Doporučujeme

Auður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 111 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Islandští koně v Pardubicích

8. 9. 2001 jsem navštívila výstavu Koně 2001 v Pardubicích. Jedním ze zlatých hřebů výstavy, a důvodem mé návštěvy byla vůbec první ukázka islandských koní u nás.

Tyto koně k nám přijela předvést Jezdecká škola islandských koní z německého Lipperthofu. Německo je totiž druhým největším chovatelem těchto koní hned po Islandu. Chovají asi třetinu celkové populace islandských koní.

islandští koněMalí ale houževnatí a silní islandští koně jsou považováni za nejčistokrevnější plemeno na světě, protože islandský parlament Althing zakázal dovoz dalších koní z pevniny již v roce 930, a tak se po celá staletí plemeno vyvíjelo jen z koní dovezených před tímto datem. Byli to především koně z Norska, Skotska, Irska a ostrova Man.

Islandští koně mají několik zvláštností. V první řadě je to schopnost pěti chodů. Kromě běžného kroku, klusu a cvalu ovládají i mimochody skeid a tölt. Tölt je považován za velmi pohodlný chod, a jak v Pardubicích předvedli jezdci z Lipperthofu, lze při něm rychle a bezpečně převážet plné půllitry piva, aniž by přišli o jedinou kapku. Tato dovednost by snad mohla podpořit dovoz a chov islandských koní u nás ;-)

Další zvláštností těchto koníků je potravní přizpůsobivost. V dobách, kdy v tuhých a dlouhých zimách na Islandu došlo seno, byli tito koníci schopni přežít díky ochotě živit se sledi.

Pokud vás koníci z Islandu zaujali, najdete podrobnější informace v zářijovém čísle časopisu Jezdectví, odkud jsem některé informace čerpala.