Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Severští hosté na veletrhu Svět knihy Praha 2016

Severské země (Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko) budou letos v květnu čestným hostem mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. V prostorách Průmyslového paláce na Výstavišti v Holešovicích jim uprostřed střední haly od 12. do 15. května 2016 bude patřit velký designový stánek, který ponese název #ReadNordic. Na veletrh zavítá celkem sedmnáct severských spisovatelů. Island bude zastupovat Sjón a Yrsa Sigurdardóttir.

SjónSjón (1962) patří k nejvýraznějším islandským spisovatelům současnosti. Celosvětově se proslavil minimalistickým románem Syn stínu, za který získal Cenu Severské rady za literaturu. Výrazného úspěchu se dočkal i díky dalším knihám Měsíční kámen a Múza z lodi Argó. Věnuje se také psaní básní, libret k operám a textům písní rozličných interpretů včetně slavné islandské zpěvačky Björk. V roce 2001 byl za text k písni z filmu Larse von Triera Tanec v temnotách nominován na Oscara.


Yrsa Sigurðardóttir Yrsa Sigurðardóttir (1963) je poněkud netypická islandská spisovatelka. Vystudovala stavební inženýrství na Islandské univerzitě a na univerzitě v Montrealu. Živí se jako stavební inženýrka ve společnosti Fjarhitun a ve volném čase píše detektivní romány a knížky pro děti. V češtině vyšlo šest jejích napínavých krimi příběhů s ústřední postavou právničkou Thórou, kterou ovšem nenajdeme v poslední česky vydané knize, mrazivém thrilleru Pamatuji si vás všechny.


Zdroj: Skandinávský dům

#ReadNordic