Oddný Eir a její Láska v troskách

S podporou Evropské unie vydává nakladatelství Bourdon sedm různorodých knih, které spadají pod projekt Kreativní Evropa. Tato díla jsou přeložena z menšinových jazyků, jako je například islandština, katalánština, norština, maďarština, řečtina a další.

Oddný Eir

ODDNÝ EIR (narozena 1972) patří k výrazným osobnostem islandské literární scény. Za román Láska v troskách (Jarðnæði) získala Cenu Evropské unie za literaturu a Islandskou cenu za ženskou literaturu. Kromě literární tvorby zahrnující romány, eseje a básnické sbírky také přednáší o umění, působí jako galeristka a věnuje se výzkumné činnosti v islandských archivech a muzeích. Podílela se rovněž na tvorbě písňových textů na alba Biophilia and Vulnicura proslulé islandské hudebnice Björk. Vystudovala politickou filozofii na Islandské univerzitě a na Sorbonně. V současnosti žije na islandském venkově poblíž ledovce Eyjafjallajökull.

S touto autorkou máte možnost se setkat v rámci Světa knihy na Výstavišti ve čtvrtek 9.6. v atelieru Evropa. Literární maratón se čtveřicí autorů začíná v 16 hodin, Oddný Eir přijde na řadu cca v 17:30

Recenzi knihy od Barbory Grečnerové si můžete přečíst na webu iLiteratura:
https://www.iliteratura.cz/Clanek/44583/eir-oddny-laska-v-troskach

Co to je domov? Skrývá se pod tímto pojmem nutně soužití s druhými a nakolik je domov spojen s krajinou a rodinnou historií? V deníkových zápiscích touží islandská autorka po návratu rodného ostrova v podobě nezasažené průmyslem a turismem, ale současně si přeje zachovat po generace budovanou ženskou nezávislost.
Hledání domova aneb Ekologicko-feministické zápisky ze současného Islandu


Láska v troskách

Co když prostě zkusíte začít znova a někde jinde? Co když cesta je cíl? Čerstvě rozvedená spisovatelka hledá nové základy partnerského soužití i rodinného života a usiluje o obnovení pout mezi člověkem a přírodou. Vydá se na cestu po stopách svých vikinských a keltských kořenů a spolu s bratrem archeologem objevuje zříceniny obydlí svých předků, kteří se snažili žít v harmonii s přírodou a ve vzájemném souladu. Klade si naléhavé otázky a nachází právě tak důležité odpovědi: Jak vytvořit domov pro lásku a zároveň si zachovat svůj osobní prostor? Jak se v době průmyslových korporací sblížit s přírodou? Novela psaná formou deníku sahá od drobných všedních postřehů k závažným otázkám a skládá rozmanitý celek z prvků filozofie, historie, archeologie, ekologie, erotiky a poezie. Navozuje tak intimní hovory mezi čtenářem a spisovatelem.

Tato kniha je součástí projektu Kreativní Evropa spolufinancovaného Evropskou unií.

Přeložila z islandštiny Lucie Korecká

Rok vydání: 2021
Počet stran: 248

Nakladatalství: BOURDON
https://nakladatelstvi-bourdon.cz/produkt/laskavtroskach/