Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
6. ročník Severského filmového festivalu

Severní vítr opět vtrhne do českých kin a přinese s sebou již šestý ročník Severského filmového podzimu, festivalu plného bláznivých seversky absurdních komedií i drsných dramat bez záruky happy endu. Filmová přehlídka pořádaná Severským filmovým klubem tentokrát zavítá do 13 českých a moravských měst a divákům nabídne celkem 26 filmů z 5 severských zemí – 12 švédských, 2 finské, 6 norských, 5 dánských a 1 islandský. Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby a na přání diváků i některé úspěšné tituly z minulých ročníků.

SFKlub

Mezi filmové novinky uvedené na festivalu patří islandští Berani. Snímek, který získal cenu Un Certain Regard Award v Cannes, měli čeští diváci možnost shlédnout zatím pouze na festivalu v Karlových Varech. Dále nový film oblíbené režisérky dánsko-gambijského původu Helly Joof All inclusive s Bodil Jørgensen v hlavní roli. A milovníky sci-fi žánru jistě potěší bláznivá finská komedie Lovemilla, kterou bude 26. října festival v Praze zahájen. Sci-fi zažívá ve Finsku boom a Lovemilla způsobila doslova davové šílenství mezi finskou mládeží. Hostem festivalu bude jeden z herců Teemu Nieminen.

Letošní festival podpoří nedávno spuštěnou literární kampaň severských ambasád #ReadNordic - a to hned třemi snímky natočenými podle knižní předlohy. Prvním z nich je finsko-švédský počin Uprchlík na malinové loďce. Komický příběh o muži, který je od dětství přesvědčen, že jeho švédská duše byla nespravedlivě uvězněna ve finském těle, získal ocenění za nejlepší film na norském Mezinárodním festivalu v Haugesundu. Hlavní role se bravurně zhostil Jonas Karlsson. Autorem knižní předlohy je Miika Nousiainen.

Druhou zfilmovanou knihou je také komedie, Poslední kšeft (Den siste revejakta), od norského spisovatele Ingvara Ambjørnsena. Příběh o dvou drobných dealearech (Kristoffer Joner a Nicolai Cleve Broch), kteří se na konci 70. let rozhodnou na venkově založit svobodnou komunitu podobnou dánské Christianii. Peníze na její vybudování chtějí získat svým posledním, ale zároveň největším pašeráckým kouskem. Ingvar Ambjørnsen je u čtenářů známý především díky své tetralogii o Ellingovi. Filmová adaptace Ellinga byla nominována na Oscara za nejlepší cizojazyčný film v roce 2001.

Velmi silné téma nabízí tříhodinové drama Nikdy neotírej slzy bez rukavic, které pojednává o gay komunitě ve Švédsku v 80. letech minulého století, v době, kdy se objevila tehdy ještě neznámá nemoc AIDS. Autorem knižní trilogie je Jonas Gardell.

Další filmové adaptace severských autorů nabídne Severský filmový klub na své zimní filmové přehlídce - Severská filmová zima proběhne v březnu 2016. Kampaň #ReadNordic vyvrcholí v květnu na Světu knihy 2016.

Ze starších snímků nelze nezmínit švédské drama Nová země z roku 2000, které vypráví překvapivě aktuální příběh o dvou nelegálních přistěhovalcích - patnáctiletém somálském chlapci Alim a čtyřicetiletém Íránci Massoudovi, kteří jsou na útěku z uprchlického tábora a putují zdánlivě bezstarostným letním Švédskem.

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné a přitom jsou nezbytné pro pochopení příběhu. Podle ohlasů barevné titulky vítají i slyšící diváci, kterým usnadňují orientaci ve složitějších dialozích. Organizátoři nezapomínají ani na cizince – při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.


Festival pořádá občanské sdružení Severský filmový klub za podpory Severského kulturního fondu, Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury a ambasád severských států

PRAHA, KINO LUCERNA, 26. 10. – 1. 11. 2015
BRNO, KINO ART, 22. – 27. 10. 2015
HOSTIVICE, SOKOLOVNA, 23. – 24. 10. 2015
HRANICE, DIVADLO STARÁ STŘELNICE, 22. 10. 2015
JABLONEC N. N., KINO JUNIOR, 29. 10. – 26. 11. 2015
JESENÍK, ENNEA CAFFÉ a KINO POHODA, 27. 10. – 26. 11. 2015
JIČÍN, BIOGRAF ČESKÝ RÁJ, 3. 11. – 1. 12. 2015
LITOMĚŘICE, KINO MÁJ, 2. – 30. 11. 2015
OSTRAVA, MINIKINO, 2. – 6. 11. 2015
ÚSTÍ NAD LABEM, KINO HRANIČÁŘ a FOKUS KAFE, 2. – 26. 11. 2015
TEPLICE, DŮM KULTURY TEPLICE a FOKUS KAFE, 19. – 26. 11. 2015
ZÁBŘEH, KINO RETRO, 28. 10. – 11. 11. 2015
ZLÍN, GOLDEN APPLE CINEMA, 22. – 25. 10. 2015

Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu: http://www.sfklub.cz