Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
ÁRSTÍÐIR se v květnu vrátí do Prahy

V úterý 3. května se do Prahy vrátí islandská skupina Árstíðir s aktuálním albem Hvel (Spheres). Scénické krajiny islandských písní, intimní kytarová sóla, emotivní komorní hudba, všemi těmito slovy by se dala baladická hudební skupina z Reykjavíku charakterizovat.

Málo kapel se může pyšnit tak dramatickými turbulencemi ve své kariéře jako Árstíðir. Vznikli v roce 2008, v době, kdy se hroutil islandský finanční trh, už půl roku po svém debutu se ocitli na vrcholu islandské hitparády a v roce 2010 vyrazili na turné navzdory erupcím sopky Eyjafjallajökull, která omezila cestování po celém světě. Jako první islandská kapela v historii obdrželi Árstíðir cenu Eiserner Eversteiner European Folk Music Award, díky improvizovanému provedení islandské hymny Heyr himna smiður se z kapely stal fenomén YouTube. I díky těmto důležitým mezníkům se Árstíðir podařilo v květnu 2014 vybrat na Kickstarteru 70.000 dolarů a téměř čtyřikrát tak překročit původní cíl 20.000 dolarů. Pomocí zasloužené odměny od fanoušků financovali své třetí a zatím poslední album Hvel (Spheres), které vyšlo v březnu 2015. Skladby na nové album vznikaly v industriálním prostředí bývalé uhelné elektrárny Toppstödin, kterou Islanďané přeměnili na kreativní centrum. Desku pak nahrávali ve studiu Orgelsmiðjan za dohledu přítele a producenta Styrmiho Haukssona (Ásgeir, Of Monsters and Men, GusGus).

Árstíðir ve svých skladbách propojují témata přírody, hledání, rozervanosti i tísně. Její členové zpívají, hrají na strunné nástroje, klavír a kytary. Výsledkem je neobyčejně široké spektrum tónů a zvuků, umocňovaných výjimečným rozsahem a barvou mužských hlasů. Hudba Árstíðir je kombinací klasiky a popu, někdy proto nazývaná komorním popem.

V České republice jste měli možnost setkat se s hudbou Árstíðir třeba v roce 2014 v Lucerna Music Baru anebo o 2 roky dříve na festivalu Colours of Ostrava, kde úchvatnému vystoupení vestoje aplaudoval po střechu naplněný Gong.

Vstupenky v předprodeji jsou za 250 Kč + poplatky. Předprodej běží na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků), na webu Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim. Na místě 320 Kč.

ÁRSTÍÐIR (ISL)
3. 5. 2016, doors 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
www.musicbar.cz

VIDEA:
https://youtu.be/dP1-oMkumkU
https://youtu.be/1sN01xvvfsg
https://youtu.be/e4dT8FJ2GE0
https://www.youtube.com/watch?v=JWsJ7iw5hHo
https://youtu.be/lrehHSIfjaQ

http://www.arstidir.com/
https://www.facebook.com/arstidir