10. ISLANDSKÝ DEN

Setkání všech milovníků severu a Islandu zvláště

Občanské sdružení Klub islandských fanatiků a Městská knihovna v Praze, ve spolupráci se Severským filmovým klubem, za podpory firmy Metrostav a.s., CK Periscope Skandinávie a Icelandair zvou všechny milovníky severu a Islandu zvláště na jubilejní desátý ročník Islandského dne, který se bude konat v sobotu 4. 6. 2011 od 9.00 do 21 hodin v Městské knihovně v Praze 1 na Mariánském náměstí. Pro návštěvníky je připraven téměř dvanáctihodinový maraton přednášek, besed, promítání fotografií, filmů i živé hudby na jediné téma: Island, jeho přírodní krásy, kultura, historie i současnost.

10IDHlavním islandským hostem se stane Hilmar Oddsson – režisér, jehož hraný film ze současnosti Desember (Prosinec) bude promítnut v premiéře v České republice na konci Islandského dne. Filmu bude předcházet neformální moderovaná beseda se zajištěným překladem. Hilmar Oddsson je autorem dvou snímků, které jsou českému publiku již známy: Kaldaljós (Chladné světlo) a Tár úr steini (Slzy z kamene).

10ID
Pozvání přijala i islandská hobojistka Eydís Franzdóttir, členka proslulého souboru „Caput“, hrajícího pouze současnou hudbu. V živém koncertu zazní díla tří současných islandských autorů.

Otázky na oba islandské hosty můžete již nyní posílat prostřednictvím facebooku nebo na klubovou mailovou adresu islandklub(zavinac)hotmail.cz, jana(zavinac)islandklub.com

10. Islandský den zahájí dokumentární film Súðbyrðingur – Saga báts (Příběh o lodi) islandské režisérky a producentky Ásdís Thoroddsen, známé v Čechách hraným filmem Ingaló.

Oba islandské filmy budou uvedeny ve spolupráci se Severským filmovým klubem http://www.sfklub.cz v původním znění s českými titulky (titulky v barevném rozlišení vhodné pro neslyšící).

Další střípky z programu:

Ptáci Islandu - Jiří Hrubý
Cestou necestou po Islandu – Marian Lechnýř
Zemětřesení a seizmické roje na Islandu – RNDr. Jiří Málek, Ph.D.
Island očima ptáků – Jiří Zítka
Slavnostní otevření tunelu Hédinsfjörđur – Ing. Pavel Čeliš
Island – žhavý i ledový – Topí Pigula
Vyhodnocení fotografické soutěže Magický Island - slideshow

Součástí Islandského dne bude výstava fotografií na téma Magický Island, která bude k vidění v prostorách Městské knihovny v Praze od 30. 5. do 4. 6. 2011. V samotný den konání akce budou mít návštěvníci možnost svým hlasováním vybrat trojici nejlepších fotografií, jejichž autoři dostanou odměny od sponzorů soutěže. Hlasovací lístky budou slosovatelné.

Program 10. Islandského dne ve zkratce:

  • 09:00 - 09:05 Zahájení
  • 09:05 - 10:00 Příběh o lodi – dokumentární film Ásdís Thoroddsen
  • 10:10 - 11:00 Ptáci Islandu – Jiří Hrubý
  • 11:10 - 11:40 Cestou necestou po Islandu – Marián Lechnýř
  • 11:50 - 12:40 Zemětřesení a seizmické roje na Islandu – RNDr.Jiří Málek, Ph.D.
  • 12:40 - 13:00 Přestávka
  • 13:00 - 14:00 Současná islandská hudba – koncert na hoboj Eydís Franzdóttir
  • 14:10 - 14:50 Island očima ptáků – Jiří Zítka
  • 15:00 - 15:40 Slavnostní otevření tunelu Hédinsfjörđur – Ing. Pavel Čeliš
  • 15:50 - 16:50 Island žhavý i ledový – Topí Pigula
  • 17:00 - 17.40 Beseda s Hilmarem Oddssonem – hlavním hostem 10.ID
  • 17:50 - 18:10 Magický Island – vyhodnoceni fotosoutěže, slideshow sestavené ze soutěžních fotografií, vyhodnocení divácké soutěže, slosování
  • 18:20 - 19.50 Desember – hraná film ze současnosti Hilmara Oddssona
  • 19:50 - 20:00 Poděkování, rozloučení s Hilmarem Oddssonem, případné dotazy, reakce
  • 20:00 - 21:00 Cestovatelská poradna, individuální schůzky, setkání, besedy

Vstupné 50 Kč na celý den.

