Doporučujeme

Helena Kadečková: Život s IslandemJan Sucharda: Devátá vlnaAuður Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tmaAuður Ava Ólafsdóttir: Listopadoví motýliGunnar Gunnarsson: AdventGyrðir Elíasson: Měděné poleGyrðir Elíasson: Kniha od řeky SandáGyrðir Elíasson: Mezi stromyÓfeigur Sigurðsson: Kniha JónGyrðir Elíasson: Okno na jihEinar Kárason: Ptáci bouřeStaroislandské ságyLživé ságy starého severuEddica MinoraJiří Starý: Zákonem nechť je budována zem. Staroseverské zákony a zákoníky. Lucie Korecká: Sám spatříš svět stínů - hranice mezi světy v pozdních ságách o IslanďanechAlda Sigmundsdóttir: Malá kniha o IslanďanechJan Burian: Dvacet let s IslandemJan Sucharda: Island - země vzdálenáJan Sucharda: Island - 133 nej…Jan Sucharda: Island autem 4x4Jan Sucharda: SetkáníJan Sucharda: Ryby v soli


Partneři
Periscope  Skandinávský dům
Kavárna na Boršově
Facebook
Vánoce na Islandu

Druhá adventní neděle je za námi, tak si pojďme připomenout, jak se slaví Vánoce na Islandu!

Vánoční období začíná na Islandu stejně jako u nás 1. adventní nedělí a končí 6. ledna. Všudypřítomný Santa Claus samozřejmě zavítal i sem, ale ve většině islandských rodin se vše stále točí kolem tradiční vánoční trollí rodinky. Tedy matky, strašlivé obryně Grýly, která prý do svého velkého pytle sbírá zlobivé děti, které si potom uvaří v kotli a sní je. Grýla byla po staletí využívána rodiči ke strašení dětí, ale v roce 1746 vydaly islandské orgány zabývající se duševním zdravím dětí veřejnou vyhlášku, která oficiálně zakázala strašení dětí s hrůznými příběhy o Grýle. Dalším členem rodiny je Grýlin již třetí manžel Leppalúði, o kterém se ví jen to, že není tak strašlivý jako Grýla, je velmi líný a dělá to, co mu jeho žena přikáže. Nejdůležitějších je však jejich 13 povedených a škodolibých synků, vánočních skřítků, jólasveinů. Ti postupně každý den od 12. do 24. prosince sestupují z hor z okolí jezera Mývatn, v oblasti Dimmuborgir na severu ostrova, kde mají své skryté jeskyně, a dávají během noci dětem malé dárečky do bot zavěšených na okenních římsách. Pokud děti zlobí, najdou v botě jen syrovou bramboru, za což se ale většinou velmi stydí! Tato tradice s botami byla dle Terryho Gunnella, profesora folkloristiky na Islandské univerzitě, převzata z Holandska.

Ptáte se, proč právě 13 skřítků? Pravděpodobným vysvětlením je dle profesora Gunnella změna Juliánského kalendáře, která proběhla mezi lety 1500 a 1700 v celé Evropě, kdy bylo z kalendáře kvůli velkému rozdílu se slunečním kalendářem vyjmuto několik dní a vznikly tak 2 termíny pro oslavu zimního slunovratu. Lidé se proto rozhodli oslavovat každý den mezi novými a starými Vánocemi, a tak vzniklo právě těchto 13 dní.

13 vánočních skřítků

Jména vánočních skřítků jsou odvozena od jejich hříchů, které provádí lidem:

1. Dřevonožka (Stekkjastaur) – má dřevěné nohy a plaší ovce
2. Rokliňák (Giljagaur) - má rád pěnu z čerstvě nadojeného mléka
3. Mrňous (Stúfur) - krade zbytky v kuchyni
4. Olizovač lžic (Þvörusleikir)
5. Kastrolník (Pottaskefill) – olizuje neumyté hrnce
6. Vylizovač misek (Askasleikir)
7. Dřevobuchka (Hurðaskellir) – rád bouchá dveřmi a všechny budí
8. Milovník Skyru (Skyrgaumur)
9. Zloděj klobás (Bjúgnakrækir)
10. Šmírák (Gluggagægir) – zvědavě nahlíží do oken
11. Čmuchal (Gáttaþefur) – svým velkým nosem hledá podle vůně pečivo, které by si mohl odnést
12. Háček (Ketkrókur) – pomocí háku na dlouhé tyči se snaží ukořistit čerstvé pečeně ze stolu
13. Svíčkař (Kertasníkir) – na Štědrý den schovává a krade svíčky, které jsou na Islandu velmi oblíbené

Po Štědrém dnu 24. prosince, který je vrcholem celých Vánoc a kdy děti obvykle dostávají ten největší dárek, se skřítci postupně ve stejném pořadí vracejí zpět do Dimmuborgir, takže období Vánoc končí 6. ledna.

Tato vánoční rodinka má i svého domácího mazlíčka, kterým je dle tradice Vánoční kočka (jólakötturinn), která slídí na Štědrý den po celém ostrově a sní každého, kdo k Vánocům nedostane něco nového na sebe. Takže nyní jistě chápete, proč mají Islanďané jako jedni z mála rádi i měkké dárky! U takových milovníků literatury, jakými většina Islanďanů je, pak nemůže pod stromečkem mezi dárky chybět také knížka, kterou většinou Islanďané přečtou hned během vánočních svátků. Tomuto tématu se ale budeme již brzy věnovat v samostatném článku.

V roce 2010 se město Reykjavík rozhodlo oživit tuto původní vánoční tradici ve strachu ze sílícího vlivu Santy Clause a podpořilo vyprávění příběhů o těchto vánočních stvořeních použitím této vánoční rodinky ve svých vánočních dekoracích po celém městě. Islanďané si mimo bohaté světelné výzdoby potrpí také na posílání vánočních pohlednic a přání. Podle některých průzkumů se jich po přepočtu na 1 obyvatele pošle na Islandu nejvíce na celém světě. K dalším tradicím patří samozřejmě i vánoční stromeček, který zdobí podobně jako my nejčastěji 23. prosince. Většina vánočních stromečků je ale na Island dovážena z Dánka nebo Norska, vzhledem k nedostatku tohoto artiklu na celém ostrově.

Stejně tak jako my ale považují Islanďané Vánoce za jedno z nejkrásnějších období v roce, kdy bychom měli strávit čas se svými blízkými, na chvíli se odpoutat od celoročního shonu a starostí a uvědomit si, co všechno nám život dal! Tak tedy… “Gleðileg jól!”.

Zdroje:

http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-burian.php?itemid=21914
http://grapevine.is/mag/interview/2015/12/23/what-is-icelandic-christmas-who-are-the-yule-lads-why-the-gryla/
http://zpravy.tiscali.cz/vanoce-ve-svete-v-brazilii-obdarovava-tajny-pritel-na-islandu-maji-vanocni-kocku-246242
https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/the-icelandic-yulelads-at-dimmuborgir
http://www.livingplanetblog.co.uk/2015/12/christmas-in-iceland-the-story-of-gryla-and-the-13-yule-lads.html
http://www.milujivanoce.cz/cs/temata/show/vanoce-ve-svete/25-vanocni-svatky-ve-skandinavii-a-v-pobalti/
https://guidetoiceland.is/history-culture/christmas-and-new-year-s-eve-in-iceland
http://www.whatson.is/christmas-in-iceland/its-all-about-christmas-traditions/
http://www.whatson.is/christmas-in-iceland/yule-lads-family/