Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Tma je jen další druh světla

Nová kniha z vydavatelstvá Galen přináší mozaiku příběhů, dohromady vytvářejících plastický obraz Islandu, jenž je v posledních letech oblíbenou turistickou destinací.

Tma je jen další druh světla

Autorka tam už několik let žije v rybářské vesnici, pracuje, píše a je v úzkém, každodenním kontaktu s místními obyvateli. Není turistka, ale není ani jedna z nich. Její pohled se dokáže dostat pod povrch a vedle osobních prožitků ze života na islandském venkově odhaluje čtenářům také mentalitu běžných Islanďanů a popisuje nespočetné přírodní úkazy a scenerie tohoto tajuplného ostrova. Nabízí jedinečnou možnost zjistit, jaký je život v zemi na samé hranici polárního kruhu, kde část roku slunce vůbec nezapadne, část roku ani nevyjde a jindy zase nepronikne skrze sněhovou bouři.

Lucie Fedurcová se narodila roku 1988 v Plzni. Vystudovala češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity. Po studiích žila osm let v Kanadě, na Novém Zélandu a na Islandu. Právě na Islandu vznikla během polární noci roku 2020 většina textů tvořících základ knihy Tma je jen další druh světla, která je autorčiným debutem.

Obsah:
My way * Snorri * Led a oheň * Ingjaldshólskirkja * Gellur * Děti * Polární noc * Pohřeb * Smiðjan * Polární záře * Chorvati * þetta reddast * Tancovačka * Janek * Cyklus ženy * Alkohol * Světla přidušená sněhem * Velryby * Reykjavík * Víkingur Ólafsvík * Maďaři * Rybáci mi to pověděli… * Axlar Björn na zdi * Rúnta * Polární den * Bárður * Mindo * Fotografie * Snæfellsjökull * Průvodci * Opuštěné * Stůl číslo sedmnáct * Všechny věci * Pád Hraunu

Praha: Galén 2023, 194 s. – První vydání, 130x190 mm, brožované, černobíle, 300 Kč, ISBN 978-80-7492-648-8

Kontakt: Galén, spol. s r.o., Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 602 139 914, e-mail: objednavky@galen.cz, www.galen.cz


Knihu je možné koupit přímo u nakladatele ( http://www.galen.cz/idistrik/vydav/… ) nebo taky v knihkupectví Kosmas, Luxor, Knihy Dobrovský, Booktook, Dobré knihy nebo třeba Knižní klub. Knížku si je možné nechat poslat i na Slovensko!

https://www.kosmas.cz/…/tma-je-jen-dalsi-druh-svetla/
https://www.luxor.cz/v/1945610/tma-je-jen-dalsi-druh-svetla
https://www.dobre-knihy.cz/…/lucie-fedurcova-3826351.htm
https://www.knihydobrovsky.cz/…/tma-je-jen-dalsi-druh…
https://www.booktook.cz/…/tma-je-jen-dalsi-druh-svetla
https://www.knizniklub.cz/…/653275-tma-je-jen-dalsi…


Předmluva

Většina knih ze současnosti, jejichž děj se odehrává v cizí zemi, bývá označována za cestopisy.
Jednou jsme si o tom vyprávěli s Josefem Hiršalem. Ten pak vzal moji knihu Chilský deník, odnesl ji do redakce Literárek, kde pak mohla vyjít recenze s titulkem „Tohle není cestopis!“
Kniha, kterou právě držíte v ruce, vážení, také není „cestopis“.
Je to literární dílo o zvláštní, tajemné a hlavně zajímavé zemi, která je v poslední době „v módě“ a kdo tam nebyl, není „člověk mezi lidmi“, jak říkají Islanďané.
Autorka se pohybuje v hlubinách, kam turisté či stážisté jen tak nezabloudí. A my se spolu s ní ocitáme v království, které patří spisovatelům, či básníkům a vládne v něm, ve vší parádě a při bohatství jazyka a imaginace, královna Literatura.
Lucie mě oslovila ve své Lávě (tak se v překladu jmenuje olafsvícká restaurace Hraun), kam jsem víceméně náhodně vstoupil jako průvodce s turisty. Seděli jsme u stolů a chovali se tak obyčejně česky, že se neudržela a řekla: „Devadesátky“. Bavila se tím, jak její krajané působí na sklonku desátých let nového století jako zjevení ze starých časů. Přiznám se, že jsem ji tehdy vyprovokoval ke psaní, ačkoli jsem pochopitelně neočekával, že tato nevinná provokace bude mít časem následky v podobě knihy. Požádal jsem ji, aby mi napsala, co těmi „devadesátkami“ myslí a Lucie svůj pohled na retrográdní tendence krajanů popsala tak vtipně a zajímavě, že jsem ji provokoval dál. Nechala se… a já musím prohlásit, že mě žádná knížka o životě na tomto ostrově neoslovila tak silně, jako ta její. Nenajdete v ní mrtvoly jako v severských detektivkách, pokud nezapočítáme velryby či mláďata rybáků. Není v ní napínavý děj, pokud nepřijmete skutečnost, že si s vámi příroda může dělat, co chce a občas se to děje. Ve Tmě, která je jen dalším druhem světla, najdete poezii, humor, okouzlení, a to nejen přírodou, ale i lidmi kolem, se všemi jejich směšnými i úchvatnými vlastnostmi. Islanďané i lidé odjinud jsou v knize takoví, jací opravdu jsou. A je v ní vepsána i Lucie sama, její pohled na svět, její snaha pochopit, porozumět, ale i posloužit a spřátelit se…
Lucie Fedurcová má nejen výrazný literární talent a skvělý smysl pro práci s detailem. Má také moc dobře srovnané hodnoty a píše s láskou. A toho je mi, jako čtenáři, velmi zapotřebí.
Kniha, kterou jste právě otevřeli, opravdu není cestopis. Pokud ovšem nevnímáte život jako cestu…

Jan Burian