Ptáci Islandu - Jiří Hrubý

Proč za ptáky právě na Island? Určitě kvůli několika americkým druhům, které jinde „v Evropě“ neuvidíme. A také kvůli velkému zážitku v nádherné přírodě.

http://www.severskelisty.cz/knihy/knih0048.htm

Zemětřesení a seizmické roje na Islandu

RNDr. Jiří Málek, Ph.D., Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, Akademie věd ČR

10ID Islandská zemětřesení jsou spojena s rozpínáním Severoatlantického riftu. Je zde možno zažít zemětřesení, která dosahují magnituda větší než 6. Vzhledem k řídkému osídlení a solidnímu zakládání staveb neměla tato zemětřesení až dosud katastrofální následky. Jsou však zajímavým dokladem tektonické aktivity. Speciálním typem zemětřesné aktivity jsou seismické roje. Jsou spojeny především s vulkanickou aktivitou a jsou důležitým vodítkem při předpovědi sopečných erupcí. Je zajímavé, že seizmické roje se vyskytuje také u nás v oblasti západních Čech. Přesné příčiny této podobnosti jsou stále nejasné a jsou předmětem našeho zájmu


Slavnostní otevření tunelu Hédinsfjörđur - Ing. Pavel Čeliš

(Metrostav a.s., divize 5)

10ID
Přednáška seznámí posluchače s dokončením a slavnostním otevřením silničního tunelu Hédinsfjörđur v severní části ostrova. Budou prezentována města Siglufjörđur a Ólafsfjörđur mezi kterými byl tento projekt realizován českou stavební firmou Metrostav. Příspěvek vám také ukáže ohlasy tamních obyvatel, a jak jim tato stavba změnila život …


Cestou necestou po Islandu – Marián Lechnýř

Slideshow z putování po Islandu vítěze několika fotosoutěží pořádaných Klubem islandských fanatiků

Island očima ptáků – Jiří Zítka

10ID "Proč létat na rogale přes Beringovu úžinu, proč létat na Kamčatce, proč se pokoušet přeletět Everest, Severní pól, Středozemní moře, proč pozorovat islandské vulkány právě očima ptáků? Odpovídám podobně jako anglický horolezec Mallory: Protože jsou. A dodávám: Protože rád poznávám nové kraje a lidi a věřím na kamarádství a přátelství." Jiří Zítka

Dvacetiminutový dokument Island očima ptáků nám přiblíží nevšední pohledy z ptačí perspektivy na zvláštní krajinu plnou termálních gejzírů a vulkánů. Jeden z vařících gejzírů se málem stal osudným Jiřímu Zítkovi, když byl při jeho pozemním průzkumu zasažen.

Jiří Zítka je dlouholetým reprezentantem České republiky v ultralehkém létání. Je jedním z nejlepších a nejzkušenějších pilotů motorových závěsných kluzáků (rogal) světového měřítka. Kromě své reprezentační kariéry je vášnivým dobrodruhem, cestovatelem a fotografem. Jiří Zítka je též spoluautorem několika filmů z prostředí extrémního létání. Jeho příběhy byly námětem knihy Břetislava Dirtycha Svět pod barevnými křídly.


Island – žhavý i ledový – Topí Pigula

Island je jediné místo na světě, kde důsledky činnosti středo atlantického zlomu vystupují nad mořskou hladinu. Připočteme-li k tomu horkou skvrnu – hot spot, pod Islandem, tak je jasné, že sopečná činnost je další zdaleka nejsilnějším fenoménem formující tvář krajiny. Zároveň do sopečných polí ryjí vrásky islandské ledovce. Oba fenomény způsobily, že se o Islandu mluví jako o ostrovu ohně a ledu. Je to neuvěřitelně profláknuté klišé. Ale neuvěřitelně pravdivé.


