Události pro 25. duben 2017

24.4. 20:00 - 26.4. 20:00 Skugga Baldur - divadelní představení (divadlo)

Česko-islandský divadelní projekt na motivy Sjónova románu Skugga Baldur

STUDIO HRDINŮ​
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Čtvrtek 30. 3. 20:00 – Koupit vstupenky
Pátek 31. 3. 20:00 – Koupit vstupenky
Pondělí 24. 4. 20:00 – Koupit vstupenky
Středa 26. 4. 20:00 – Koupit vstupenky

Sjón, vlastním jménem Sigurjón Birgir Sigurđsson, se řadí k nejosobitějším islandským spisovatelům současnosti, od dob hudební skupiny Sugarcubes patří k dvorním textařům zpěvačky Björk a za texty písní ve filmu Tanec v temnotách Larse von Triera byl nominován na Oscara. Kniha Skugga Baldur patří k jeho nejúspěšnějším, byla přeložena do více než dvaceti jazyků a autor za ni v roce 2005 získal prestižní Literární cenu Severské rady.

Román Skugga Baldur (česky Syn stínu) slouží jako předloha mezinárodního projektu, jenž propojuje dvě rozdílné kulturní tradice – z Čech hluboce zakořeněnou tradici divadelní a z Islandu velmi silnou tradici vypravěčskou a mýtotvornou. Ideálním materiálem pro toto spojení je právě tento román, ve kterém se setkávají i míjí tři postavy, reprezentující odlišné světy a životní přístupy – démonický pastor Baldur proměňující se v temnou bytost skugga-baldura, dívka žijící s Downovým syndromem Abba a evropsky vzdělaný přírodovědec Fridrik.

Důležitým mottem příběhu o zákeřném tvoru skugga-baldurovi je citace z Ovidiovy Knihy proměn „omnia mutantur, nihil interit“ – vše se mění, nic nehyne. Metamorfóza je i hlavním vyjadřovacím prostředkem excentrického vypravěče Skuggiho (skuggi = islandsky „stín“), který na scéně rozehrává poněkud podvratnou show o lovci a jeho stínu, uštěkaných liškách, sušených tresčích hlavách, Downových mongolských dětech, pojídačích lotosů, vůni darjeelingu a kouření opia, milosrdenství, soucitu i opovržení, o Bohu a elektřině v zadku ledovce, cestě sněhem do podsvětí a pastorovi, co v krajině vypadá jako černý bobek.

premiéra Praha – 26. února 2016 // premiéra Reykjavík – 4. března 2016
Inscenace získala Cenu Divadelních novin v sezóně 2015/2016 v kategorii Alternativní divadlo.

Tereza Hofová byla za svůj výkon v této inscenaci nominována v Cenách divadelní kritiky v kategorii Ženský herecký výkon roku 2016.

https://www.studiohrdinu.cz/predstaveni/skugga-baldur/

25.4. 18:00 Poetry Cabaret (přednáška, beseda, setkání, divadlo)

Poetry Cabaret - Ásgeir H Ingólfsson
Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1 od 18 hodin

Setkání s islandským spisovatelem Ásgeirem H Ingólfssonem, který bude číst ukázky ze své tvorby a doprovázet je komentářem a vyprávěním příběhů. Islandsky resp. anglicky s překladem do českého jazyka.

http://cafekampus.cz/kulturni-program/

Ásgeir H Ingólfsson se narodil v Akureyri na Islandu, ale v současné době žije v Praze na Vinohradech. Spisovatel a žurnalista zabývající se především kulturou, publikoval dva svazky poezie Grimm ævintýri (Grim Fairy Tales) and Framtíðin (The Future), které vyšly později také v angličtině.

Ásgeira inspirovala německá herečka Hanna Schygulla, která přijela na Island s představením, ve kterém zpívala písně pro ni v různých dobách důležitých a vyprávěla k nim historky ze života. Cílem Ásgeira je dělat to samé, ale místo písní recituje své básně, které doprovází příběhy, které se k nim váží. A doufá, že tak může ukázat jinou stranu své země – Islandu, než která je běžně prezentována veřejnosti v zahraničí. Příběhy obyčejné všední každodennosti, o velkých změnách na Islandu i o jeho magickém kouzlu.

Martina Černotová – rozhovor s Ásgeirem : Odjížděl jsem i kvůli politické situaci. Prezidenta máte ale horšího, říká Islanďan
Zdroj: lidovky.cz
http://cestovani.lidovky.cz/odjizdel-jsem-i-kvuli-politicke-situaci-prezidenta-mate-ale-horsiho-rika-islandan-gik-/aktuality.aspx?c=A160518_095006_aktuality_mct

25.4. 18:00 - 18:30 Křest Knihy Lidské srdce (beseda)

Křest závěrečného dílu trilogie Jóna Kalmana Stefánssona - Lidské srdce - Hjarta mannsins. Knihu představí nakladatelka Šárka Šavrdová a překladatelka Marta Bartošková. Vydal dybbuk 2017

18-18:30 Café Kampus, Náprstkova, Praha 1

Na facebooku probíhá soutěž o jednu knížku, výherce bude vylosován na místě konání akce.