Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Sponzoři
Co je "Klub islandských fanatiků"

Klub islandských fanatiků (KIF) je volné sdružení přátel Islandu.

Klub byl založen Janem Burianem po jeho první návštěvě Islandu v roce 1995 a oficiálně registrován v březnu 2001. K 1.1.2018 měl 38 řádných členů, 487 sympatizantů (a 2 387 "lajků" na facebooku), většinou turistů, kterým se tento ostrov vryl natolik do paměti i do srdce, že na něj nechtějí zapomenout. Mají ho zkrátka rádi, protože Island je jedno z nejhezčích míst na Zemi. Další část tvoří lidé, kteří se teprve na Island chystají a chtěli by získat co nejvíce informací praktického i nepraktického charakteru a přijet tam připraveni. Rádi mezi sebou uvítáme i ty, kteří na Islandu nikdy nebyli, ani se tam nechystají, mají prostě jenom chuť se něco dozvědět.

Klub si klade za cíl rozvíjet informovanost české veřejnosti o Islandu, jeho zvláštní historii, staré a bohaté kultuře, neobvyklých přírodních krásách a specifickém způsobu života jeho obyvatel prostřednictvím webových stránek, přednáškových či kulturních akcí apod. Snahou klubu je také realizace menších projektů (vydávání zajímavých severských knih apod.) a spolupráce s dalšími organizacemi podobného zaměření.
Rádi bychom také podpořili setkávání členů Klubu a sdílení jejich informací a zkušeností týkajících se Islandu

Činnost klubu a jeho projekty může kdokoliv podpořit svým aktivním členstvím v klubu či dobrovolným finančním příspěvkem nebo sponzorským darem.

Správní rada

(s platností od 11. 11. 2017)

Správa webových stránek

Jak se stát členem klubu?

Podmínky členství v KIF jsou dvě:

Přijímáme i členy, kteří nepoužívají počítač ani e-mail. S nimi chceme v rámci možností udržovat korespondenční kontakty.

Lidé, kteří se z jakýchkoli důvodů nechtějí stát členy Klubu, mohou vyplnit přihlášku jako “sympatizant“ Klubu islandských fanatiků. Sympatizanti budou dostávat informace o činnosti a pozvánky na akce týkající se Islandu a obecně Severských zemí a mohou také přispívat na naše stránky, neplatí však pro ně práva a povinnosti vztahující se pouze na členy ani případné členské výhody.

Ochrana osobních údajů

Klub požaduje po svých členech pouze osobní údaje nutné pro evidenci svých členů a zaplacených členských příspěvků. Těmito údaji je jméno, příjmení, poštovní adresa a ztotožnitelný email. Tyto údaje jsou plně viditelné pouze administrátorům webu, jimiž jsou:
Jana Jakšová – předsedkyně spolku, Sandra Podrazská – sekretářka spolku, Pavel Vondřička – webmaster. Pro ostatní zaregistrované je viditelné pouze jméno, další údaje (poštovní adresa, mailová adresa, telefon) mohou být zveřejněny pouze na žádost člena.
Všichni zaregistrovaní mohou své údaje sami aktualizovat, měnit nebo mazat.
Přístup k uživatelským stránkám je možný pouze po přihlášení se pomocí jedinečného uživatelského jména a hesla.
Osobní údaje slouží pouze pro potřeby Klubu, nejsou poskytovány žádným třetím stranám. Veškeré údaje jsou uchovávány pouze pro dobu nezbytně nutnou tj. osobní údaje členů (jméno, adresa, email) po dobu tří let kvůli možné kontrole z FÚ. Na webu v adresáři jsou všechny údaje tak dlouho, dokud je člen / sympatizant sám nesmaže nebo nepožádá o jejich odstranění.

Příspěvky na činnost klubu

Členské příspěvky je možné zaplatit bezhotovostně a to na účet účet u FIO banky založený na právnickou osobu Klub islandských fanatiků č. 2500537436 / 2010
IBAN: CZ5120100000002500537436 SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX, jako účel platby je potřeba uvést “členský příspěvek” a jméno člena.

