Příběh Laugarvatnshellir

Jeskyně Laugarvatnshellir na jihozápadním Islandu byla dlouhá léta stranou zájmu turistů. To se však od letošního léta změní, neboť obydlí, které se nacházelo uvnitř jeskyně, bylo zrekonstruováno a turistům bude umožněna jeho prohlídka.

Starý “dům” uvnitř jeskyně byl obýván před vice než sto lety, kdy se sem v roce 1910 přestěhoval pár Indriði a Guðrún, kteří zde žili po dobu jednoho roku. V roce 1918 se sem přesunul další pár, Jón a Vigdís, kteří strávili v tomto netradičním obydlí čtyři roky se třemi dětmi, z nichž dvě se narodily přímo uvnitř jeskyně. Podle Smáriho Stefánssona, který se podílel na rekonstukci, jel Jón v dubnu 1919 osm hodil těžkým sněhem pro porodní asistentku.

Jak bylo v minulých dobách na Islandu běžné, hospodářská zvířata udržovala v domově teplo. Kráva byla držena za přepážkou, která oddělovala obytnou a hospodářskou část. Prostor u vchodu do další jeskyně obývaly ovce a koně. V zimě se navíc přitápělo kamny.

Příbytek byl umístěn u tehdy frekventované cesty, a tak Vigdís připravovala a prodávala kolemjdoucím občerstvení. V roce 1921 byla dokonce poctěna královskou návševou – dánským (a tehdy i islandským) králem Christianem X. Za domácí skyr a smetanu zaplatil tenkrát 30 islandských korun.

Dnes jeskyně leží mimo novou hlavní silnici číslo 365 spojující Þingvellir a Laugarvatn, ale je k ní zřízena asfaltová odbočka asi 7 km západně od Laugarvatnu.

Zdroj: RUV a Icelandreview
Foto: Jan Sucharda