Na Island s dětmi

V červenci 2013 jsem se vydal na 12 dní na Island se dvěma dcerami. Podělím se tady o své dojmy z cestování s dětmi a přidám pár praktických rad, které bych při přípravě býval ocenil. Prošli jsem trek Landmannalaugar – Þórsmörk a následně objeli ostrov autem.

Před cestou jsem vyhledal několik lidí, kteří Island jako turisté navštívili. Někteří měli i děti, ale nechali je doma. Prý ještě nebyly dost velké, aby si to náležitě užily, přitom náklady na jejich cestu by (s cestovkou) prý byly příliš vysoké. Nezapochyboval jsem a jsem za to rád. Myslím si, že moje holky věku 10 a 12 let si užily každý jednotlivý den. Island je pro cestování s dětmi úžasná země. Je absolutně bezpečná, infrastruktura funguje dokonale. Když jsem se těsně po návratu dočetl, že podle jakéhosi testu u nás ukradnou nehlídané kolo v průměru do dvou hodin, až jsem se ptal, pro jsem se vlastně vracel. Navíc je pro děti neuvěřitelně LEVNÁ. Slevy jsou většinou pro děti mladší 12 let: zdarma jsou autobusy, běžná koupaliště, kempy, hostel za 50%, letenka WOW -25%.

LandmannalaugarNáš plán byl nejdřív chodit, pak se vozit autem kolem ostrova. Spaní ve stanu, jen v Reykjavíku dvakrát v City hostelu kvůli ledničce, rychlosti a možnosti sušení oblečení. A teď už den po dni:

1. Přílet odpoledne. Vodafone předplacenku je vhodné zkusit koupit na letišti, já to prováhal. Transport autobusem za 2200Kr až do CityHostelu (sousedí s kempem). Trváte-li na výběru z bankomatu, pořešte buď na letišti nebo při zastávce autobusu v centru. Hostel objednat předem. Chcete-li něco schovat v ledničce na pár dní, zkuste pěknou kuchyň v prvním patře. Chladničky tam chladí líp než dole. Mrazák nemají. Pro uschování kufru si řekněte o klíč na recepci od místnosti v suterénu. Pár dní je zdarma, na delší dobu je vedlejší místnost za peníze. Nákup propanbutanové bomby s 0,5 kg plynu v recepci kempu za 2200Kr. Mají Colemanny se závitem i bez. Bomba nám vyšla na dva týdny úplně přesně.

Hiking Laugavegur Landmannalaugar – Þórsmörk, čtyřdenní trek přírodou. Vhodné pro vysportované děti, ale dá se zkrátit. Myslím, že věk 10 let už je tak akorát, kdy přestává být nejlepší dovolená ta na písku u moře. Kolem 15km denně v kopcovitém terénu, technicky i orientačně nenáročné, občas se brodí potok ve studené vodě po moje kolena. Celkově je to úžasné, máte-li počasí. Nám to vyšlo náramně. Jít tam za vytrvalého větru a mlhy bych nechtěl. Žádnou mapu jsem neměl a nechyběla mi. GPS se hodí za mlhy, ale když ji nemáte, není problém se k někomu přidat. Češtiny užijete dost, na treku byl Čech snad každý sedmý. Vody na pití teče všude dost, snad až na třetí den v poušti. Nechce-li se někdo vracet do Reykjavíku a chce raději nechat někde zaparkované neterénní auto, tak vhodný místem je Hella, tam se autobusy jedoucí od Reykjavíku oddělují na směry Landmannalaugar a Þórsmörk. Časově je Hella asi v polovině čtyřhodinové cesty, ale na jízdném se zkrácením moc ušetřit nedá. Rozhodnutí vrátit se busem až do Reykjavíku, převzít auto a pak vyrazit opět na východ stejnou cestou bylo celkem jednoznačné. Trek se dá protáhnout až k moři, zajímavostí je ještě teplé lávové pole, ale je to v jednom dni náročných přes 20 km, pro děti už to není.

Landmannalaugar2. Autobusem Trex přímo o hostelu v 7:45 za 8500Kr do Landmannalaugaru, hned postavit stan. Po obědě nutný výšlap na nejbližší kopec od kempu naproti příjezdové cestě. Technicky i orientačně nenáročné 2-3 hodiny, nahoře fouká a je tam zima. Výhled je neskutečný a poznáte, co vás čeká další dny – náročnější to nebude, jen trochu delší.

3. Trek první den na chatu Hrafntinnusker. Je to ve 1200m, často je tam mlha, vždy tam hodně fouká, kromě úzkého prstence kolem chaty tam byl sníh. Nechcete-li stanovat na sněhu, buďte u chaty brzy odpoledne. My stavěli stan ve čtyři jako první, ale zaplňovalo se to rychle. Do chaty nesmíte, jen na záchody. Jestli někde uvažovat o noclehu v chatě, tak tady. Ledovou jeskyni nehledejte. Bez GPS se najít nedá a hlavně nedávno se zřítila. [najít se dá! ;-) - pozn. red.]

