Sunna Gunnlaugs Trio

Po čtrnácti letech se do Prahy vrací islandská pianistka Sunna Gunnlaugs, s manželem, americkým bubeníkem Scottem McLemorem a kontrabasistou Þorgrímem Jónssonem, aby představili aktuální album Cielito Lindo, na kterém naleznete improvizace i kompozice celého tria, stejně jako skladby George Gershwina, Toma Waitse či mexickou lidovku.

Sunna začala na popud matky hrát v dětství na varhany, pod dojmem tria Billyho Evanse se však jako teenager pustila do hry na klavír. Roku 1993 odešla do Států, kde studovala na proslavené William Paterson College v New Jersey. Po absolutoriu se usadila v Brooklynu a vydala debutovou nahrávku Far Far Away. Později založila již s McLemorem, saxofonistou Tonym Malabym a Drewem Gressem, kvartet, následovaly nahrávky Mindful, Songs from Iceland a Fagra Veröld, na motivy islandské poezie.

V tvorbě Sunny však zanechala stopu také Praha, kde vznikla, s přispěním saxofonisty Ohada Talmora a basisty Matta Pavolky, energická deska Live in Europe, umisťující se na předních příčkách jazzových žebříčků v USA a Kanadě.

Ještě letos stihla Sunna vydat novinku s klarinetistou Maartem Ornsteinem, výmluvně názvanou Unspoken. Album totiž vznikalo značně netradičně - na sociální síti Twitter.

Romantický lyricismus ve spojení s brooklynským drajvem nadšeně hodnotí média jako The Washington Post, JazzTimes, Downbeat, Jazziz, Jazz Podium, Concerto, Stereo, Jazzman, Village Voice, Time Out New York či All About Jazz.

Sunna Gunnlaugs Trio (Island / Spojené státy)
Thorgrímur Jónsson * bass
Scott McLemore * drums

Sunna Gunnlaugs Trio (Island / Spojené státy) 3. 3. 2016 od 19:30 Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2