Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Čeština na Islandu

V uplynulých třech měsících se událo něco neobvyklého. Češi, kteří prý se (alespoň na Islandu) moc nedruží, se začali pravidelně scházet, psát si, společně plánovat a organizovat. Vše pro děti.

V prosinci 2011 založilo několik maminek spolek Čeština na Islandu, jehož hlavním posláním je poskytnout dvojjazyčným dětem možnost se scházet, seznámit se s dalšími česky mluvícími dětmi, hrát společně hry, zpívat písničky, povídat si a učit se.

Podle nepotvrzených informací pobývá na Islandu asi 100 Čechů. Na kroužek češtiny začalo během uplynulých dvou měsíců chodit téměř třicet dětí ve věku 0-12 let a někteří rodiče přijíždějí i ze vzdálenosti 50 km.

Maminky mají různé představy o tom, do jaké míry mají děti češtinu zvládnout. Domluvit se na prázdninách a porozprávět s českou rodinou? Zvládnout čtení a psaní? Jezdit pravidelně do Čech a skládat srovnávací zkoušky na českých základních školách?

Ať už jsou představy rodičů o budoucnosti jakékoli, v české školičce jsou hlavní radost, zábava a prožitky, na které se my rodiče pamatujeme ze svého dětství a které bychom přáli také svým dětem. Hry na školním dvoře, rozpočítadla, písničky a básničky pro Mikuláše, pexeso s Křemílkem a Vochomůrkou, pohádky Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena, hádanky nebo jazykolamy. Čeština u nás přestává být tajnou dorozumívací řečí s jedním z rodičů a stává se klíčem ke komunikaci se skupinou vrstevníků.

Začátek se nám tedy vydařil. Teď už jen musíme ťukat na dřevo, aby děti chtěly chodit dál, aby maminky neomrzelo řídit dlouhé vzdálenosti a aby nám naše mateřská školka nadále zůstala dobrým útočištěm.
Držte nám prosím palce.

PS: Tady je odkaz na naše stránky - http://tungumalatorg.is/tekkneska/2012/02/26/masopust-2/

Nejnovějším příspěvkem jsou fotografie z báječného masopustu.