6. ročník festivalu Severská filmová zima

V polovině února zažijí česká a moravská kina pořádný mráz. Pod záštitou Severského filmového klubu proběhne již tradiční přehlídka kinematografie skandinávských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima. Drsný severský humor, syrová dramata a mrazivé detektivní příběhy dokreslí překrásná skandinávská příroda. Uvedeny budou nové filmy, méně známe snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané úspěšné tituly z minulých let. Šestý ročník festivalu příznivcům stříbrného plátna nabídne 29 snímků z 5 severských zemí – 13 norských,7 švédských, 4 finské, 3 dánské a 2 islandské.

Island na festivalu zastupují dva snímky: komedie Harry & Heimir (Morð eru til alls fyrst) a drama Život v akvárku (Vonarstræti)


www.sfklub.cz


Harry & Heimir: Morð eru til alls fyrst, The First Time it is Murder

Režie: Bragi Þór Hinriksson
Scénář: Karl Ágúst Úlfsson, Sigurður Sigurjónsson, Örn Árnason
Hrají: Karl Ágúst Úlfsson, Sigurður Sigurjónsson, Svandís Dóra Einarsdóttir, Örn Árnason, Þröstur Leó Gunnarsson, Ólafur Darri Ólafsson, Ingvar E. Sigurðsson
komedie Island
IMDB ČSFD
Premiéra: duben 2014

Půvabná Diana Klein vyhledá soukromá očka Harryho a Heimira, aby vypátrali jejího otce, vědce zkoumajícího počasí v horách Islandu, který se ztratil. Harry a Heimir tu zakázku vezmou a podaří se jim zmařit ďábelské spiknutí dánských amatérských lyžařů, kteří chtějí ukrást hory Islandu a vyvézt je ven z ostrova.

Zdroj fotografií: Zik Zak Filmworks

Život v akvárku: Vonarstræti, Life in a Fishbowl

Režie: Baldvin Z
Scénář: Baldvin Z , Birgir Örn Steinarsson
Hrají: Björn Hlynur Haraldsson, Theódór Júlíusson, Elma Lísa Gunnarsdóttir, Lilja Guðrún Þorvaldsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Hera Hilmarsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Þorvaldur Davíð Kristjánsson
drama Island

Tři propletené příběhy se odehrávají v Reykjavíku v roce 2006. Móri je básník a opilec, který bojuje se svojí minulostí a hledá odpuštění za neodpustitelné. Eik, mladá matka a učitelka ve školce, si přivydělává prostitucí, aby zabezpečila sebe a svou dceru. Její dobře situovaná rodině s ní kompletně přerušila vztahy. Sölvi je bývalý slavný fotbalista, který šplhá vzhůru ve firemním žebříčku. Postupně se zaplétá do světa korupce a morální lhostejnosti a začne vést dvojí život.

Zdroj fotografií: Kisi

www.sfklub.cz

Severská filmová zima

svým programem významně podpoří kampaň #ReadNordic, zaměřenou na propagaci severské literatury, která vyvrcholí v květnu na Světu knihy 2016. Na festivalu uvedeme více než desítku snímků, na jejichž vzniku se podíleli oblíbení severští spisovatelé. Prvním z nich je Erlend Loe, který debutoval roku 1993 knihou Tatt av Kvinnen. Na motivy knihy vznikla komedie režiséra Pettera Næsse Uchvácen ženou, kterou bude letošní festival 15. února v pražském kině Lucerna zahájen za účasti Erlenda Loea. Ten je dále autorem scénářů k alkoholové komedii Na sever, dramatu Úplně obyčejný den v práci o porušování pravidel a dobrých mravů v bulvárním tisku a komediálnímu dramatu Detektor, o lidech se zvláštním koníčkem. Českým čtenářům dobře známý Jo Nesbø napsal ve spolupráci s režisérem Magnusem Martensem scénář ke krimi komedii Jackpot. Podle jeho další knihy Lovci hlav natočil Morten Tyldum úspěšný thriller, který byl distribuován do 50 zemí, což je pro norský film rekord. Knižní předloha Ingvara Ambjørnsena, známého českým čtenářům především díky trilogii o Ellingovi, inspirovala tvůrce ke vzniku komedie Poslední kšeft o drobných dealerech, zakládajících svobodnou komunitu podobnou dánské Christianii. Prázdninová letní komedie o konci světa Lidé na slunci byla natočena na motivy povídky Jonase Gardella. Bestseller Larse Saabye Christensena Beatles se v Norsku dočkal téměř kultovního statutu, v roce 2009 byl přeložen do češtiny a v roce 2014 ho na filmové plátno převedl dánský režisér Peter Flinth.

Mezi filmové novinky uvedené na festivalu patří jednoznačně finský počin Porodní bába, natočený na motivy románu Katjy Kettu. Hlavní role se výborně zhostila Krista Kosonen. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska. Za zmínku také stojí islandské snímky Harry a Heimir a vítězný film loňského Febiofestu Život v akvárku.

Na žádost diváků festival znovu přináší silné drama Nikdy neotírej slzy bez rukavic o gay komunitě ve Švédsku v 80. letech minulého století, v době, kdy se objevila tehdy ještě neznámá nemoc AIDS. Autorem knižní předlohy je již zmíněný spisovatel Jonas Gardell. Divácké vděčnosti se dlouhodobě těší švédské absurdní drama Povídky ze Stockholmu, nabízející specifický švédský smysl pro humor.

Tajným tipem organizátorů festivalu je drsný thriller Vymahač, ve kterém režisér Trygve Allister Diesen uvažuje o tom, kam je člověk schopen zajít pro ochranu svých nejbližších.

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace
o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné a přitom jsou nezbytné pro pochopení příběhu. Podle ohlasů barevné titulky vítají i slyšící diváci, kterým usnadňují orientaci ve složitějších dialozích. Organizátoři nezapomínají ani na cizince – při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

http://sfklub.cz