Reykjavík trochu jinak

Chystáte se do Reykjavíku? Chcete poznat víc, než se dočtete v průvodcích? Nebo jste už v „Kouřící zátoce“ byli a chcete něco víc, než jen posedávání po kavárnách? Pak vám možná pomohou následující rady a postřehy.

Ještě než odletíte, rozhodně si zavčasu sjednejte cestovní úrazové a zdravotní pojištění. Těch pár korun vás zcela určitě nezabije, pohled na účet od lékaře v reykjavícké nemocnici by vám však infarkt přivodit mohl. Pojišťoven poskytujících tento produkt je mnoho, takže si vyberte dle vlastního uvážení. Pořádně si ale přečtěte smlouvu a pojišťovací podmínky. Trvejte bezvýhradně na pojištění v případě úrazu, náhlé nemoci, zhoršení nemoci chronické a na pojištění dopravy ostatků v případě smrti. To není morbidní humor, to je ekonomická realita. Tato přeprava je tak finančně náročná, že by vám pozůstalí ze vzteku nepřišli ani na pohřeb. Zhoršení stavu při chronické nemoci je také důležitou položkou. U astmatu, cukrovky či při prosté náchylnosti k chřipce nebo nemocím dýchacích cest se vám to určitě vyplatí. V případě, že budete lékařskou pomoc potřebovat, informujte se okamžitě v nemocnici, zda akceptuje mezinárodní pojištění. Může se vám, stejně jako mně, stát, že řeknou NE. V tom případě je třeba zavolat na pojišťovnu, vysvětlit situaci a domluvit se na okamžité úhradě bankovním převodem na účet nemocnice. V tomto mi velmi pomohla jistá nejmenovaná největší pojišťovna. Rada - pokud se vás při první prohlídce personál zeptá na zdánlivě nesmyslnou otázku, zda se na vás má přijít podívat lékař, dobře si rozmyslete, co odpovíte. Pokud totiž půjde třeba o banální vymknutý kotník nebo lehčí zlomeninu, stačí kontrolní rentgen a sádra či jiný zákrok. Rentgen a sádra, případně srovnání vymknutého kloubu + anestetikum je v podstatě „za pusu“. Přijde-li se na vás podívat lékař-specialista, opravdu se většinou jen podívá, mnohdy neřekne ani slovo a odejde. Za toto nakouknutí zaplatíte bratru kolem 30 tisíc islandských korun navíc. V případě vaší imobility nebo vážného stavu volejte, jako ostatně všude v Evropě, číslo 112, pokud trváte na tom, aby vás přijel pohotovostní lékař navštívit do hotelu, volejte 1770.

Další věcí, kterou byste neměli opomenout, je zajistit si kontakt v České republice, který bude „na drátě“ a v případě jakýchkoliv problémů zařídí to, co vy z Islandu nezvládnete. Například ztratíte kreditní kartu a nemáte hotovost. Pak se velmi hodí, pošle-li vám váš kontakt nějakou částku přes Western Union. Rovněž doporučuji mít s sebou hotovost dle uvážení v islandských korunách. Může se hodit, nespoléhejte jen na kreditky.

Nezbytnou informací je kontakt na honorární konzulát v Reykjavíku. Úřední hodiny jsou od pondělí do pátku 09:00 až 17:00. Sídlo je na adrese Raudagerdi 49, IS-108 Reykjavík, tel: +354 587 3000, fax +354 568 0645. Po telefonu se česky nedomluvíte, oprašte svou angličtinu. Zejména ve stresových situacích, kdy se občan ČR obrací na konzulát, je potřeba se dost přesně vyjadřovat. Nebude-li honorární konzulát s to vám okamžitě pomoci nebo poradit, vezmou si na vás kontakt a ozve se vám někdo ze zastupitelského úřadu v Oslo, tentokrát již česky. Nečekejte však zázraky.

Autor u Atlantiku na severu Reykjavíku, na pozadí v mlze masiv Esja. Nezbytná cigareta v ústech je na Islandu drahá záležitost :-)

Pokud se vám ztratí doklady nebo cokoliv jiného, nezoufejte, pravděpodobnost, že jste byli okradeni se limitně blíží nule. Pokud jste doklady nebo peněženku „vytrousili“ někde v kavárně nebo hospůdce, nechají si tam nález, a pokud se neobjevíte, zašlou jej na policii. Policie v Reykjavíku víceméně funguje jako „ztráty a nálezy“, kriminalita je téměř nulová, zvyšují ji snad jen zahraniční turisté v sezóně.