Eydís Franzdóttir - Islandská soudobá hudba – koncert - hra na hoboj

10ID Eydís Franzdóttir vyučuje hoboj na Islandu a je členkou proslulého souboru „Caput“ hrajícího pouze současnou hudbu. Na programu zazní díla tří současných islandských autorů. Všichni příznivci vážné hudby, a islandské zvláště, si určitě nenechají vystoupení ujít. Eydís se do Prahy vrací opět po roce, Dne 25. května 2010 vystupovala v pražské koncertní síni Atrium spolu se smyčcovým kvartetem PiKap.

„Moc děkuju sa nabítku pro konsert Íslandsku sodobu hudbu v Prace.
Ráda bych hrát konsert s programu v trí soloví skladby který všechny byly psány pro mě od íslandských škladately. „

Program koncertu:

Hilmar Þórðarson (n. 1960):
Sononymus for oboe II: Hljóðrým pro hoboj a interaktivní pocítač (2011)
Elín Gunnlaugsdottir (n. 1965): Ásjónur kvöldsins (2002/2003)
Sveinn Lúðvík Björnsson (n. 1962): Egófónía III pro hoboj (2004)

http://www.youtube.com/watch?v=_iZB1YbWMoM

Dokumentární film - Příběh o lodi

On Northern Waters – The Story of a Boat (Súðbyrðingur – Saga báts 2010, 57 minut) – režie Ásdís Thoroddsen Gjóla ehf. , http://www.gjola.is

Režisérka a producentka Ásdís Thoroddsen, autorka filmů: Ingaló, Dream Hunters, Highway 48, The Situation

Vážení hosté,
jsem ráda, že se tento film bude promítat v Praze, srdci Evropy, tak vzdáleném od moře. Připomínám mi to, že loď se plaví nejen po moři a po obloze jako sluneční plavidlo, ale je také symbolem našich myšlenek, nadějí a snů a mnoha dalších významů.

V tomto filmu spojí čtyři stavitelé lodí své síly, aby postavili klinkrovou loď, která bývala nejběžnějším typem lodí v zátoce Breidafjord v západní části Islandu. Když pozorujeme stavbu lodi, odvíjí se před námi tisíciletá historie konstrukce lodí na severu – od stavby kýlu, jehož původ je odvozen od lodí z doby kamenné, až po spuštění lodě na vodu. Když se napnou plachty, dostáváme se k osobní historii jednotlivých stavitelů – od minulosti, kdy se tyto lodě běžně používaly, až do doby, kdy začal vznikat tento film.

Plavidlo, o kterém je tento film, je nositelem mnoha atributů: řemeslné zručnosti, pohanství, dějin obchodu, rybaření, smrti, oslav. Tato loď je odrazem etnické historie severských národů. Stavba lodě vytváří ústřední téma filmu, ale vyprávějí lidé, kteří se v ní objevují (zvláště stavitelé) a kteří do velké míry určují směr její plavby.

Doufám, že se vám film bude líbit.

Se srdečným pozdravem
Ásdís

10IDČtyři zkušení stavitelé lodí se rozhodli spojit síly a postavit repliku původní lodi takzvaného clinkboat typu, která tlela v trávě v okolí Reykhólaru. "Staðarskektu Björg“ byl převládající typ lodi v souostroví Breidafjord na západě Islandu. Plavební schopnosti těchto plavidel, spolu se zkušenostmi s námořní plavbou, umožnily seveřanům zdolávat řeky Ruska, stejně tak i cesty na západ Středozemním mořem, a to jak za obchodem, tak při loupežných výpravách nebo při objevování nových zemí.
V tomto filmu se především hovoří o historii a řemesle severoevropského clinkboat a jeho místních variantách, ze kterých se vyvinulo několik různých typů lodí podle toho, jakému účelu sloužily. Tvar lodí se lišil a přizpůsoboval podle závislosti na místních podmínkách. Z výzkumu historiků vyplývá, že se podobné lodě stavěly nejen na Islandu, ale i v Baltském moři a na pobřeží severního Atlantiku, v Rusku i v ostatních severských zemích.

