Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Vítání nového roku na Islandu

Poslední den v roce se nese ve znamení večírků a ohňostrojů, pro které mají Islanďané velkou slabost. Islanďané každoročně utrácejí nemalé částky peněz za zábavní pyrotechniku, ale zároveň tak přispívají i na dobrou věc. Ohňostroje jsou totiž z největší části prodávány dobrovolnickými záchrannými složkami, které na Islandu úzce spolupracují s policií a hasiči a právě příjmy z prodeje zábavní pyrotechniky jsou pro ně jedním z mála celoročních příjmů.

fireworkMěsto Reykjavík nepořádá žádný oficiální ohňostroj, ale o to více jich obyvatelé organizují sami a odpalují je již několik dní před i po posledním dni v roce, protože zde pro tento typ zábavy není žádné omezení. Odhaduje se, že je každý rok odpáleno více než 500 tun pyrotechniky, což je zhruba 1,5 kila na jednoho obyvatele.

bonfireMimo ohňostrojů se po celé zemi objevují také velké ohně (jen Reykjavík jich letos bude mít 17), u kterých se Islanďané potkávají se svými přáteli většinou po večeři. Význam v pálení těchto velkých ohňů vychází z tradice, že je vše špatné ze starého roku spáleno a nový rok je tedy vítán s čistým štítem.

K oblíbeným aktivitám Islanďanů patří i sledování hodinového satiricky komediálního pořadu Áramótaskaupið, který je vysílán vždy poslední den v roce po desáté hodině večer a sleduje ho přes 90% všech obyvatel. Tento speciální program vtipnou formou shrnuje nejdůležitější události uplynulého roku a všichni se na něj těší s velkým očekáváním, aby pak o něm mohli po Novém roce živě diskutovat!

Po půlnoční ohňostrojové show, která je nejlépe vidět z kostela Hallgrímskirkja nebo z restaurace Perlan na kopci Öskjuhlíð, obvykle pokračují soukromé večírky s přáteli a bary jsou otevřeny až do časného rána.

Farsælt nýtt ár!

Zdroje:
https://guidetoiceland.is/history-culture/christmas-and-new-year-s-eve-in-iceland
http://icelandmag.visir.is/article/how-do-christmas-icelander
http://www.whatson.is/counting-christmas-whats-informational-advent-calendar/