CK Periscope Skandinávie slaví dvacetiny

Náš největší specialista na zájezdy na Island oslaví tuto sobotu své dvacetiny. Přejeme mu ještě dlouhá léta a spoustu spokojených klientů, hlavně těch cestujících na Island, kterým vždy zabezpečí krásné počasí :-) A děkujeme za dlouhodobou podporu našeho občanského sdružení. Velice si ji vážíme.

CK Periscope Skandinávie jako specialista na Island nabízí v nové sezoně
celkem 12 typů zájezdů pro poznávání tohoto magického ostrova.
Cestu do „země ohně a ledu“ ještě zjednoduší přímé lety na Island z Brna,
Ostravy a Bratislavy

20 let s vámi

Počátkem roku 2013 oslaví CK Periscope Skandinávie dvacáté narozeniny. Asi nejlepším dárkem k tomuto výročí jsou pro jejího majitele ing. Petra Buriana tisíce spokojených klientů, které dokázal nadchnout pro Sever. Poznáte je podle „skandinávského úsměvu“.

Co předcházelo vzniku CK Periscope před dvaceti lety?
Počátky spadají do první poloviny 90. let, kdy jsem vycestoval soukromě do Norska, a ta země mne úplně okouzlila. Tehdy tam právě vrcholily přípravy na ZOH v Lillehammeru a mě napadlo, že bych si mohl přivydělat prodejem vstupenek na ZOH. Společně s kamarádem jsme pak s touto nabídkou oslovili tehdejší Československý olympijský výbor. Jenže v tu dobu se dělilo Československo, dělily se i olympijské výbory a starost o vstupenky na ZOH byla to poslední, co je zajímalo. Nicméně když potom bylo vypsáno výběrové řízení, vyhráli jsme ho a stali se tzv. Official Ticket Agent neboli výhradním prodejcem vstupenek a zájezdů na ZOH. Takže jsme se jako začínající firma zadlužili, vzali si úvěr na zakoupení vstupenek a organizovali jsme zájezdy hlavně pro turisty. Vstupenky pak byly potřeba i pro doprovod české olympijské výpravy, novináře atd. Nakonec jsme pro ně zajišťovali i služby – ubytování, letenky, zájezdy, VIP servis atd.

S koncem olympiády ale vaše činnost neskončila…
Zvažovali jsme, co dál. Kolega se stal starostou jednoho východočeského města, kde pak setrval 10 let, a já jsem začal budovat firmu. Zpočátku jsem se zaměřil na prodej trajektových lístků od společností směřujících na Sever a fungoval jako touroperátor. Pak jsem žil rok v Norsku, cestoval tu a seznamoval se s ubytovacími kapacitami, hlavně kempy a turistickými ubytovnami, a domlouval se s jejich majiteli. Tyto kapacity jsme potom nabízeli ostatním českým CK. Dny cestovatelského boomu skončily zároveň s tisíciletím a v tu dobu přišla vhod naše specializace. Koncem roku 1999 jsme proto začali organizovat vlastní zájezdy a vyprofilovali se jako CK zaměřená na poznávací zájezdy po Skandinávii. Nejprve bylo hlavní oblastí našeho zájmu Norsko a Island, postupně jsme přidávali Severu blízké destinace – pobaltské státy, Irsko, Skotsko. V současnosti nabízíme poznávací zájezdy i do jiných zemí, například do Peru, na Nový Zéland atd., aby byla nabídka pro naše stálé klienty co nejširší.

Kde jste získal zkušenosti s organizováním a přípravou zájezdů?
Jsem původní profesí ekonom a moje specializace – ekonomika dopravy a spojů, kterou jsem vystudoval, má blízko k cestování. Vždycky jsem se chtěl zabývat něčím kolem dopravy. A co se týká organizování zájezdů, měli jsme s kamarádem zkušenosti s vedením kolektivů, především turistických oddílů. Byli jsme členy Klubu českých turistů a menší zájezdy jsme pořádali několikrát do roka. Jezdili jsme hlavně do bulharských, rumunských a jugoslávských hor. Takže jsem měli zkušenosti s přípravou takových akcí, nákupem jízdenek i se zajišťováním ubytování.

