Doporučujeme

Přízrační příbuzní - Pozdní staroislandské ságyGyrðir Elíasson: Smuteční pochodHelena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Islandský běžecký triptych Reného Kujana

Podle svého velkého vzoru, Járy Cimrmana, musím nad ostrovem udělat kruh (2012) a pak ještě kříž (2013 a 2014).

René Kujan, který v roce 2012 uskutečnil první sólový běh kolem Islandu v třiceti maratónských bězích, v roce 2013 zdolal 556 km během z nejsevernějšího místa na nejjižnější, se letos rozhodl spolykat 900 km v 21 dnech a 21 maratónech z východu na západ.


Na rok 2014 se připravuje poslední z běhů islandského triptychu – z východu na západ, tedy z nejvýchodnějšího bodu ostrova na jeho bod nejzápadnější. René Kujan chce vzdálenost kolem 900 kilometrů zdolat nejpozději za 21 dnů, přičemž jeho úkolem bude každý po sobě následující den překonat vzdálenost minimálně 42,195 km (maraton).
http://www.run30.net/

Stejně jako v loňském roce startuje projekt 18. června, v den, kdy pravděpodobně zahynul Kujanův velký vzor Roald Amundsen.

mapa

Ani tentokrát si běžec nedopřeje luxusu doprovodného vozidla a veškeré potřebné vybavení poveze s sebou ve speciálním běžeckém vozíku. Vzhledem k řídkému osídlení ostrova bude nutné většinu nocí přečkat mimo civilizaci. Nejdůležitějšími součástmi vybavení se tak stane spací pytel, stan a samozřejmě outdoorový vařič na přípravu pití a stravy.

Projekt, stejně jako oba předchozí, je věnován na podporu Sportovního klubu vozíčkářů Praha (http://www.skvpraha.org). Mezi běžcem a SKV do třetice vznikla džentlmenská dohoda, že Kujan svým během získá podporu v minimální výši 30.000 korun, nebo ji zaplatí ze svého.

Paralelně se sbírkou na hendikepované sportovce v České republice proběhne na ostrově už potřetí sbírka na Islandskou federaci postižených sportovců a na veřejně prospěšnou organizaci starající se na Islandu o rehabilitační centra pro lidi po úrazech páteře.

Letos navíc Kujan plánuje okořenit podporu sportovců na vozíku dalším ultramaratonem. Půjde-li všechno podle plánu a běžci se podaří projekt východ-západ dokončit, 12. července navíc poběží závod Laugavegur Ultra (http://marathon.is/ultramarathon). Dohoda s organizátory zní, že nemalé startovné (220 – 310 €) závodníka, popř. dalších věnují právě islandským rehabilitačním centrům.

Generálním partnerem projektu je do třetice ERA (http://www.erasvet.cz), hlavním technickým partnerem Vodafone (http://www.vodafone.cz). Mediálním partnerem projektu je věrný Kujanův průvodce od samých prvopočátků Radio Beat (http://www.radiobeat.cz). K dnešnímu dni se přihlásili tito partneři, kteří v návaznosti na Kujanův projekt podpoří vozíčkáře:

  • http://www.weleda.cz: Za každý běžcův kilometr zdolaný na Islandu věnují 5 korun.
  • http://www.maratontravel.cz: Za každý kilometr 1 koruna, za každý maraton 42,195 korun.
  • http://www.horydoly.cz: Za každý kilometr 1 koruna.

Podpořit vozíčkáře můžete i Vy – http://www.skvpraha.org

Podpořit vozíčkáře v rámci Reného islandského projektu můžete pod speciálním variabilním symbolem – 11005001
Číslo transparentního sbírkového účtu: 2600062191/2010.