Doporučujeme

Auður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 111 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Puklinové sopečné erupce jsou nádhernou podívanou

většinou bezpečnou

Přírodní události jsou přirozenou součástí v životě Islanďanů, kteří pojímají s humorem, jak zahraniční média zveličují jakoukoli zmínku o erupci na ostrově. Island si můžeme představit jako jednu velkou sopku. Nebýt vulkanické činnosti, ostrov by se ani nevynořil z oceánského dna, takže by neexistoval.

V pondělí 5. 9. 2014 jsem spolu s ostatními vědci měla příležitost letět nad současnou puklinovou erupcí v oblasti Holuhraun. Stejně tak v roce 2010, 27. března, jsem vyšla k jiné puklinové erupci na vrcholu Eyjafjallajökullu. Pohled a přístup k přírodním událostem se za tyto poslední roky změnil. Na Islandu dochází průměrně k jedné erupci každý 3.-4. rok. Ne všechny erupce jsou ovšem explosivní (tj. doprovázené výbuchem a velkým množstvím sopečného materiálu). Nádhernou podívanou jsou právě erupce efuzivní, při kterých dochází pouze k výlevu bazické lávy v podobě fontán a lávových řek. Tyto erupce jsou známé například z Havajských ostrovů, ale i na Islandu jsou velmi časté. Nedochází při nich k výbuchům, ani spádu sopečného materiálu. Koncentrace jedovatých plynů se ovšem nesmí podceňovat.V roce 2010 se na Eyjafjallajökullu otevřely dvě pukliny, ze kterých poklidně vytékala láva. Pro Islanďany se naskytla skvělá příležitost si tento úkaz prohlédnout doslova na dotek. Místní úřady v tom nikomu nebránily, na Islandu to do té doby bylo celkem běžné. Po třech týdnech průvodů lidí k erupci se ovšem zesílila zemětřesení, signalizující postup magmatu směrem k povrchu, a oblast byla okamžitě uzavřena. Dne 14. dubna 2010 došlo k výbuchu a nikdo nezemřel. Islandské předpovědní centrum je jedno z nejúspěšnějších na světě při předpovídání erupcí.Od té doby zesílil tlak na Island ze zahraničí, aby byl na příští erupci perfektně připraven. Také si ostrovních sopek začala všímat zahraniční i česká média, která ve většině případů úmyslně přeháněla situaci a podávala neúplné katastrofické informace, o kterých ani sami Islanďané nevěděli. Také už není pro turisty možný přístup k erupci „na dotek“. Zpětně mi přijde, že v roce 2010 možná úřady měly přístup částečně omezit. Jenže pro nás, obdivovatele přírodních úkazů a dobrodruhy, to byl jeden z nejúžasnějších zážitků v životě. Na závěr bych tedy z pohledu přírodovědce ráda varovala televizní diváky před přehnanými reportážemi na téma islandských sopek nutně spojených s kolapsem leteckého provozu a poděkovala Českému rozhlasu za podávání realistických informací na toto téma.

Fotografie z puklinových erupcí na Eyjafjallajökullu 2010 a v Holuhraunu 2014

Z Islandu Pavla Dagsson Waldhauserová – Islandská Universita a Islandská Zemědělská Universita

Holuhraun 5.9.2014