Rozhodně není na škodu si pořídit mobilní GSM SIM kartu jednoho ze dvou operátorů. Není to záležitost nijak luxusní a vzhledem k cenám roamingu českých operátorů v konečném důsledku hodně ušetříte. Pokud se nechystáte na dlouhou dobu do vnitrozemí, není třeba mít s sebou NMT telefon, GSM pokrytí Reykjavíku v obou pásmech je výborné. Dobíjecí kupóny koupíte na každé benzínce i na mnoha dalších místech. Prvním z operátorů je Og Vodafone, bývalý TAL. Neměl jsem možnost ověřit si změny po reorganizaci TALu, avšak do 16.4.2003 bylo nemožné odeslat SMS na síť Oskar. Druhým operátorem je Landssími Íslands, zkráceně Síminn. S tímto operátorem však nemám zkušenosti. Předplacené karty byly u obou operátorů označeny jako Frelsi. Pokud se vám nepodaří koupit SIM kartu už na letišti v Keflavíku, nezoufejte, SIM Og Vodafone koupíte například v obchodě s hudbou a elektronikou Skífan na Laugavegur 26, SIM Síminn koupíte nedaleko, na pravé straně Laugavegur směrem downtown, naproti lékárny. Adresu si bohužel nepamatuji, ale informace vám poskytne pobočka Síminn na Thorvaldsensstræti 4.

Dobré je občas navštívit turistické informace, kde mají přehled o mnoha věcech, které se v Reykjavíku dějí. Zároveň si tam můžete zakoupit Reykjavík Tourist Card, která vás opravňuje k návštěvě mnoha atrakcí a muzeí zdarma, rovněž s touto kartou neplatíte v autobuse jízdenku. Aktuální cenu a výhody vám na informacích sdělí. Turistické informace sídlí od začátku dubna na nové adrese: Aðalstræti 2, na náměstí Ingólfstorg. Otevřeno by nyní mělo být každý den od 8:30 do 18:00. Na stejné adrese najdete pobočku Western union.
V Reykjavíku se sice všude domluvíte anglicky, ale zkuste se naučit pár základních frází v islandštině. Islanďané jsou velmi hrdý národ, jsou pyšní na svoji kulturu i jazyk. Velmi je potěší, když od vás zaslechnou byť jen neumělý pokus o islandštinu. Také mám radost z toho, když mi cizinec odpoví "Tékuji fám".

Dorazili jste do Reykjavíku. Co teď? Samozřejmě se musíte ubytovat. Nevezmete přeci ztečí vše, co vám nejsevernější hlavní město světa nabízí, s batohem na zádech. Předpoklám, že nejste snobové, kteří za ubytování hodlají rozházet roční plat. A protože nejvíc toho nabízí „centrum“ Reykjavíku, které je paradoxně zcela mimo centrum, zaměřím se na tuto oblast. Říkejte jí třeba downtown nebo prostě jen 101, což je její poštovní kód. Tak jako tak vám bude každý rozumět. Ubytování není až tak velký problém, pokud víte, kolik si můžete dovolit utratit, a jaký očekáváte komfort. Dovolím si vám nabídnout pár ověřených místeček. Mějte prosím na paměti, že je nutné se předem rezervovat, po příletu už je pozdě, zejména v turistické sezóně. Navíc se blíží státní svátek (17.6.) a v Reykjavíku bude velmi rušno. Tak do toho. Jako první musím jmenovat penzionek Baldursbrá. Leží nedaleko všeho a jeho majitel, pan Fischer a jeho rodina, vám udělají, co vám na očích uvidí. Seženou vám jakékoliv informace, pomůžou s čímkoliv. FlyBus z letiště v Keflavíku vás zaveze až k penzionu, před odletem vás osobně vyzvedne. Zdarma. Kontakt: Baldursbrá Guesthouse, Laufásvegur 42, 101 Reykjavík, tel: +354 552 6646. Při platbě za ubytování v hotovosti dostanete 10% slevu.

Pomník Leifa Erikssona, prvního evropského objevitele Ameriky (1000 n.l.)

