Nejbližší události [+]

žádné události

>> ukaž všechny

Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Ocenění pro Gyrðiho Elíassona

Potěšující zprávy přišly v minulých dnech z islandských zdrojů: islandský spisovatel a básník Gyrðir Elíasson, který na začátku června zavítá do České republiky, obdržel dvě významné ceny za svoji básnickou tvorbu.

GyrðirCena Maístjarnan za nejlepší knihu poezie roku 2023 mu byla předána na domácí půdě 15. května za sbírku Dulstirni & Meðan glerið sefur. Ocenění uděluje Svaz spisovatelů Islandu společně s Islandskou národní knihovnou. Je to jediná cena, která se na Islandu uděluje za poezii.

Porota své rozhodnutí komentovala slovy: Gyrðiho básně jsou tiché, působivé a zdrženlivé jako básník, který je napsal. Náměty pocházejí z mnoha míst: sny a realita se prolínají stejně jednoduše jako příroda a to, co vytvořil člověk, radost a smutek, humor a melancholie, venkov a město, nebe a země. Obrazy jsou jasné, průzračné a okouzlující jako jezero za letního dne a v této čirosti se skrývá mnoho pravdivého, krásného a podstatného. Autor využívá básnického umění, aby upřímným a skromným, ale zároveň komplexním způsobem odkrýval čtenáři záhady každodenního života, z něhož čerpá inspiraci. Témata hledání smyslu života jsou pro autora stále důležitá. Sbírka básní Dulstirni a Medan glerið sefur je cennou připomínkou toho, že krása se skrývá v jednoduchosti a k ní není nikdy daleko.“

Zdroj a foto: https://www.feykir.is


GyrðirDruhá cena mu bude předána 12.10.2024 ve švédském Västerås. Prestižní ocenění se uděluje každé dva roky správou města od roku 1997 na počest básníka a laureáta Nobelovy ceny Tomase Tranströmera, který zde žil v letech 1965 až 2000. Cílem je ocenit vynikající poezii, která souzní s duchem básní Tranströmera. Kandidáti musí pocházet ze severských zemí nebo zemí sousedících s Baltským mořem.

Zdroj a foto: https://www.mbl.is / Einar Falur

Zajímavost: Tomas Tranströmer (1931 – 2015) navštívil v říjnu 1969 Prahu. O svém pobytu napsal svému příteli, americkému básníkovi Robertu Blyovi, mj. toto: „…Celková atmosféra se zhoršila těsně před mým příjezdem, Husák dal zavřít hranice. Lidi se zoufale snažili udržet si aspoň nějaké kontakty se zbytkem Evropy…" V roce 1976 překládal společně s J. Čechem libreto Janáčkovy opery Káťa Kabanová. Měla premiéru v Královské opeře ve Stockholmu téhož roku.

Se spisovatelem Gyrðim Elíassonem se můžete setkat 4.6. v Berouně a 6.6. v Praze. Více v kalendáři.