Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Co se děje na Islandu 23. a 24. prosince?

Þorláksmessa
Dnešnímu dni se říká Þorláksmessa a je stejně tak jako u nás využíván k nákupu posledních vánočních dárků, zdobení stromečku a také k setkání s přáteli a rodinou u horké čokolády. Dnes se také tradičně pojídá ne příliš voňavá pochoutka, kterou je fermentovaný rejnok. Ne každý přijde této tradici na chuť, ale pravdou je, že i její následovníci raději zajdou na tuto delikatesu do restaurace, než si dobrovolně „vyvonět“ celý dům den před Štědrým dnem!

dinner
Během Štědrého dne (Aðfangadagur) se kromě rozsvícení svíčky na hřbitově a příprav na večeři také navštěvují další členové rodiny, kterým se předávají dárky, aby poté všichni mohli v 6 hodin večer při odbíjení zvonů zasednout ke slavnostní večeři. Tradičním vánočním pokrmem je uzené jehněčí podávané s bramborami, hráškem, červeným zelím a bílou omáčkou podobnou bešamelu. Po večeři se všichni přesunou k vánočnímu stromečku, kde si předávají ty největší dárky, které se v předešlých 12ti dnech vánočním skřítkům nevešly do připravených vánočních bot.

Gleðileg jól!

Zdroje:
http://icelandmag.visir.is/article/how-do-christmas-icelander
http://www.whatson.is/christmas-in-iceland/icelandic-christmas-calendar/
http://www.whatson.is/christmas-in-iceland/its-all-about-christmas-traditions/
https://guidetoiceland.is/history-culture/christmas-and-new-year-s-eve-in-iceland