Jiným hnízdečkem je penzion Jörð na Skólavörðustígur 13a, který nabízí slevy při ubytování nad 4 dny. Malinký penzionek, prudké schody, ale velmi příjemné ubytování v centru. Vykouknete-li z okna směrem na horní konec ulice, uvidíte nádherný chrám Hallgrímskirkja. Telefon je +354 562 1739.

Vyšší třídu ubytování za stále ještě rozumný peníz nabízí 101 Guesthouse, kde budete zaručeně uprostřed všeho, přímo na hlavní třídě. Kontakt: Laugavegur 101, tel: +354 562 6101.

Je-li všude plno, je přesto velká šance ubytovat se u Armády Spásy. Nikoliv jako bezdomovci, ale v Salvation Army Guesthouse, od kteréhožto místečka nečekejte komfort á la Hotel Hilton, nicméně budete určitě spokojeni. Toto ubytování je vyhledáváno zejména studenty a mladými lidmi, zejména kvůli velké ubytovací kapacitě a příznivým cenám. Kontakt: Kirkjustræti 2, tel : +354 561 3203.

Poslední zmínka bude patřit maximálně low-cenovému ubytování, které je sice mimo downtown, ale patří mezi velmi vyhledávané. Můžete se „ubytovat“ třeba i ve spacáku za neuvěřitelně nízké ceny. Spacák ovšem není nutnost, bydlet můžete v běžných „apartmánech“. Nevýhodou je poloha mimo centrum. Kontakt: Central Guesthouse, Bólstaðahlíð 8, IS-105 Reykjavík, tel: +354 552 2822.
Tak. Co s volným časem? Dovolím si vám navrhnout několik zajímavých míst.
Začnu kavárnami, hospůdkami a restauracemi, které mají něco „do sebe“. Určitě byste neměli vynechat hospůdku Kaffi 22 na Laugavegur 22, přezdívanou „U vikinga“. Výborná kuchyně, přijatelné ceny, rozdělení na část pro kuřáky a nekuřáky. V neposlední řadě výborná obsluha nádhernou servírkou či barmankou. Doporučuji dát si na oběd „rybu dne“. Pokaždé jiná a absolutně čerstvá. Platit můžete, jako ostatně téměř všude, kreditní kartou. Pokud budete platit v hotovosti, buďte na servírky milí, a připravte se na to, že se s vámi budou do krve hádat, že žádné spropitné nechtějí. Za návštěvu stojí i Café Paris na Austurstræti 14. Opět děleno na kuřáckou a nekuřáckou část. Z kuřácké části je vidět na nesmírně živou ulici, z nekuřácké můžete obdivovat nynější sídlo nejstaršího parlamentu světa - Alþingi. Tato kavárna je oblíbená zejména studenty reykjavícké univerzity. V létě bývá před kavárnou zahrádka k posezení.

Šanci seznámit se se studenty z celého světa vám dá návštěva téměř výhradně studentské kavárny, situované v Kulturním domě Norræna Húsið na Sæmundargata.

Pokud dostanete hlad, třeba i pozdě večer a nechcete moc utratit, zastavte se v bistru Kebab Húsið na Lækjargata 2 (rohový dům mezi Lækjargata a Austurstræti), kde si můžete dát celkem lacino výborné menu, nebo si jen dát gyros, což vzhledem k tomu, že gyros si mohu dát i doma, považuji za barbarství. Touhu poznat pestrou islandskou kuchyni vám určitě nad očekávání splní restaurace Lækjarbrekka na Bankastræti 2. Cenově se řadí mezi střední třídu.

Nezapomenutelný kulinářský zážitek vám připraví návštěva restaurace Þrír Frakkar hjá Úlfari na Baldursgata 14, která se specializuje téměř výhradně na plody moře, často velmi exoticky připravené. Proslavená je na celém Islandu, protože pravidelně nabízí i pokrmy z velrybího masa. Cenově se řadí mezi vyšší střední třídu.

Chuťové buňky a žaludek však nejsou vším. Což takhle kluby a muzea? Máte chuť si večer vyhodit z kopýtka? Chcete si zatancovat ? Nebo hledáte jen příjemný večer doprovázený vám příjemnou hudbou?

Klub NASA na Austurvöllur není z nejznámějších, ale rozhodně z nejlepších. Můžete sedět a pozorovat mladé Islanďany na parketu nebo si můžete zatancovat. Hraje se styl od diska po techno a trance. Není-li elektronická hudba vaší krevní skupinou, pak se vám snad zalíbí v klubu Grand Rock na Smiðjustígur 6. Již jméno prozrazuje, jaké je hudební zaměření návštěvníků.

