Doporučujeme

Přízrační příbuzní - Pozdní staroislandské ságyGyrðir Elíasson: Smuteční pochodHelena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Je Glymur stále nejvyšším vodopádem na Islandu?

Glymur v Hvalfjörduru na západě Islandu, který je pokládán za nejvyšší vodopád v zemi se svými 198 m, nyní může ztratit své postavení.

Jeden z nových vodopádů, který se vytvořil na okraji Morsárjökull na ledovci Vatnajökull, by mohl být podle neoficiálního měření geologa Jóna Sigurdssona Vidara 228 metrů vysoký, jak v neděli 19. 6. 2011 naznačil deník Morgunbladid. Pokud je měření správné, národní park Vatnajökull by se mohl pochlubit nejen největším ledovcem a nejvyšším vrcholem - Hvannadalshnjúkur, ale také nejvyšším vodopádem na ostrově. Eydís Líndal, ředitelka odboru Národního zeměměřičského ústavu na Islandu, uvedla, že přesné měření vodopádu bude pravděpodobně brzy provedeno ve spolupráci se Správou národního parku. „Jestliže by se prokázalo, že nový vodopád je vyšší než Glymur, je třeba určit, jak má být takový vodopád definován, a pak by se musela třeba i změnit historická fakta v učebnicích."
Vodopád vznikl v roce 2007, padá přes okraj útesu a pokračuje dalšími kaskádami. Nachází se v části Morsárjökull, která je součástí největšího evropského ledovce Vatnajökull. "Ledovce ustupují v důsledku globálního oteplování. Tento fakt je zřejmý, když se podíváte několik desítek let zpět. Ledovce se ztenčují a vodopád se řítí dolů z okraje útesu, na jehož vrcholu leží ledovec", popsal Sigurdsson.