Nejbližší události [+]

žádné události

>> ukaž všechny

Nabízíme

Auður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónJón Gnarr: IndiánJón Gnarr: Jak jsem se stal primátorem a chtěl změnit světStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 111 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníRené Kujan: Běhej, dokud můžeš


Sponzoři
Partneři
Oslavy dvou stoletých výročí v reykjavické Harfě

Dne 28.10. 2018 se uskutečnilo v rámci oslav 100 let vzniku České i Islandské republiky několik vystoupení a koncertů v reykjavickém koncertním a kulturním centru Harfa (Harpa).

100leté oslavy v HarfěV sále Norðurljós proběhly tři koncerty vážné hudby. Na prvním z nich vystoupil islandský soubor Camerarctica, kde spolu s islandskými hudebníky hrál slovenský klavírista Peter Máté, který žije na Islandu již téměř 27 let. Na tomto koncertě zazněl Kvintet B dur F. Kramáře, Sex íslensk þjóðlög od Þorkela Sigurbjörnssona a Komorní hudba č. 1[i] B. Martinů. Ve tři hodiny mohli posluchači vyslechnout koncert islandského souboru Caput, kde zazněla díla Hauka Tómassona, Pétura Eggertssona a Ondřeje Adámka. Posledním protagonistou byl dechový oktet Hnúkaþeyr, jenž zahrál oktet J. Myslivečka, [i]Kvöldstef a Chorál Sigrún K. Jónsdóttir a Serenádu pro dechový oktet A. Dvořáka.

Mezi těmito koncerty mohli posluchači, ale i náhodní návštěvníci Harfy slyšet vystoupení dvou folklórních souborů. Prvním z nich byl soubor Þula z hudební školy v Kópavogu, který předvedl ryze islandský folklór. Druhým souborem pak byla muzika souboru písní a tanců Jaro z Ústí nad Orlicí pod vedením Jana Dostála, se kterými vystoupil na české dudy Miljo Milev z Karlových Varů. Tento soubor zahrál hudební průřez Československem, tedy hudbu od Chodska, přes Jižní a Východní Čechy, Moravu až na Slovensko. Všechna vystoupení provázel mimořádný zájem publika a setkala se se značným ohlasem nejen mezi posluchači, ale i v médiích. Přítomni byli i velvyslanci České a Slovenské republiky.