Události pro 10. květen 2022

10.5. 18:30 - 19.5. 18:30 Nordfest a film Pozpátku (film, festival)

Kino Evald (Národní 28, Praha)
10-19.05.2022
Pořadatel: Skandinávský dům a kino Evald

Filmová přehlídka celovečerních a krátkometrážních snímků ze Severu, která dramaturgicky navazuje na cyklus Severské filmové čtvrtky. V pražském komorním kině Evald budou po sedm večerů ke zhlédnutí zástupci různých žánrů, od komedie přes historické po psychologické drama, ze všech severských zemí. Každou projekci zahájí krátký lektorský úvod. Přehlídku zahájí islandská komedie o bláznivém plánu objet ostrov pozpátku a zakončí pásmo pěti severských kraťasů.

POZPÁTKU (Bakk, Island, 2015, 90 min)

10.5.2022 v 18:30
Režie: Davíð Óskar Ólafsson, Gunnar Hansson
Scénář: Gunnar Hansson
Hrají: Gunnar Hansson, Víkingur Kristjánsson, Saga Garðarsdóttir, Þorsteinn Gunnarsson a další

Ztřeštěná islandská komedie o přátelství a couvání překrásnou krajinou

Co když se dva kamarádi z dětství rozhodnou objet Island kolem dokola, pozpátku?

Gíslimu se v poslední době vůbec nic nedaří, stojí na životní křižovatce, a tak se vrací do rodného kraje, aby vymyslel, co dál. Setkání s otcem, někdejším šampionem v couvání, mu vnukne nápad, že by se mohl pokusit objet Island v novém rekordním čase a vybrat přitom peníze na charitu. K neobvyklému dobrodružství přesvědčí nakonec i kamaráda z dětství Viðara a společně vyrazí na bláznivou cestu, která ovšem neprobíhá úplně podle plánu. Podaří se jim docouvat až do cíle?

Ztřeštěná komedie Pozpátku potěší všechny milovníky nezaměnitelného islandského humoru a nepředvídatelných dějových linek. Stojí zejména na dialozích dvojice zcela odlišných hlavních postav – Gísliho (Gunnar Hansson, který film také režíroval a napsal k němu scénář) a Viðara (Víkingur Kristjánsson) –, ale rovněž na nádherných záběrech ostrovní krajiny.

http://www.skandinavskydum.cz/nordfest-2022-pozpatku/