Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Každý Islanďan „má knihu v žaludku“, rodí se tam nejvíc spisovatelů

Co Islanďan, to spisovatel. Platí to téměř doslova. V zemi žije v průměru nejvíce spisovatelů na světě. Podle britské stanice BBC každý desátý obyvatel třísettisícového ostrova v severních vodách Atlantského oceánu vydá knihu.

Procházet se po Reykjavíku a nenarazit na spisovatele je takřka nemožné. Skoro každý Islanďan totiž v některé části svého života vezme do ruky pero či spíše klávesnici a popustí uzdu fantazii. V zemi, kde žije tři sta tisíc obyvatel, vydá podle britské stanice BBC každý desátý člověk knihu.

"Spisovatelé jsou tady respektovaní," míní šéfka islandského centra literatury Agla Magnusdóttir. "Témata jsou všeho druhu - moderní ságy, poezie, dětské knihy, beletrie i erotická literatura, největší boom však zaznamenávají detektivky," dodala pro britskou stanici.

Tenhle fakt našince nepřekvapí, české knižní pulty už nějakou chvíli zaplňují severské detektivky. Na Islandu jich však vyjde dvakrát tolik, než u sousedů ve Švédsku, Norsku a Dánsku.

Však se také na Islandu traduje: "að ganga með bók í maganum", což doslovně znamená, že každý "má knihu v žaludku", čili přeneseně, že tam mají psaní v genech. Čím to je, jasné není.

Národ vypravěčů

Podle některých v tom hraje roli úchvatná příroda, která prostě lidi musí inspirovat. Tak jako třeba anglického spisovatele J.R.R. Tolkiena, autora Hobita a trilogie Pán Prstenu. Nebo nedávno zesnulého irského básníka a nositele Nobelovy ceny Seamuse Heaneyho.

Jiní věří, že Islanďany k psaní odedávna vede studené a pošmourné počasí, které panuje na ostrově v chladných vodách Atlantiku. "Jsme národ vypravěčů. Když padla tma a byla zima, nebylo co dělat jiného," vysvětluje spisovatel Sölvi Björn Sigurðsson.

"Díky poetické Eddě a středověkým ságám jsme odedávna obklopeni příběhy," připomněl Sigurðsson proslulé sbírky severské epické poezie z 13. století. "A po získání nezávislosti na Dánsku v roce 1944 nám literatura pomáhala určit naší identitu," dodal spisovatel, podle kterého řadu Islanďanů k psaní inspiroval Halldór Laxness, islandský nobelista za rok 1955.

Laxnessovy knihy lze sehnat všude, na benzínkách i v turistických centrech. Islanďané rádi pořádají "poutě" k jeho rodnému domu v Reykjavíku a mnoho kočičích mazlíčků Islanďanů se na jeho počest jmenuje Laxness, což byl autorův pseudonym, vlastním jménem se jmenoval Halldór Guðjónsson.

"Když Laxness získal Nobelovku v roce 1955, tak přidal Island na mapu světové literatury. Dodal nám sebedůvěru psát," řekl Sigurðsson.

V uplynulých několika letech se o zemi, která usiluje o vstup do Evropské unie, hovořilo hlavně v souvislosti s ekonomickou krizí. Finanční propad, který zasáhl celou Evropu, totiž odstartoval v roce 2008 právě tam. Ostrov na sebe znovu upozornil i před třemi lety, když se probudila sopka Eyjafjallajökull a letecká doprava nad starým kontinentem dočasně ochrnula.

Někteří islandští umělci věří, že právě krize neboli "kreppa" je "vrátila zpátky na zem" a vyprovokovala k tvořivosti. "Přestali jsme být spokojení sami se sebou. Krize se v mysli umělců přetvořila v kreativní zbraň. Stala se pro nás něčím, jako byla Thatcherová pro Brity," připomněl komik, malíř a samozřejmě spisovatel Hallgrímur Helgason někdejší britskou konzervativní premiérku.

Autor: Leona Šlajchrtová

Zdroj: iDnes