Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Policie na Islandu zastřelila člověka, poprvé v historii ostrova

Islandská policie v pondělí zabila muže, který v ranních hodinách střílel ve svém bytě na okraji Reykjavíku. Na Islandu je to vůbec poprvé, co byl někdo zabit při ozbrojené policejní akci. Kriminalita na ostrově je velice nízká a případy střelby jsou tam velmi nezvyklé.

Policisté nejprve do bytu napustili oknem slzný plyn, aby přiměli 59-letého muže žijícího na východě hlavního města, aby se vzdal. Když tento pokus selhal a muž začal pálit po policistech vstupujících do budovy, zastřelili ho, informuje server BBC. Zásahu se zúčastnilo 15 až 20 policistů.

Muž byl v bytě patrně sám a policie zatím nezjistila, proč začal střílet. "Policie tohoto incidentu lituje a ráda by vyjádřila upřímnou soustrast rodině zabitého," řekl novinářům šéf islandské policie.

Island má asi 322 000 obyvatel a jednu z nejnižších kriminalit na světě. Jen pro porovnání: podle studie z roku 2011 připadají na Islandu na sto tisíc obyvatel přibližně dvě vraždy. Ve Spojených státech to je třikrát více.

Sociální jednota a vysoká ozbrojenost

Podle reportéra BBC, který na Islandu pátral po důvodech nízké kriminality, je faktorů celá řada. Místní staví nejvýše harmonickou společnost a nerozdělují lidi na nižší, střední a vyšší společenskou třídu.

Neexistuje tak napětí mezi společenskými vrstvami, z čehož plyne i minimální kriminalita. Dokládá to i průzkum univerzity v Missouri, v rámci kterého jen 1,5 procent Islanďanů uvedlo, že se řadí do nižší třídy a 1,1 procenta pak do třídy vyšší.

Když už na trestné činy na Islandu dojde, jen výjimečně v nich hrají roli střelné zbraně. Zbraň přitom podle databáze GunPolicy.org vlastní bezmála třetina Islanďanů, kteří se v žebříčku nejozbrojenějších národů umístili na 15. místě. Získání střelné zbraně však na Islandu není vůbec jednoduché. Zájemce musí projít několika lékařskými testy a musí také projít sérií psaných zkoušek.

Paradoxní je, že strážníci na Islandu zbraň nenosí. Povolení k nošení zbraně mají jen členové speciální zásahové Vikingské jednotky. Ta však v terénu zasahuje jen výjimečně.

Zdroj: iDnes