Nejbližší události [+]
Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Siglufjörður - slavnosti „Trilludagar“

malá fotoreportáž Jana Suchardy

Trilludagar je slavnost, která se koná každý rok v "Sigló" na konci července, letos to bylo 29.7.2023 a podtitul zněl: rybaření, plachtění, skvělé jídlo, hudební vystoupení, tanec, prostě zábava pro každého

Památník dívkám, které zpracovávaly sledě v Siglufjörðu, byl slavnostně otevřen na konci července na každoroční slavnosti „Trilla“. Anita Elefsen, ředitelka Islandského muzea sleďů, řekla, že sleďové dívky vydláždily cestu ženám v obchodním světě.

Slavnostní odhalení pomníku proběhlo na molu před Muzeem sleďů a sochu odhalila premiérka Islandu Katrín Jakobsdóttir.

Dopoledne se konalo sympozium o roli sleďových dívek v historii Islandu, které se odehrálo v budově Bátahús Sílðarminjasafn. Po inauguraci následovalo solení sleďů na přístavišti v Róaldsbrakka, kterého se zúčastnily i některé ženy, které sledě kdysi zpracovávaly, nebo stále v tomto oboru pracují. Na otázku položenou před slavností, zda si práci vyzkouší i premiérka, se Anita smála a dodala, že to přece nemůže prozradit.

Letos je tomu 120 let, co Norové začali lovit sledě v Siglufjörðu, ale lov sleďů na Islandu začal před více než 150 lety. Anita vysvětlila, že proto považovali v muzeu za ideální uspořádat po inauguraci sympozium v loděnici, aby uctili nelehkou práci všech žen a připomněli historii lovu sleďů.

SiglóV minulosti byly v zemi tisíce zájemkyň, které se rozhodly ucházet se o tuto práci, stalo se to jejich životní náplní, ale samozřejmě se jednalo jen o brigádu během sleďové sezóny. Dívky si brzy uvědomily svůj význam v tomto odvětví, založily mimo jiné odbory pro dívky a ženy. Nebály se ozvat a požadovat lepší podmínky. Například stávkovaly v roce 1925, tedy téměř před 100 lety.

Anita řekla, že pracovníci muzea Sílðarsafn si myslí, že je důležité připomenout příběh žen, protože podle jejího názoru ukázaly cestu k emancipaci všem ženám na Islandu. "Ukázaly, že ženy mohou být také aktivními účastníky ve světě podnikání."

Práce žen byla nesmírně obtížná, vzpomíná mnoho bývalých sleďových žen, které muzeum vyzpovídalo, mluví o tom, že stály na molu a solily sledě déle než 24 hodin v kuse, když bylo třeba. Prostě musely být připraveny a k dispozici, když lodě připluly do přístavu. Uříznout hlavu, vykuchat, uložit do sudů a nasolit. Venku, na molu, za jakýchkoli podmínek. Dívky byly placeny za barel, ne za hodinu, takže bylo důležité být rychlá.


Pomník sleďových dívek je dílem umělce Arthura Ragnarssona ve spolupráci se SR Vélaverkstæði v Siglufjörðu. Arthur žije mnoho let ve Švédsku, ale spolupracuje na projektech v Siglufjörðu.

Anita dodala, že projekt začal jako soukromá iniciativa jednotlivců, kteří chtěli uctít sleďové dívky v hlavním městě sleďů. Později vláda projekt štědře financovala 15 miliony. Dílo zobrazuje tři sleďové dívky a sudy sleďů, osvětlení je zabudováno do dna sudů, když se setmí, zlatý odlesk se jiskří v moři.

Sigló Foto: Jan Sucharda a RUV.is (historická a poslední fotografie)
Zdroj textu: RUV.is