Rašínovo nábřeží – Výtoň, Praha)

Kdy: 25. 7. 2022 19:30