Original title: Súðbyrðingur - saga báts
English title: On Northern Waters - The Story of a Boat
Genre: Documentary
Language: Icelandic
Director: Ásdís Thoroddsen
Scriptwriter: Ásdís Thoroddsen
Editor: Ásdís Thoroddsen
Cinematographer: Hálfdán Theódórsson
Producers: Ásdís Thoroddsen, Fahad Falur Jabali
Production company: Gjóla ehf.
Sales & distribution: Gjóla ehf.
Website: http://www.gjola.is
Country: Iceland

Beseda s islandským režisérem Himarem Oddssonem

Martin Benda bude moderovat a zároveň zajistí překlad z angličtiny v průběhu besedy s islandským režisérem Hilmarem Oddssonem. Zájemci mohou dopředu zasílat své dotazy mailem (islandklub(c)hotmail.com), nebo je předat na místě konání akce popř. přímo autorovi snímků Chladné světlo, Slzy z kamene a Prosinec položit osobně.

DESEMBER - Hilmar Oddson , hraný film (Island 2009)

Trailer: http://desember.info/?page_id=53
http://desember.info/

Film Prosinec je současný příběh odehrávající se v Reykjavíku v průběhu prázdnin.
Jonni (Tomas Lemarquis) se po několika letech v Argentině vrací domů. Těší se na Vánoce, které se v jeho rodině opravdu slaví. Má velké plány se svojí starou kapelou.
Druhý den po návratu jede s maminkou pro tatínka do nemocnice. Na zpáteční cestě maminka náhle umírá a všechno se najednou změní. Ukazuje se, že všechno kolem byla velká lež, kterou jeho maminka obratně budovala, aby Jonniho a svého manžela nezatěžovala. Jonni se postupně dozvídá nepříjemné skutečnosti a osud Vánoc a vlastně celé jeho rodiny začne najednou ležet na jeho ramenou. Navíc se jeho stará láska Ásta právě zasnoubila.

Zdroj fotografií: Ljósband ehf // Spectra Ltd


Cast and Crew
Main cast: Tomas Lemarquis and Lovísa Elísabet Sigrúnardóttir (Lay Low).
Directed by: Hilmar Oddson
Written by: Páll Kristinn Pálsson
Producers: Anna María Karlsdóttir and Hrönn Kristinsdóttir
Produced by: Ljosband with the support of the Icelandic Film Fund.
Co-Producers: Hilmar Oddsson, Kukl efh., Páll Kristinn Pálsson, Eggert Ketilsson, Víðir Sigurðsson, Margrét Einarsdóttir, Fahad Falur Jabali
National distributor: Sena
Genre: Drama
Shot on: Red One
Format: Cinemascope
Sound: Dolby
DOP: Víðir Sigurðsson
Editor: Elísabet Ronaldsdóttir
Original score: Hróðmar Ingi Sigurbjörnsson
Production sound: Árni Gústafsson
Sound design: Kakóhljóð
Production Design: Eggert Ketilsson
Costume: Margrét Einarsdóttir
Make up: Fríða María Harðardóttir
Picture post: Kukl efh

CAST
JONNI – Tomas Lemarquis
ÁSTA – Lovísa Elísabet Sigrúnardóttir (Lay Low)
GUNNÍ – Laufey Elíasdóttir
ALBERT – Stefán Hallur Stefánsson
HALLUR – Ellert Ingimundarson
AÐALBJÖRG – Guðrún Gísladóttir
ALLA – Unnur Birna Jónsdóttir
DANNI – Haki Darrason
STEINAR – Helgi Svavar Helgason
RABBI – Valdimar Kolbeinn Sigurjónsson
BALDVIN – Benedikt Árnason
BÁRA – Margrét Guðmundsdóttir
SVANUR – Jón Páll Eyjólfsson
RAGGI – Björn Hlynur Haraldsson
TÓTI – Hákon Pálsson
GVENDUR – Þór Tulinius
PREGNANT LADY – Tinna Lind Gunnarsdóttir
PRIEST – Kjartan Bjargmundsson

Sponzoři

Hlavní sponzor 10.ID - CK Periscope Skandinavie, s r.o.:

Periscope


M


IA


Active