Nejbližší události [+]

žádné události

>> ukaž všechny

Nabízíme

Běhej, dokud můžešIsland autem 4x4Staroislandské ságyLživé ságy starého severuJón Gnarr: IndiánAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - 111 nej…Jón Gnarr: Jak jsem se stal primátorem a chtěl změnit světJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Gyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyJan Sucharda: Island - země včera zrozenáEddica MinoraKlubová trička


Sponzoři
Partneři
Příběh Laugarvatnshellir

Jeskyně Laugarvatnshellir na jihozápadním Islandu byla dlouhá léta stranou zájmu turistů. To se však od letošního léta změní, neboť obydlí, které se nacházelo uvnitř jeskyně, bylo zrekonstruováno a turistům bude umožněna jeho prohlídka.

Starý “dům” uvnitř jeskyně byl obýván před vice než sto lety, kdy se sem v roce 1910 přestěhoval pár Indriði a Guðrún, kteří zde žili po dobu jednoho roku. V roce 1918 se sem přesunul další pár, Jón a Vigdís, kteří strávili v tomto netradičním obydlí čtyři roky se třemi dětmi, z nichž dvě se narodily přímo uvnitř jeskyně. Podle Smáriho Stefánssona, který se podílel na rekonstukci, jel Jón v dubnu 1919 osm hodil těžkým sněhem pro porodní asistentku.

Jak bylo v minulých dobách na Islandu běžné, hospodářská zvířata udržovala v domově teplo. Kráva byla držena za přepážkou, která oddělovala obytnou a hospodářskou část. Prostor u vchodu do další jeskyně obývaly ovce a koně. V zimě se navíc přitápělo kamny.

Příbytek byl umístěn u tehdy frekventované cesty, a tak Vigdís připravovala a prodávala kolemjdoucím občerstvení. V roce 1921 byla dokonce poctěna královskou návševou – dánským (a tehdy i islandským) králem Christianem X. Za domácí skyr a smetanu zaplatil tenkrát 30 islandských korun.

Dnes jeskyně leží mimo novou hlavní silnici číslo 365 spojující Þingvellir a Laugarvatn, ale je k ní zřízena asfaltová odbočka asi 7 km západně od Laugarvatnu.

Zdroj: RUV a Icelandreview
Foto: Jan Sucharda