4. Trek Hrafntinnusker – Álftavatn. Ideální boty na brodění řek jsou kroxy. Viděli jsme několik bot uplavat, tak pozor, dost to teče. Do Álftavatnu jezdí navečer autobus. Kdo by chtěl celý trek zkrátit, tak první dva dny mi přijdou výrazně zajímavější než druhá půlka. S přespáním na chatě a na dva dny bych trek doporučil všem desetiletým dětem, pokud to zvládnou jejich rodiče. Bez batohu i menším. Potkali jsme z protisměru jednu hrdinnou ženu, která vedla každou rukou jednu holčičku, hádal bych jim tak 6 a 9 let. Šly do kopce, hrdince do řeči s námi nebylo, batoh měla větší než já, na něm tři karimatky … V kempu ve sprše teplá voda 5 minut za 400Kr.

5. Álftavatn – Emstrur. Většina dne vodorovnou černou pouští, odpoledne už docela nuda, zkrátil bych to na nějakém vozítku, kdyby bylo. V Emstrur výlet na hodinu na kaňon, moc hezké. Stanovat lépe než v kempu o kousek dál: přejít kemp po trase treku o nějakých 400m k potoku, pak proti proudu potoka nějakých 100m. Případně je další kemp asi o hodinu dál dole v údolí.

6. Emstrur – Þórsmörk. Pitná voda končí tam, kde se řeka jde přes mostek. O další kus dál se brodí řeka, za ní začíná keřoles. Pak už je to do kempu slabou hodinku, kde je obchod, můžete dětem slíbit Snickers za 600Kr. Spěchali jsme tam na autobus, jenže ouha, tady jezdil bus až v 16:00, to mi přišlo pozdě. Plánovaný Trex bus, který jede ve 14:30, odjíždí z vedlejšího údolí. Do vedlejšího údolí to mělo být půl hodiny, zrovna po rovině to nebylo, šlo se i po schodech k jeskyni, uběhli jsme to za 20 minut. Místo Snickers. Mazec. Naštěstí v dalším údolí měli Snickers taky. Þórsmörk je asi spíš oblast než konkrétní místo se zastávkou. Trex bus do Reykjavíku přímo před City Hostel za 10000Kr, zastávka u vodopádu, pak zastávka v Helle. Gulášek z ledničky.

Objezd ostrova proti směru

Landmannalaugar7. Vyzvednutí auta. Þingvellir – zlom desek na hodinu. Geysir – když chceme vidět několik výstřiků, tak na tři čtvrtě hodiny. Gullfoss – na nejbližším výhledu jde z vodopádu sprška jemných kapek. Moc to nenamočí, ale suší nezůstanete. Kdo zůstane v suchu a bezpečí, o moc nepřijde. Seljalandsfoss – už jsme tu byli cestou z Þórsmörku, teď je víc času. Při podejití vodopádu obdobně vlhko. Podejití stojí za to. Skógafoss – další velký vodopád. Měli jsme ho přeskočit a čas věnovat pobřeží před Víkem. Kemp ve Víku má společenskou místnost.

8. Skaftafell – chodí se koukat na ledovec, ale z neledovcového kopce. Procházky jsou zcela nenáročné, pro vydupaných udržovaných cestách. Zvolili jsme S5 - na dvě hodiny s hezkým výhledem na ledovec. Kdo by chtěl přímo k ledu dole po rovině, tak k ledu se dostane na nějakých 100m, dál je voda. Jökulsárlón, ledovcová laguna – pěkné. Hodinový výlet člunem pro všechny za víc než 20kKr jsem odmítnul. Viděli jsme ve vodě tuleně, z něho měly holky největší radost. Zkratka 939 z ringroad po šotolině – dobrý adrenalin tak akorát pro obyč. auto, doporučuji.

9. Dettifoss – po šotolinové cestě, takže cesta vezme víc času než obvykle. K Selfossu je to sice 1km proti proudu, ale cesta je chvíli skákání mezi kameny. Určitě na tyto vodopády počítat i s cestou nejmíň dvě hodiny. Húsavík – loď na velryby v 1630 stíháme tak tak. Je asi jedno, se kterou společností a jakým typem lodi se jede. Velryba se někde vynoří, a za chvíli zmizí, je to o štěstí. Zážitek velký. Na lodi fouká a je zima. Hodí se čepice, kapuce, rukavice. Mývatn, kemp Vogar je asi klidnější než Reykjahlíð.

Hrafntinnusker10. Obejít Dimmuborgir na hodinu, obejít pseudokrátery Skútustaðir na půl hodiny. Udírna ryb je pod kostelem. Ze silnice odbočit ke kostelu, pak hned první domečky napravo. Udí duhového pstruha, 2. Jakost 2000Kr/kg, 1. jakost 3500Kr/kg. Žádný podstatný rozdíl mezi 1. a 2. jsem nepoznal. Odpoledne obejít kráter Hverfjall na hodinu. Lázně Jarðböðin – děti zdarma, dospělí prý výrazně levněji než v Modré laguně. Otevřeno hodně dlouho do noci. Pivo 900Kr, v jezírku nezbytné.

