Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
11 vánočních frází

Plánujete navštívit Island během Vánoc? Mějte připraveny fráze, které by se vám právě v tomto období mohly hodit!

1. “Gleðileg jól!”
„Veselé Vánoce!“ Islanďané si stejně jako my přejí veselé Vánoce od první adventní soboty, takže tuto frázi můžete používat bez jakýchkoli obav!

2. “Gleðilegt nýtt ár!”
„Šťastný nový rok!“ .. a vše dobré v novém roce….

3. “Einn jólabjór, takk.”
„Jedno vánoční pivo, děkuji!“ Obliba vánočních piv za posledních pár let velmi stoupla, a tak místní i cizí pivovary vydávají právě na Vánoce speciální edice těchto piv nebo ciderů s nejrůznějšími příchutěmi.

4. “Áttu til hangikjöt?”
„Máte uzené maso?“ Uzené maso patří k islandským oblíbeným pokrmům a jedná se o jehněčí, skopové nebo koňské maso obvykle servírované za tepla nebo i studena s brambory v bílé omáčce.

jól

5. “Má ég fá piparköku?”
„Mohu dostat perníček?“ A nejsou to jen děti, které je milují!

6. "Get ég fengið heitt kakó með rjóma?"
„Mohu dostat horké kakao se šlehačkou?“ Není lepšího nápoje pro zahřátí s pořádnou porcí šlehačky navrchu!

7. “Getur þú pakkað þessu inn?”
„Můžete mi to prosím zabalit?“ Nejlepší způsob jak ušetřit čas i peníze, když většina obchodů nabízí během Vánoc balící službu pro své zákazníky zdarma!

8. “Get ég fengið skiptimiða?”
„Mohu dostat lístek na výměnu zboží?“ Ne vždy se trefíme do vkusu, však to znáte…

9. “Verða rauð jól í ár?”
„Budou letos Vánoce bez sněhu?“ Každý rok Islanďané (především ti na jihu) doufají v bílé Vánoce, protože bez bílé pokrývky to prostě nejsou Vánoce. Vánoce bez sněhu jsou nazývány „červené Vánoce“ (rauð jól).

10. “Áttu malt og appelsín?”
„Máte malt a oranžádu?“ Pouze na Vánoce míchají Islanďané tyto dva nápoje dohromady, aby vytvořili nový nealkoholický vánoční pivní speciál (jólaöl). Každá rodina má svůj tradiční a tajný recept v jakém poměru tento sladový extrakt a pomerančovou limonádu namíchat.

11. “Bjóðið þið upp á kæsta skötu?”
„Podáváte fermentovaného rejnoka?“ Další vánoční specialitou je fermentovaný rejnok, který se obvykle jí 23. prosince. Pokrm má velmi výrazný zápach, ale chutná mnohem lépe!

Zdroj: http://icelandmag.visir.is/article/11-icelandic-phrases-you-need-learn-christmas