Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Co neříkat Islanďanům?

Nezáleží na tom, jestli jsme na Islandu nebo jsme během svých cest Islanďana potkali, důležité je nedefinovat Island ve smyslu: „Island, ten znám, odtamtud pochází Björk, že?!“

Ano, měli bychom pravdu, stejně jako kdybychom potkali newyorčana a říkali mu, že New York je to město, kde je Empire State Building nebo se ujišťovali v přítomnosti Brita, že Londýn je sídlem anglické královny. Islanďané jsou na svoji hudební královnu patřičně hrdí, ale rozhodně to není to jediné!

Druhou radou pro dnešní den je nezačínat konverzaci větou: „Wow, jsi první Islanďan, kterého jsem kdy potkal!“ Možná by se to v první chvíli dalo chápat jako lichotka v tom smyslu, že považujeme Islanďany za ohrožený druh a je nám tedy ctí se s nimi osobně setkat, ale jakou odpověď potom od Islanďanů čekáme? Co když budeme prvním Čechem, kterého kdy potkali?! Ať tak nebo tak, první dojem je vždy nejdůležitější! 

Stejně tak Islanďany do rozpaků přivedeme ve chvíli, kdy jejich naprosto nevyzpytatelné počasí shrneme do věty typu: ”Island? Brrrr, tam musí být zima! ” nebo pokud se pokusíme zavtipkovat si na konto finanční krize v roce 2008 poznámkami typu: “Chceme naše peníze zpět!” nebo “My jsme chtěli prachy a ne prach!”. Jak sami Islanďané říkají, jedinou jistotou na Islandu je to, že počasí je nejisté a že sami upadají do krize, pokud musí o krizi mluvit, takže to raději zbytečně nezkoušejme!

Pokud bychom chtěli situaci zachránit otázkami ve stylu “Jak se správně vyslovuje ta sopka?” nebo “Je opravdu islandština jedním z nejtěžších jazyků na světě?” opět bychom nebyli první, které to kdy napadlo! Nemůžeme se proto divit, že nám Islanďané občas naše ideály a představy prostě nechají a nutně nám je hned nevyvrací. Nenechme se však mýlit! Tučňáci žijí jen na jižní polokouli, takže bychom na výlet lodí za tučňáky putovali z Islandu poměrně dlouho. Stejně tak jako si nenechte namluvit, že Islanďané někdy žili v iglú! Buďte si ale jisti, že pokud koupíte Islanďanovi pivo, nebo jakýkoli jiný alkohol, vždycky najdete společné téma!

Volně přeložila a zkrátila: Monika Brzková

zdroj: Guide to Iceland