11. Obejít kráter Stóra-Víti, obejít kolečko Leirhnjúkur, Hverir vyběhnout na kopec. To celé dá dost aktivní dopoledne. Ósar - u tuleňů není žádné místo na kempování, jen ubytovna s nutnou rezervací.

12. Na tuleně se jde od hotelu Ósar brankou přímo dolů k moři. Tuleni byli na protějším břehu, vzdáleni nějakých 100m. Hodí se dalekohled. Prý je to nejlepší místo k pozorování v okolí. Deildartunguhver - teplý pramen 97°C. Voda je pitná, uvařili jsme přímo na místě. Na polici byla ke koupi rajčata, v okolí řada cedulí s nabídkou zeleniny. Akranes - koupel v moři na písčité pláži, následně koupaliště – bazén 25m, skluzavka, která skoro nejede, několik malých bazénků 38° až 41°C. Celodenní vstupné 600Kr platí jen dospělí. Nízké vstupné následně vyváženo průjezdem tunelu na Reykjavík za 1000Kr. Kemp za 600Kr vhodný pro přespání před ranním odletem je 5km za letištěm v Sandgerði.

Landmannalaugar-Þórsmörk13. Ráno odlet. Auto zanecháno na letišti. Velmi důkladná bezpečnostní kontrola.

Západní fjordy jsme záměrně vynechali. Ujeli jsme za 6 dní přes 1900km, to už bylo příliš, než abychom měli ještě chuť něco za jízdy obdivovat.

Auto jsem objednal přes http://www.carrentals.is od http://www.citycar.is. Byl to Focus z roku 2003, najeto měl 130tis. km. Byl na tom trochu hůř, než jsem čekal. Hlavně šaltrpáka zůstávala v neutrálu někde mezi 1 a 3, takže jsem si nikdy nebyl jistý, co tam tlačím. Mám-li tam 2 nebo 4 jsem poznal až po pouštění spojky. Ale vydržel bez potíží. Spotřebu měl pod 7l. Tankování byl oříšek. Většina pump je automat na kartu, který hovoří pouze islandsky. Bez cizí pomoci jsem to nezvládal.

Opravdu všude berou platební karty, hotovost netřeba. Nevím, jak je to v městském autobusu, tím jsem nejel. Mince jsem potřeboval pouze dvakrát. K zaplacení teplé vody v kempu ve sprše. To by se dalo určitě na recepci kartou zařídit. Podruhé pak ke koupi rajčat. Odeberete si sami z police pytlík se šesti rajčaty a do kasičky hodíte 200Kr.

Všude, kde jsme byli, bylo dokonalé pokrytí 3G signálem. Chcete-li internet, kupte si Vodafone předplacenku za 1000Kr. Získáte 3GB dat na měsíc a něco hovorného. Internet v kempech většinou je, heslo na WiFi vám řeknou za 300-500Kr.

I za hezkého počasí člověk ocení oblečení proti větru s kapucí, lehkou čepici s windstopperem, tenčí rukavice. Nejstudenější noc mohla být kolem 5°, vlezlo, mlha, vítr. Membrány od hlavy až k patě se hodí už proto, že oblečení není kde sušit. Zde musím vložit reklamu na http://www.skogstad.cz/.

Landmannalaugar-ÞórsmörkPrůměrná cena kempu za dospělce ve stanu je 1200Kr. Za to dostanete teplou sprchu, WC a travnatý plac. Víc nečekejte. Žádný buffet, společenská místnost vzácně, WiFi za příplatek. Za celou dobu jsem nikde neviděl jediný odhozený papír nebo jiné odpadky.

Chcete-li si dopřát sterilované české hotovky, u nás vítězí EXPRES MENU rajská omáčka s hovězím masem 2 porce a adventuremenu Krůtí maso na cibulce.

Bónus. Nejlevnější obchod je prý Bónus. Něco jako Lídl. Pokud nepřemýšlíte o tom, čím to může být, že je šunka v jednom obchodě o třetinu levnější než ve všech ostatních a že ty výrobky, které tam mají, z jiných obchodů vůbec neznáte, tak hurá nakupovat. Mléko, máslo, jogurt, sušenky, pepsi, uzené ryby nebo krabice lepší zmrzliny stojí podobně jak u nás, pečivo vás nezrujnuje. Ostatní je dvakrát až třikrát dražší.

Na kolik to celé přišlo. Stálo mě to letenky (koupíte pro 1+2 podle štěstí v rozmezí 14 – 40 tis. Kč), auto €400 a výdaje na místě možná kolem 20 tis. (benzín, 2x hostel, kempy, velryby €106, koupaliště, trochu jídla, 2x autobus).