Vzpomenete si na nějaký moment, který byl pro vaši CK doslova „zatěžkávací zkouškou“?
Asi nejobtížnější situaci jsme museli řešit v roce 2011, kdy došlo na Novém Zélandu ve městě Christchurch k zemětřesení. Většina našich klientů, kteří zde byli ubytováni, byla naštěstí v té době na velrybím safari, ve městě zůstalo jen pět z nich. Epicentrum bylo v podstatě pod „naším“ hotelem. Záchranné složky ale pracovaly perfektně, poskytly našim lidem náhradní oblečení atd. Naši průvodci však měli nelehký úkol. Především museli bez mobilů (síť byla přetížená) najít ve městě pět zbývajících klientů. Navíc dva lidé neměli pasy, protože si je nechali na hotelovém pokoji. Příslušná česká i slovenská ambasáda v Austrálii ale velmi dobře spolupracovaly a pomohly i zajistit náhradní doklady. Do třetice jsme měli štěstí, když do té doby uzavřené letiště otevřeli těsně před plánovaným odletem naší skupiny. Vše dobře dopadlo a po půl roce mravenčí práce jedné naší kolegyně se dokonce podařilo dostat zavazadla našich klientů z hotelu zpět do Česka.

Myslíte si, že Češi už Skandinávii objevili, nebo ji ještě pořádně neznají?
Je část lidí, kteří Sever navštívili, a mnoho z nich se sem většinou i vrací. Těší mě, že máme mnoho klientů, kteří s námi vyjeli do Skandinávie opakovaně, několik let po sobě. Často pro ně individuálně vyhledáváme místa, kde ještě nebyli a kam by se mohli podívat, a připravujeme jim zájezdy doslova na míru. Stále tu ale zůstává velká skupina lidí, v jejichž představách je Skandinávie jen oblastí, kde je stále zima… Přitom speciálně Norsko a Island jsou tak přírodně pestré, zajímavé a malebné, až si myslím, že je pro každého z nás skoro povinnost se na tahle krásná místa aspoň jednou v životě podívat.

Nijak se netajíte tím, že nejraději máte Norsko. Čím vás tak oslovilo?
Uchvátila mě především zdejší příroda, která je překrásná v jakémkoli ročním období. Ale těch důvodů je víc. Líbí se mi slušnost a poctivost Norů, tady totiž to, co se řekne, skutečně platí. Skoro nejsou zapotřebí žádné smlouvy, Norové všechny sliby dodrží, všechno tady funguje, proto se tu i dobře podniká. Dá se říct, že je to skoro ideál, jak by vztahy mezi obchodními partnery, ale i lidmi obecně měly fungovat.

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Jsem moc rád, že můžu zprostředkovat ostatním tu možnost užít si krás severských zemí a přírody vůbec. A že se vracejí spokojení a se skandinávským úsměvem na rtech. Skandinávský úsměv – to je můj pojem, který jsem vymyslel. Já totiž, když jdu k letadlu nebo mířím na Sever, tak se začnu usmívat, protože na Severu se všichni lidé usmívají. A pokud ne fyzicky, tak aspoň vnitřně.


www.periscope.cz
S CK Periscope Skandinavie je na Islandu blaze, i když jste po kolena v ledové vodě….


CK Periscope Skandinávie

(nejdříve CK Periscope)
působí na českém trhu od 19. ledna 1993 a letos tak slaví 20 let od svého založení. Specializuje se na poznávací zájezdy na sever Evropy, do Pobaltí a Petrohradu, do Skotska a Irska.
Důležitým milníkem v historii CK Periscope Skandinávie byl rok 1994, kdy cestovní kancelář působila jako "Official Ticket Agent" neboli výhradní prodejce vstupenek a zájezdů na zimní olympijské hry v norském Lillehammeru. Vlastními silami zajišťovala organizaci zájezdů, prodej vstupenek, letenek a VIP Servis pro Český olympijský výbor.
“Dny cestovatelského boomu skončily zároveň s tisíciletím a v tu dobu přišla vhod naše specializace. Koncem roku 1999 jsme proto začali organizovat vlastní zájezdy a vyprofilovali se jako CK zaměřená na poznávací zájezdy po Skandinávii. Nejprve bylo hlavní oblastí našeho zájmu Norsko a Island, postupně jsme přidávali Severu blízké destinace – pobaltské státy, Irsko, Skotsko. V současnosti nabízíme poznávací zájezdy i do jiných zemí, například do Peru, na Nový Zéland atd., aby byla nabídka pro naše stálé klienty co nejširší”, říká Petr Burian, majitel a manažer CK Periscope Skandinávie.
Sídlo společnosti CK Periscope Skandinávie s.r.o. se nachází v Brně, v Panské 6. Pražská prodejna sídlí na adrese Jungmannova ul. 23, Praha 1. Webové stránky cestovní kanceláře jsou k nalezení na www.periscope.cz