Doporučujeme

Přízrační příbuzní - Pozdní staroislandské ságyGyrðir Elíasson: Smuteční pochodHelena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Volby na Islandu vyhrály strany, jež zemi přivedly před lety ke kolapsu

Volby na Islandu vyhrály opoziční strany pravého středu, které zemi před pěti lety přivedly k hospodářskému kolapsu. Voliči dosavadní vládu sociální demokracie zřejmě vytrestali za její úspornou ekonomickou politiku. Výsledek voleb také naznačuje, že Island patrně nebude dál jednat o členství v EU.

Nejvíce hlasů, 26,7 procenta, získala konzervativní Strana nezávislosti, hned za ní skončila se ziskem 24,4 procenta hlasů liberální Pokroková strana. Tato dvě uskupení držela před zhroucením ekonomiky v roce 2008 na Islandu moc téměř 30 let, často v koalici.
Také nyní budou mít v 63členném parlamentu společně pohodlnou většinu 38 mandátů. Vládnoucí sociální demokraté Jóhanny Sigurdardóttir získali podporu jen asi 13 procent lidí. To znamená, že od minulých voleb ztratili přes polovinu voličů.
Středolevé vládě Sigurdardóttirové se sice ostrov v severním Atlantiku podařilo vyvést z hluboké krize způsobené kolapsem tamního bankovního systému, mnoho Islanďanů je však nespokojeno s její tvrdou ekonomickou politikou. Sedmdesátiletá Sigurdardóttirová už dříve oznámila, že z politiky odchází.
Mnozí Islanďané věří, že opoziční uskupení jsou schopna zajistit hospodářské oživení. Slibují nižší daně a větší pomoc zadluženým domácnostem. "Viděli jsme, jaké problémy vznikly ve zdravotním systému a v systému sociálních dávek… Nyní je čas nově investovat, vytvářet pracovní místa a zahájit růst," prohlásil vůdce Strany nezávislosti Bjarni Benediktsson.
Třiačtyřicetiletý Benediktsson v reakci na vedení jeho strany ve volbách prohlásil, že by se měl stát budoucím premiérem země. Osmatřicetiletý vůdce Pokrokové strany Sigmundur Gunnlaugsson uvedl, že je připraven s ním spolupracovat.
Obě opoziční strany jsou vnímány jako euroskeptické. Lze tedy předpokládat, že jejich volební úspěch zastaví dosavadní snahy Islandu o vstup země do Evropské unie. Přitom právě v ní viděli před pěti lety svou záchranu.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/volby-na-islandu-vyhraly-strany-jez-zemi-privedly-pred-lety-ke-kolapsu-13l-/zahranicni.aspx?c=A130428_114547_zahranicni_ipl