Verdikt islandského soudu

Expremiér Islandu se podle soudu podílel na krizi. Potrestán však nebude

Expremiér Islandu se podle soudu podílel na krizi. Potrestán však nebude

Speciální soudní tribunál v islandské metropoli Reykjavík uznal bývalého premiéra Geira Haardeho vinným z přispění ke zhroucení jedné z islandských bank. Zároveň mu však neudělil žádný trest. Obžalován byl z podílu na finanční krizi a kolapsu bankovního sektoru v roce 2008. Hrozily mu přitom až dva roky vězení. Haarde je jediným politikem na světě, který kvůli následkům globální krize stál u soudu.

V ostatních bodech obžaloby soud expremiéra viny zprostil. "Geir Haarde nebude potrestán," prohlásil soudce Markús Sigurbjörnsson. Expremiér byl shledán vinným v jednom ze čtyř hlavních bodů obžaloby, jenž se týkal nesvolání schůzky příslušných ministrů v krizovém momentě. Stát má navíc uhradit Haardeho soudní náklady.

Haarde byl obviňován, že svou nečinností přispěl ke zhroucení finančního systému v zemi v roce 2008, a to navzdory alarmujícím informacím o hrozícím krachu největších islandských bank. Tím podle obvinění zanedbal povinnosti.

Island byl první evropskou zemí, kterou v roce 2008 smetla vlna finanční krize, šířící se z USA. Největší banky na Islandu Glitnir, Landsbanki a Kaupthing dostaly těžkou ránu, a aby je vláda alespoň částečně zachránila, musela požádat o finanční pomoc Mezinárodní měnový fond.

V krizových chvílích ztrácela islandská koruna čtvrtinu hodnoty k euru a vláda zafixovala kurz. Narychlo také měnila legislativu, aby mohla bankovní ústavy buď zestátnit, nebo poslat do konkurzu. Na burze se kvůli škodám týden neobchodovalo.

Za všechno by měl nyní pykat bývalý islandský premiér Geir Haarde. Jeho potrestání žádali zejména aktivisté.

"Doufám, že ho uvězní, protože to potřebujeme," citoval server rte.ie 66letého islandského aktivistu Hördura Torfasona, který stál v čele protivládních demonstrací. Z islandské společnosti stále nevyprchala zloba a zklamání z toho, že doposud nebyl souzen žádný bankéř. Policie nicméně řadu lidí vyšetřuje a rovněž padlo několik obvinění.

Haarde opakovaně označoval obvinění za směšná a prohlásil, že má svědomí čisté. Vinu za krizi podle něj nesou banky, zatímco vláda se snažila hospodářským potížím zabránit.

Bývalého premiéra, který vedl zemi v letech 2006 až 2009, soudil zvláštní tribunál Landsdómur určený výhradně pro procesy se členy vlády. Je to vůbec poprvé v historii této ostrovní země, co Landsdómur proces vede.

Zdroj:
http://ekonomika.idnes.cz/expremierovi-islandu-hrozi-dva-roky-dvz-/eko-zahranicni.aspx?c=A120423_152806_eko-zahranicni_fih

Islandský expremiér nebude potrestán za krizi v roce 2008, rozhodl soud

Islandský soud v pondělí konstatoval, že bývalý premiér Geir Haarde může částečně za kolaps finančního systému v zemi v roce 2008. Uznal ho vinným v jednom z bodů obžaloby, ale žádný trest mu nevyměřil. Hrozily mu až dva roky vězení.
Soud jej uznal vinným v jednom ze čtyř bodů obžaloby, a sice, že špatně informoval členy vlády o situaci, když nesvolal jednání ve chvíli, kdy se blížil pád bank. Za to mu ale podle BBC soud neudělil žádný trest vězení ani pokutu.

Haardeho soudí tzv. Landsdómur, což je zvláštní tribunál určený výhradně pro soudy s ministry. Je to poprvé od jeho vzniku v roce 1905, co zasedl.

Haarde verdikt komentoval jako absurdní.

Stejně tak byl Haarde jediným politikem na světě, který kvůli ekonomické krizi stanul před soudem.

Zdroj:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/265621-islandsky-expremier-nebude-potrestan-za-krizi-v-roce-2008-rozhodl-soud.html