Parlamentní volby na Islandu se budou konat 27. 4. 2013

Dubnové parlamentní volby budou střetem dvou potenciálních bloků středo-pravicového seskupení Strany nezávislosti a Pokrokové strany a středo-levicového seskupení sociálních demokratů, levicových zelených a Zářné budoucnosti.

Zákonodárným orgánem Islandu je jednokomorový parlament Althingi, který je volen na čtyřleté období. Má 63 poslanců. O moc se fakticky dělí parlament (Althingi), vláda a Nejvyšší soud.

Mezi hlavní politické strany Islandu patří Sociálně demokratická aliance, Strana nezávislosti, Levicoví zelení, Pokroková strana a (občanské) Hnutí.

Sociálně demokratická aliance (vznikla v listopadu 2001 přejmenováním strany Levostřední aliance) se již v roce 2003 vyprofilovala jako druhá nejsilnější strana a toto postavení si udržela i v roce 2007. Sociálně demokratická aliance se snaží razit nové myšlenky především v oblasti veřejné správy, rybolovu a Evropské unie. Strana podporuje vstup Islandu do EU a je hnacím motorem islandských snah o přistoupení k EU. V předčasných parlamentních volbách v dubnu 2009 vyvolaných politickou krizí v důsledku finanční krize a kolapsu bankovního sektoru se stala se ziskem 30% hlasů nejsilnější stranou na Islandu. V čele strany stojí od ledna 2013 Árni Páll Árnasson, který nahradil současnou premiérku Jóhannu Sigurdardóttir. Před nadcházejícími parlamentními volbami (27. dubna 2013) si však strana nestojí dobře a její preference se pohybují v rozmezí 14-18%.

Strana nezávislosti byla od svého založení v r. 1929 nejsilnějším islandským politickým subjektem. Nejlepšího výsledku dosáhla již v r. 1933 (48%), nejhoršího po finančním kolapsu v r. 2009 (23,6%). Strana podporuje liberální ekonomickou politiku a spojenectví s USA. Strana nezávislosti je velkou většinou proti vstupu Islandu do EU. Po pádu vlády v lednu 2009 premiér Geir H. Haarde odstoupil rovněž z funkce předsedy strany, kterým se stal Bjarni Benediktsson. V souvislosti s tíživou ekonomickou situací po státním bankrotu v roce 2008 a složitými přístupovými jednáními s EU strana obnovila své ztracené pozice a dlouho byla dle průzkumů opět nejsilnější stranou s cca 35% podporou, nicméně krátce před volbami ztratila a vystřídala ji Pokroková strana, se kterou se stanou pravděpodobnými vítězi nadcházejících parlamentních voleb (27. dubna 2013).

Pokroková strana je tradiční islandskou stranou. Přestože význam jejích původních voličů, zemědělců, poklesl na minimum, dokázala se přizpůsobit pokračující urbanizaci a industrializaci. Předsedou strany je od ledna 2009 Sigmundur David Gunnlaugsson. Pokroková strana se rovněž staví odmítavě ke členství země v EU a její preference se pohybovaly v rozmezí 18-24%, nicméně krátce před volbami dosahuje hranice až 30% podpory a s větší pravděpodobností bude se Stranou nezávislosti tvořit po nadcházejících parlamentních volbách (27. dubna 2013) vládní středo-pravicovou koalici.

Levicoví zelení (strana byla založená před volbami v roce 1999) kladou důraz na ekologii a udržitelný rozvoj, k EU se staví spíše odmítavě. Předsedkyní strany je od února 2013 Katrín Jákobsdóttir, která vystřídala dlouholetého lídra strany Steingrímura Sigfússona. V současnosti je koaličním partnerem sociální demokracie, přičemž ve vládě má 4 z 8 ministrů. Před nadcházejícími parlamentními volbami (28. dubna 2013) si však strana nestojí dobře a její preference se pohybují v rozmezí 8-12%.

Zářná budoucnost představuje od roku 2012 nový subjekt na islandské politické scéně, kterému se daří sbírat nespokojené příznivce etablovaných politických stran. Strana je proevropsky orientovaná, soustředí se na mladou generaci, působí především na sociálních sítích a je názorově blízká sociální demokracii. V současnosti se těší řádově 10% podpoře.

Poslední parlamentní volby v dubnu 2009 skončily vítězstvím Sociálně-demokratické aliance (SDA) premiérky Jóhanny Sigurdardóttir. Spolu s druhou koaliční stranou, Levicovými zelenými (LG), měla SDA v 63-členném parlamentu (Althingi) většinu a nemusela se spoléhat na podporu nějaké další menší strany. Toto pohodlné postavení však vláda v průběhu roku 2011 ztratila a poslední rok a půl své vlády držela jen křehkou většinu jednoho hlasu.

Zdroj:http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/island-vnitropoliticka-charakteristika-18896.html