Nejbližší události [+]

žádné události

>> ukaž všechny

Doporučujeme

Auður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 111 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Příběh Laugarvatnshellir

Jeskyně Laugarvatnshellir na jihozápadním Islandu byla dlouhá léta stranou zájmu turistů. To se však od letošního léta změní, neboť obydlí, které se nacházelo uvnitř jeskyně, bylo zrekonstruováno a turistům bude umožněna jeho prohlídka.

Starý “dům” uvnitř jeskyně byl obýván před vice než sto lety, kdy se sem v roce 1910 přestěhoval pár Indriði a Guðrún, kteří zde žili po dobu jednoho roku. V roce 1918 se sem přesunul další pár, Jón a Vigdís, kteří strávili v tomto netradičním obydlí čtyři roky se třemi dětmi, z nichž dvě se narodily přímo uvnitř jeskyně. Podle Smáriho Stefánssona, který se podílel na rekonstukci, jel Jón v dubnu 1919 osm hodil těžkým sněhem pro porodní asistentku.

Jak bylo v minulých dobách na Islandu běžné, hospodářská zvířata udržovala v domově teplo. Kráva byla držena za přepážkou, která oddělovala obytnou a hospodářskou část. Prostor u vchodu do další jeskyně obývaly ovce a koně. V zimě se navíc přitápělo kamny.

Příbytek byl umístěn u tehdy frekventované cesty, a tak Vigdís připravovala a prodávala kolemjdoucím občerstvení. V roce 1921 byla dokonce poctěna královskou návševou – dánským (a tehdy i islandským) králem Christianem X. Za domácí skyr a smetanu zaplatil tenkrát 30 islandských korun.

Dnes jeskyně leží mimo novou hlavní silnici číslo 365 spojující Þingvellir a Laugarvatn, ale je k ní zřízena asfaltová odbočka asi 7 km západně od Laugarvatnu.

Zdroj: RUV a Icelandreview
Foto: Jan Sucharda