Doporučujeme

Přízrační příbuzní - Pozdní staroislandské ságyGyrðir Elíasson: Smuteční pochodHelena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Politici, kteří přivedli Island k bankrotu, by měli stanout před soudem

Politici, kteří v roce 2008 přivedli Island do finanční krize a na hranici bankrotu, by ze svého jednání měli zodpovídat před zvláštním tribunálem. V sobotu večer se na tom shodla většina členů islandské parlamentní komise. O obvinění musí rozhodnout parlament - pokud budou žaloby odsouhlaseny, zasedne tribunál určený k souzení vládních úředníků poprvé od svého založení před více než 100 lety.

neděle 12. září 2010, 16:51 - Reykjavík

Pět z devíti členů vyšetřovací komise chce před soud postavit bývalého premiéra Geira Haardeho, bývalou ministryni zahraničních věcí Ingibjörg Sólrún Gísladóttirovou, bývalé ministry financí a obchodu ministr obchodu Árniho Mathiesena a Björgvina Sigurdssona. Dva členové si nepřejí, aby byl obviněn i Sigurdsson a dva se nevyjádřili pro žádná obvinění.

O tom, zda budou bývalí vládní činitelé postaveni před zvláštní soud, rozhodne islandský parlament. Pokud budou obviněni, zasedne zvláštní soud, vytvořený v roce 1905 k projednávání případů vládních úředníků, vůbec poprvé. Pokud se vina bývalých úředníků prokáže, hrozí jim finanční pokuty a až dva roky vězení.

Islandská finanční krize propukla na podzim 2008, kdy v zemi zkrachovaly všechny přední banky a zhroutila se islandská koruna. Málo osídlená ostrovní republika stála na pokraji finančního bankrotu, který se podařilo odvrátit výraznými škrty ve státním rozpočtu a půjčkou od Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Letos v dubnu obvinila komise, která má na starosti vyšetřování příčin krize, Haardeho, šéfa islandské centrální banky Davída Oddssona a několik dalších politických a ekonomických představitelů z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů se hlavní tři islandské banky v poměrně malé státní ekonomice příliš rozrostly, čemuž prý měla vláda včas zabránit. Haardeho kabinet ale pode vyšetřovatelů neměl "odvahu ani moc rozumně omezit finanční systém".

Podle www.novinky.cz