Budeme na Islandu platit kanadským dolarem?

Zdroj:ihned.cz

Jak nastartovat islandskou ekonomiku, která se stále nedokázala vzpamatovat z krize před čtyřmi roky? Stačí na to jedno malé letadlo plné kanadských dolarů, tvrdí islandští odborníci.

Jak zachránit islandskou ekonomiku? Vyměnit korunu za kanadský dolar, radí experti

Plán, který nyní představili dva islandští ekonomové na přednášce v Torontu, počítá s tím, že se Island zbaví své měny, islandské koruny, a místo eura přijme kanadský dolar. Celá akce by podle Heidara Gudjonssona a Ársælla Valfellse nezabrala více jak jeden víkend a jejím výsledkem by byla stabilizace islandské ekonomiky.

Přijetí kanadského dolaru za oficiální měnu namísto islandské koruny prosazuje od loňského léta tamní opoziční Pokroková strana, vládnoucí sociální demokraté ale preferují přijetí eura.

Stačí malé letadlo

Celý proces přechodu na kanadský dolar je podle obou ekonomů naprosto snadný.

Islandští představitelé by jednoduše zaletěli do Kanady a z banky tam vybrali 300 milionů kanadských dolarů. Takovou hodnotu mají totiž islandské bankovky a mince, které jsou v oběhu. Hromady bankovek by pak převezli na Island a přes víkend jimi naplnili bankomaty a trezory bank.

„Ty peníze by se krásně vešly do malého letadla, museli bychom jenom dát pozor, aby se cestou neztratily,“ řekl Heidar Gudjonsson, který působí jako investiční manažer a zároveň stojí v čele islandského Centra pro sociální a ekonomický výzkum.

Akce by přitom mohla proběhnout i bez toho, že by kanadská strana s islandským plánem souhlasila. „Udělali bychom to jednostranně bez souhlasu kanadské strany. Je lepší žádat o odpuštění než o povolení,“ řekl profesor ekonomie na University of Iceland Ársæll Valfells.

Gudjonsson nicméně přiznává, že daleko pravděpodobnější je scénář, kdy by Island své měnové plány dopředu projednal s MMF a kanadskou centrální bankou – celý proces by pak trval kolem tří měsíců.

Tuhá kapitálová kontrola

Přijetí kanadského dolaru by mělo podle obou ekonomů pomoci islandské ekonomice, která je od října 2008, kdy zkolaboval tamní finanční systém, v útlumu. Banky tehdy zkrachovaly, přestaly poskytovat úvěry, akciový trh se propadl a islandská koruna ztratila více než polovinu své hodnoty. Aby vláda zabránila úprku bohatství ze země, zavedla přísnou kapitálovou kontrolu – Islanďané v podstatě nemohou svobodně cestovat, neboť jejich cestovní náklady nesmí překročit 2000 eur. Nesmí investovat v zahraničí a přísně je omezena i peněžní podpora příbuzným studujícím mimo Island.

Za čtyři roky od krize se situace obyvatel země příliš nezlepšila. Reálné příjmy se jim snížily asi o čtvrtinu, zatímco jejich dluhy se takřka zdvojnásobily. To vše kvůli tomu, že 90 procent úvěrů na Islandu bylo v zahraničních měnách – s oslabením islandské koruny se tak dluhy úměrně navýšily.

Euro, nebo dolar?

Většina ekonomů se shoduje v tom, že ekonomice může pomoci pouze zrušení kapitálové kontroly, které není možné bez přijetí cizí měny. „Kdyby Island přijal cizí měnu, úrokové míry by okamžitě spadly na polovinu. To by ulevilo domácnostem, nastartovalo investice a v konečném důsledku vytvořilo nová pracovní místa a zvýšilo disponibilní příjem lidí,“ říká Gudjonsson.

Jednou z možností by samozřejmě byl vstup Islandu do EU a přijetí eura. Při vědomí současné nestability EU i eurozóny ale podle Gudjonssona není rychlé přijetí eura reálné. Jak navíc ukázaly průzkumy veřejného mínění, vstup do EU podporuje pouze jedna čtvrtina Islanďanů. Variantou je i přijetí amerického dolaru, i to by ale mělo své nevýhody. Ekonomika USA má své vlastní finanční problémy a její struktura je navíc odlišná od islandské.

Gudjonsson a Valfells proto tvrdí, že by bylo daleko jednodušší, kdyby Island přijal kanadský dolar. Ekonomiky obou zemí jsou si totiž velmi podobné – Island stejně jako Kanada nevíce vyváží energii a potraviny. Kanada navíc hraje v islandské historii velkou roli. Mezi lety 1870 až 1914 se do Severní Ameriky odstěhovala čtvrtina islandské populace. Dnes tak v Kanadě žije 200 tisíc lidí s islandskými kořeny – více než kdekoli jinde na světě. „Tato vazba by islandské veřejnosti měla usnadnit přijetí nové měny,“ říká Gudjonsson.

Autor: Petr Kain
Zdroj:http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-svet/c1-55864760-jak-zachranit-islandskou-ekonomiku-vymenit-korunu-za-kanadsky-dolar-radi-experti