Nejbližší události [+]

žádné události

>> ukaž všechny

Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Vyhlášení republiky 17.6.1944

17. června 1944, v den narozenin Jóna Sigurðssona, se sešel Alting u Skály zákonů na Sněmovní pláni, jeho předseda vyhlásil ústavu republiky a poslanci zvolili v tajné volbě – nikoli jednomyslně – jejího prvního prezidenta, dosavadní prozatímní hlavu státu Sveina Björnssona.

Na Sněmovní pláni se shromáždilo kolem 25 000 lidí, pětina národa, a po oficiálním ceremoniálu se za vytrvalého deště u řeky Öxará, rozvodněné po noční průtrži mračen, konaly velkolepé oslavy a projevy s gratulacemi zahraničních vyslanců, sborovým zpěvem, recitací básní a sportovními hrami. Král Kristián X. přispěl k oslavě kýženého dne telegramem, v němž vyjádřil politování nad tím, že se s ním islandský lid rozchází za stávajících poměrů, nicméně mu popřál vše nejlepší. Sídlem prezidenta se staly Bessastaðir, někdejší usedlost Snorriho Sturlusona, poté dlouho sídlo korunní vrchnosti a na čas latinská škola.

Podle knihy Dějiny Islandu Heleny Kadečkové