Členské příspěvky je možné zaplatit také v hotovosti oproti účetnímu dokladu některému z členů Správní rady na akcích pořádaných klubem, nebo jakkoli po domluvě.

I když nejste či nechcete být členem klubu, můžete jeho činnost podpořil. Máte-li zájem zaslat finanční či jinou podporu nebo sponzorský dar, případně navázat spolupráci, kontaktujte nás. Bližší informace vám podá Jana Jakšová.

Jak přestat být členem klubu?

Členství v klubu zaniká aktivním odhlášením se (zrušením registrace či změnou vašeho stavu v osobním profilu na těchto stránkách) a zasláním informace některému členovi Správní rady s uvedením data ukončení členství.

Členství také automaticky zaniká nezaplacením členských příspěvků do konce následujícího kalendářního roku.

Členství je možné znovu kdykoliv obnovit.

Schůzky klubu

Pražští členové, přátelé a milovníci Islandu a severu se setkávají na nepravidelných schůzkách. O setkáních jsou zájemci informováni mailem a/nebo na našich stránkách.

Jedenkrát ročně (na podzim) se koná klubové setkání - Islandské odpoledne

Jedenkrát ročně, a to pravidelně na začátku dubna, se setkávají milovníci, obdivovatelé, přátelé a příznivci Islandu a severu na Islandském dni , který je současně oslavou islandského prvního letního dne

Jakékoliv další schůzky si členové samozřejmě mohou domluvit z vlastní iniciativy - klubové stránky jsou pro tyto účely každému plně k dispozici. Když se sejdou tři, je to už schůzka klubu ;-)

Minulé projekty klubu

  • Thórbergur Thórdarson: Kameny mluví - Opětovné vydání (dnes už jen těžko dostupného) českého překladu knihy jednoho z nejvýraznějších islandských spisovatelů 20. století Þórberga Þórðarsona.
  • Jan Sucharda: ISLAND - země neznámá a Jan Sucharda: ISLAND - země včera zrozená - spolupráce na vydání fotografických publikací.
  • Islandský den – každoroční celodenní akce zaměřená především na Island: promítání diapozitivů, filmů, přednášky, besedy, poslech hudby, výstava fotografií, ochutnávání islandských gastronomických specialit, setkání s přáteli apod. Koná se obvykle v první polovině června ku příležitosti islandského státního svátku vyhlášeného na 17. června. Vlastní stránky: 1. Islandský den, 2. Islandský den, 3. Islandský den, 4. Islandský den, 5. Islandský den, 6. Islandský den, 7. Islandský den (2008) (foto), 8. Islandský den (2009), 9. Islandský den (2010) (foto), 10. Islandský den (2011) (foto), 11. Islandský den (2012) (foto), 12. Islandský den (2013)
  • Poslechové večery islandské hudby Islandské poslechové večery ("diskotéky") pořádal Vladimír Zelenka tři roky, od začátku roku 2007 do roku 2010. Mohli jste se tu důvěrně a podrobně seznámit s islandskou hudební scénou (především) druhé poloviny 20. století od patrně největšího znalce a sběratele moderních islandských nahrávek v širokém okolí, nasát atmosféru reyjavických hudebních klubů 60. a 70. let, zatrsat si s metalisty i punkery, zjistit jak Islanďané míchají jazz a rock, rozněžnit se nad všudypřítomným popem či country nebo se rozplynout v "elektronickém romantismu" současné hudební scény. Nyní jednotlivé období islandské hudby Vladimír představuje na samostatných akcích a také vždy na závěr červnového Islandského dne.
  • Klubové tričko, magnetky a placky - Klubová trička,magnetky a placky je možné zakoupit na akcích pořádaných Klubem islandských fanatiků - zejména na Islandském dni, nebo po domluvě - pište, volejte, podpořte KIF
  • Spolupráce s podobně zaměřenými organizacemi zejména Skandinávským domem, Severským filmovým klubem, Severskými listy a Severskou společnosti