Návštěva jedné z dominant Reykjavíku, podivuhodné stavby Perlan, připomínající obří observatoř a v noci maják, se vám bezpochyby vryje nesmazatelně do paměti. V přízemí je Saga Museum, v dalších patrech pak restaurace a bistra. Z restaurace v nejvyšším patře máte jedinečnou možnost pozorovat Reykjavík. Vrch kopule se totiž otáčí, za hodinu tak můžete shlédnout celý Reykjavík, aniž byste se museli pohnout. Tato restaurace je však poněkud nákladná. Největším lákadlem je však umělý gejzír, který v malých intervalech tryská až do horních pater. Na kopeček Öskjuhlíð se dostanete autobusem číslo 7 a kousek půjdete pěšky. Zábavu nejen gayům a lesbičkám nabídne gay club na Hafnarstræti 17. Nikdo vás nebude obtěžovat. Tančit a dovádět můžete o sto šest a klub je otevřen všem, tedy i lidem s většinovou sexuální orientací. Rozhodně je to zajímavé zpestření.

Pány snad zaujme nabídka občerstvení, hudby a mnoha dalších služeb v erotickém klubu Óðal na Austurstræti 12a. Zda se tam bude líbit i dámám, bohužel nevím. Bez vší pochybnosti ale zjistíte, že Islanďanky jsou neuvěřitelně krásná stvoření.

Pokud vás lákají muzea, pak zmíním alespoň Islandský institut přírodní historie na Hlemmur 5. Velmi zajímavá prohlídka vám uteče jako voda.

Poněkud kuriózním zážitkem může být návštěva Hið Íslenska Reðasafn - muzea falů. Shromážděno je zde velké množství zvířecích falů, největší chloubou muzea je penis velryby. Nedávno se ozval anonymní dárce, který hodlá po své smrti věnovat svůj penis muzeu. Muzeum najdete na Laugavegur 24, najdete tu však jen vývěsní štít, do muzea se dostanete průchodem do dvora. Otevřeno bývá od úterý do soboty v odpoledních hodinách. Velmi emotivní zážitek vám nabídne Volcano Show na Hellusund 6a, kde můžete shlédnout v panoramatickém kině erupce sopek, zejména Hekly. Úchvatná podívaná spolu s efekty a ozvučením vás vtáhne do děje tak, že si budete připadat, jako byste stáli na soptícím vulkánu. Za přibližně 5000 islandských korun je možno po domluvě natočit s profesionály, počítači a rozsáhlou trikovou technikou, dokument, který vás zachytí jako turistu, utíkajícího z dosahu rozzuřené sopky, nebo třeba záchranáře, který uprostřed sopečného pekla dělá, co se dá, aby zachránil turisty. Výsledek je na VHS a je tak realistický, že nikoho nenapadne, že byste snad na Hekle nebyli. Telefon do studia je +354 552 2539. Pokud dojde ke změně, vždy o ní vědí na turistických informacích.

Krásný snímek letního středu Reykjavíku, dominuje chrám Hallgrímskirkja, v dáli masiv Esja (© Rafn Hafnfjörð, NO. 4034)

Jako poslední atrakci vám nabídnu návštěvu překrásného chrámu Hallgrímskirkja, který je zároveň nejvyšší stavbou na Islandu. Stojí na náměstí na konci Skólavörðustígur. Nemůžete ho přehlédnout, je vidět odevšud. Za drobný poplatek se můžete svézt výtahem až do věže pod zvony, a tam pozorovat z ptačí perspektivy Reykjavík, zátoku a masiv Esja. Opravdu nádherný zážitek. V sezóně je otevřeno od 09:00 do 18:00.

Potřebujete-li přístup k internetu, doporučuji navštívit velmi dobře vybavenou internetovou kavárnu Ground Zero na Vallastræti 4.

Další možností přístupu k internetu jsou turistické informace na Lækjargata vedle klubu a restaurace Opera. Otevřeno je však jen do odpoledních hodin, vybavení není z nejlepších, vhodné snad pro případ nouze.

Takže nezbývá, než se připravit a vybaveni informacemi si zaletět užívat krásného Reykjavíku. Hodně štěstí a šťastnou cestu.