Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Proč je 6. leden označován jako 13. den a kde nejspíše potkáte elfa

Dnešní den - Þrettándinn (doslova "třináctý") - je dle pohanských tradic považován za začátek nového roku a je také posledním dnem Vánoc, protože právě dnes odchází poslední vánoční skřítek, Zloděj svíček, zpět do hor za svými bratříčky a také by měly být uklizeny všechny vánoční dekorace, včetně vánočního stromečku.

elvesPodle pověr a mýtů dnes nastane mystická noc, kdy je vše možné a fantazii se rozhodně meze nekladou! Krávy začínají mluvit, i když se nedoporučuje jim naslouchat, voda se mění ve víno, tuleni opouštějí své kůže a tančí na plážích jako nazí lidé, stejně tak jako ze svých úkrytů vycházejí i elfové a další lidem jinak skryté nadpřirozené bytosti, které hledají nový domov. Proto je zvykem nechat celou noc svítit všechna světýlka a žárovičky tak, aby osvětlily každý roh domu v případě, že by se zde elfové rádi usídlili. Největší šance, jak elfy potkat, je prý posadit se během dnešní noci doprostřed křižovatky a čekat. Elfové vám mohou dát různé dary od jídla až po zlato, ale pokud je přijmete ještě dříve, než vyjde Slunce, žádné štěstí vám nepřinesou!

Dnešní noc je dle tradic také označována jako „Noc plná snů“ a připomíná Tři krále, kterým se ve snu zjevilo narození Ježíše. Proto jsou sny, které se dnes v noci budou zdát, chápany jako vize do budoucna a nejsou brány na lehkou váhu!

Poslední den třináctidenního svátečního povánočního období je také spjat se zapalováním ohňů a ohňostroji, stejně jako poslední den v roce, jen ne v tak velké míře. Islanďané se u ohňů (v okolí hlavního města budou letos tři) setkávají se svými příteli, tančí a zpívají novoroční písně s „elfí“ tématikou a volí si Krále a Královnu elfů, kteří mají přijet na koni v bohatě zdobených šatech.

christmas beerDnešek je také oficiálně posledním dnem, kdy je možné koupit si speciální vánoční pivo. Všechno totiž musí být prodáno ještě do konce Vánoc, a co se neprodá, bude nekompromisně vylito! Loni bylo takto dle nařízení monopolní národní likérky Vínbúðin zlikvidováno více než 30 000 litrů tohoto sezónního nápoje, protože může být prodáván pouze od 15. listopadu právě do 6. ledna. Tomuto plýtvaní by ale letos měla předejít změna tohoto nařízení, která povoluje prodej vánočního piva až do konce ledna, a prodejci tak slibují velké slevy!

Popřejme tedy vánočním skřítkům klidný odpočinek v jejich jeskyních v horách a těšme se zase za rok!

Zdroje:
http://icelandmag.visir.is/article/how-do-christmas-icelander
http://www.whatson.is/counting-christmas-whats-informational-advent-calendar/
http://www.whatson.is/christmas-in-iceland/icelandic-christmas-calendar/
http://www.whatson.is/christmas-in-iceland/its-all-about-christmas-traditions/
http://icelandreview.com/news/2017/01/04/bonfires-january-sixth-thirteenth
http://grapevine.is/mag/articles/2013/12/30/thirteen-things-about-threttandinn/
http://icelandmag.visir.is/article/last-chance-get-a-taste-christmas-beer-rare-sales-event-vinbudin-state-liqour-stores