Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Mótettukór Hallgrímskirkju navštíví Prahu

koncert

Do České republiky zavítá v rámci svého miniturné věhlasný, mnoha prestižními cenami ověnčený islandský sbor Mótettukór Hallgrímskirkju, příslušící k unikátnímu reykjavíckému chrámu Hallgrímskirkja, dominantě islandského hlavního města. Mótettukór se už dávno stal každodenní součástí reykjavické kulturní scény a bez jeho velkých koncertů se neobejdou každoročně ani žádné významné islandské svátky. V rámci jeho turné se budou konat dva koncerty v Praze.

Na koncertech zazní jak vokální skladby z 19. a 20. století, tak v českém prostředí doposud neuvedené kompozice soudobého charakteru od islandských hudebních skladatelů. Můžete se tedy těšit na barvitý repertoár a unikátní zážitek. Mimořádnou atmosféru událostí podtrhnou rovněž lokality, ve kterých se koncerty odehrají - v obou případech se jedná o sakrální prostory. Sbor vystoupí bez nároku na honorář. Výtěžek ze vstupného bude věnován na charitativní účely.

Program miniturné

Mótettukór Hallgrímskirkju23.9. v 19.30
Koncert na podporu české nemocnice v keňském Itibu
https://www.facebook.com/events/201146806965627/
Kostel U Salvátora
Salvátorská 1045/1, Praha 1
Jako zvláštní host vystoupí Salvátorský pěvecký sbor
Dobrovolné vstupné na místě

25.9. v 17.00
Koncert na podporu projektu Oživení Milíčovy kaple
https://www.facebook.com/events/535456476651836/
Modlitebna ČCE na Vinohradech
Korunní 60, Praha 2
Vstupenky k dostání v síti Ticketpro

Motetový sbor Hallgrímova chrámu v Reykjavíku (Mótettukór Hallgrímskirkju)

Motetový sbor Hallgrímova chrámu v Reykjavíku byl založen v roce 1982 a v současné době je jedním z nejvýznačnějších pěveckých sborů na Islandu. Jeho rozsáhlý a pestrý repertoár zahrnuje řadu oratorií, pašijí a zádušních mší, stejně jako duchovní hudbu z nejrůznějších hudebních období zpívanou a capella. Celou řadu islandských hudebních děl provedl sbor v premiéře.

Během četných turné vystupoval Mótettukór Hallgrímskirkju jak ve významných evropských katedrálách, tak na nejrůznějších festivalech. Vysoká úroveň tohoto hudebního tělesa byla opakovaně oceněna v soutěžích - v roce 1996 získal sbor cenu na Mezinárodní soutěži pěveckých sborů v irském Corku a v roce 2014 si z Mezinárodní soutěže pěveckých sborů a festivalu Cançó Mediterrània odvezl tři zlaté medaile a Grand Prix. Na domácí půdě byl sbor již dvakrát nominován jako interpret roku v kategorii klasické a moderní vážné hudby na Islandských hudebních cenách. Sbor rovněž pravidelně spolupracuje s Islandským symfonickým orchestrem a vystupuje v rozhlasu a televizi. Jeho hudba byla rovněž použita ve filmu.

Mezi významnými hudebními díly, která sbor v posledních letech provedl, jsou Bachovy pašije, Vánoční oratorium a Mše h-moll, Mozartovo, Duruflého a Faurého Requiem, Mendelssohnova oratoria Eliáš a Paulus, Rachmaninovy Nešpory, dále Mše pro dva sbory Franka Martina, Brahmsovo Německé requiem či Messe Solennelle Louise Vierneho. Loňský rok přinesl hned dva velké projekty - provedení díla Passía skladatele Hafliðiho Hallgrímssona na Velký pátek a islandská premiéra Handelova oratoria Šalamoun na Festivalu duchovní hudby, za kterou byl sbor nominován na Islandských hudebních cenách jako interpret roku v kategorii vážné hudby.

Letošní sezónu zahájil sbor 2. září provedením Beethovenovy Ódy na radost s Islandským symfonickým orchestrem v rámci slavnostního koncertu. Po pražském pobytu čeká sbor říjnový koncert u příležitosti 30. výročí vysvěcení chrámu Hallgrímskirja, kde sbor provede Bachova a Charpentierova díla ve spolupráci s Haagským mezinárodním barokním orchestrem a sólisty. Rok zakončí již tradiční vánoční koncert, letos věnovaný severské vánoční hudbě, kterou sbor provede ve spolupráci s význačnými švédskými hosty - varhaníkem Mattiasem Wagerem a sopranistkou Marií Keohane.

Během své existence vydal Mótettukór řadu CD, kterým se dostalo mezinárodního uznání. Nejnovějším přírůstkem bude připravované CD s výběrovou kolekcí duchovní hudby, které sbor natočil na jaře. Převážná část těchto děl bude rovněž na programu pražských koncertů.