Aðalstræti n°10

Nejstarší dům v Reykjavíku se konečně dočkal důstojného využití.

Historický dřevěný dům čp. 10 na Aðalstræti v samotném centru „starého“ Reykjavíku konečně slouží důstojnému účelu. Po několik posledních desítek let (od roku 1926) byl využíván jako restaurace a obchod. Od roku 2005 v domě probíhala náročná rekonstrukce, ukončená letos – v roce 100. výročí islandské nezávislosti.

Dům samotný má velmi bohatou historii, která odráží změny, které Island za poslední více než dvě staletí zažil. Postaven byl spolu s dalšími sedmi domy roku 1792 podnikatelem Skúli Magnússonem, též zvaným „otec Reykjavíku“, jako jedna z prvních manufaktur na Islandu. Posléze (1806-1823) sloužil jako sídlo prvního biskupa celého Islandu (po zrušení biskupství na Skálholtu a v Hólaru). Po krátkou dobu zde žil i „otec“ islandské nezávislosti Jón Sigurðsson.

Nyní jsou v domě instalovány dvě výstavy: Reykjavík 1918 v fotografiích a Drnové islandské domy.
Takže – nyní už nebudeme chodit jenom kolem tohoto domu, ale jistě se podíváme i dovnitř, abychom nahlédli do skoro „zapomenutých časů“ Reykjavíku a Islandu.

(Kromě současných fotografií domu čp. 10 i několik fotografií Reykjavíku z 20 a 30. let minulého století. Autor Magnús Ólafsson 1862-1937)