Ve stopách vikingů a Kde se zlobí sopky a telí ledovce

Kniha a DVD Jirky Máry

Jiří Mára s rodinou a přáteli se snaží naplnit cestovatelské zájmy svého syna Jirky a dokázat, že zdravotním hendikepem život nekončí a také motivovat ostatní vozíčkáře v boji za naplnění vlastních snů.

Knihy i DVD je možné zakoupit a vyzvednout v Praze - objednávky u Jany Jakšové,
nebo si je zájemci mohou objednat přímo u autora - více na http://www.jirkamara.cz
Cena 250 Kč

http://www.jirkamara.czV roce 2010 jsme se vydali za evropskou exotikou. Velice příjemně nás překvapilo Dánsko, plné rozmanitých druhů zábavy, krásné přírody i historických památek. Nečekali jsme, že uvidíme například největší evropskou sbírku krokodýlů, ztratíme se v bludišti a najdeme romantický vodní zámek postavený na dřevěných kůlech.

Následovaly Faerské ostrovy, které se nazývají ovčí nebo také ptačí, ale ještě více by jim slušelo označení deštivé. Drsné počasí má ale také své výhody - viděli jsme úžasně zelenou krajinu plnou mohutných vodopádů a krásných fjordů.

Největší pozornost jsme věnovali Islandu a projezdili ho křížem krážem. Sopkami proslavená země s nevyslovitelnými názvy měst i přírodních útvarů nám učarovala. Nemohli jsme se vynadívat na nekonečné souboje ledu a ohně, obdivovali jsme všudepřítomné sopečné projevy, nesčetné vodopády, ledovce, skalní útvary. Viděli jsme také překrásnou sbírku polodrahokamů a jedli shnilého žraloka.

A nakoukli jsme také do Grónska, země kterou sice skoro celou pokrývá led, ale žijí tady velice příjemní lidé a v létě objevíte kouzelně zabarvenou přírodu i kvetoucí louky. Bydleli jsme v místních rodinách a mnoho se dozvěděli i ochutnali zdejší speciality. Vydali jsme se také lodí k ledovcům. Vidět na vlastní oči jejich telení byl nezapomenutelný zážitek.


http://www.jirkamara.czJiž pátý film o cestování je dalším krokem v úsilí rodiny Márových procestovat se svým synem na invalidním vozíku všechny světadíly. Tentokrát zamířili za evropskou exotikou na deštěm i mořem omývané Faerské ostrovy a na drsný Island i do tajuplného Grónska, geograficky patřícího už k Severní Americe.

Cestou důkladně poznali Dánsko, které je příjemně překvapilo svou bohatou historií, smyslem pro chytrou zábavu, ale především barvitou přírodou. Navštívili jak romantické zámky a tajemné hrady, tak třeba botanické zahrady, tropické skleníky, podmořské akvárium nebo vápencové doly.

http://www.jirkamara.cz

Dne 2. prosince jsem v Lichtenštejnském paláci v Praze převzal z rukou předsedy vlády České republiky čestné uznání za publicistické dílo. Akce se konala při příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených. Ve velmi těžké a profesionální konkurenci si takového ocenění nesmírně vážím a je pro mě motivací pro další práci.